Aktualności Analizy Komentarze i opinie Towary, surowce

Złoto: Wybicie poniżej linii trendu wzrostowego, 7.02.2018r.

Podziel się postem:

 

We wczorajszym raporcie zwracałem uwagę na ryzyko negatywnego scenariusza dla kruszcu, które zmaterializowało się wieczorem po tym, jak doszło do złamania linii wzrostowej trendu rysowanej od początku stycznia. Winą za ten stan rzeczy należy obarczyć dolara, który wczoraj po południu zaczął wyraźnie zyskiwać po tym jak inwestorzy zaczęli się obawiać o skalę korekty na rynkach akcji (rekordowy skok odnotował indeks zmienności, nazywany też miernikiem strachu- VIX). Teoretycznie złoto jest tzw. bezpieczną przystanią, ale w sytuacji, kiedy dolar był długo słaby, zostało otwartych wiele pozycji zakładających, że ten fakt będzie wspierał notowania złota. Teraz, w sytuacji kiedy będzie pojawiać się potrzeba „delewarowania” części portfeli inwestycyjnych, pozycje te mogą być pokrywane.

Pojawiają się jednak argumenty za kupnem kruszcu po obecnych cenach. Zwolennicy tego scenariusza zwracają uwagę na fakt, że ostatnie zamieszanie na Wall Street może ograniczyć „zapędy” FED dotyczące skali podwyżek stóp w tym roku. Ciekawa w tym kontekście jest poniższa grafika agencji Reuters, a także wczorajsze słowa „gołębiego” Jamesa Bullarda z oddziału FED w St. Louis. Zwrócił on uwagę na to, że klasyczna korelacja pomiędzy wzrostem wynagrodzeń, a odbiciem inflacji mogła zaniknąć, przez co obawy związane z możliwością bardziej „agresywnych” działań ze strony FED na stopach procentowych w perspektywie najbliższych kilkunastu miesięcy, mogą być nadmierne. Wydaje się jednak, że w takiej sytuacji rynki finansowe będą przyglądać się kilku kwestiom – konferencji prasowej z udziałem Jerome Powella po posiedzeniu FED w marcu, gdzie spodziewana jest kolejna podwyżka stóp procentowych, a także kolejnym danym z rynku pracy, oraz odczytom inflacji.

 

oczekiwania_fed.png

Wykres oczekiwań dotyczących skali podwyżek stóp procentowych w tym roku na posiedzeniach zaplanowanych co kwartał. Uwagę zwraca ich spadek po rozpoczęciu „zawieruchy” na Wall Street. Źródło: Thomson Reuters Eikon.

 

Analiza techniczna instrumentu FGOLD, który jest oparty o notowania złota, pokazuje jednak, że spadki mogą być kontynuowane, gdyż ruch ten jest potwierdzany przez dzienne wskaźniki, a rynek nie ma dzisiaj siły powrócić ponad złamaną linię trendu wzrostowego. W szerszym kontekście niepokoić może rysująca się koncepcja formacji podwójnego szczytu przy 1362 USD, gdyż samo zejście do potencjalnej linii szyi w okolicach 1240 USD już przekładałoby się na spory spadek. W nadchodzących dniach o notowaniach złota zadecydują dwie kwestie – zachowanie się dolara, oraz ryzyko „globalnego delewarowania”.

 

FGOLDDaily.pngWykres dzienny FGOLD

 

Marek Rogalski

Bossafx

Podziel się postem:

Dodaj komentarz