Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

Zdjęcia portfela e-juana w sieci, 22.04.2020r.

Podziel się postem:

 

Do sieci wypłynęły zdjęcia przedstawiające wygląd portfela obsługującego cyfrowego juana. Na twitterze opublikowała je dyrektor wykonawcza giełdy Binance – Ling Zhang. Aplikacja ma dość prosty wygląda i ma być dostępna do testów mieszkańcom czterech wybranych miast: Shenzhen, Chengdu, Suzhou i Xiongan. Wygląda więc na to, że e-juan rzeczywiście wystartuje jeszcze w tym roku.

W czasie obecnego kryzysu pandemicznego wielu wieści rychły upadek walut fiducjarnych i przejście na rozwiązania cyfrowe. Rozwiązaniem takim mogą być globalne stablecoiny, pokroju projektu Libra Facebooka. G20 dąży jednak do ich jak najszybszego uregulowania, widząc w nich zagrożenie. Działająca przy Grupie Rada Stabilności Finansowej (FSB) opublikowała raport z dziesięcioma zaleceniami dla władz i organów regulacyjnych. Wzywa się przede wszystkim do bacznego obserwowania rozwoju technologii i bieżącego uzupełniania luk regulacyjnych.

Prace nad Librą tymczasem nie ustają. Reuters obwieścił, że z uwagi na opór regulatorów, stablecoin przechodzi nie lada przemiany. Cały projekt ma zostać tak zmodyfikowany, by władze pozwoliły na emisję coinów. Wpierw Stowarzyszenie będzie dążyć do uzyskania pozwolenia na swoim rynku krajowym, tj. szwajcarskim. Nowa Libra ma być wspierana euro, dolarami i funtami brytyjskimi, mają przy tym wzrosnąć ich rezerwy na wypadek kryzysu o niespotykanej skali. Postanowiono wzmocnić także zabezpieczenia przed praniem brudnych pieniędzy i finansowaniem terroryzmu.

Jeden z bardziej znanych ekonomistów – John Vaz – uważa, że projekt Facebooka, o którym ostatnio zrobiło się ciszej, może w istocie stanowić najpoważniejsze zagrożenie dla Bitcoina. W jego opinii Libra ma przede wszystkim przewagę w aspekcie skalowania do transakcji, z czym nie do końca radzi sobie BTC. Co więcej, ten drugi częściej stosowany jest po prostu do spekulacji, niż do przeprowadzania faktycznych operacji finansowych. Vaz uważa projekt za bardzo interesujący i jest zdania, że analogiczne próby banków centralnych nie stanowią równie poważnego zagrożenia dla Bitcoina.

Analiza Google Trends wskazuje, że nadchodzący halving (zmniejszenie nagrody za wydobycie o połowę) na BTC przyciąga duże zainteresowanie: dokładnie o 16% wyższe, niż w czasie ostatniego takiego wydarzenia przed czterema laty. Halving 2020 będzie już dla BTC trzecim, a nagroda za każdy wydobyty blok spadnie do 6,5 Bitcoinów. Podnoszone są przy tym wątpliwości, czy nie doprowadzi to do upadku mniejszych kopalń.

Pandemia koronawirusa wymusza na rządzących zastosowanie nie tylko luzowania monetarnego, ale również fiskalnego na niespotykaną skalę. W USA rząd postanowił wypłacić jednorazowo 1200 USD około 80 milionom Amerykanów. Andrew Yang uważa jednak, że to zbyt mało. Yang, który jeszcze niedawno kandydował w kampanii prezydenckiej, widziałby 2000 dolarów miesięcznie dla większości obywateli powyżej 16 roku życia, aż do zakończenia kryzysu. Rodzi to naturalnie olbrzymie koszty transakcyjne, stąd z pomocą mogłaby przyjść cyfryzacja dolara. On sam dał się poznać jako osoba bardzo przychylna kryptowalutom. Propozycja ciekawa, która jednak najpewniej nie zostanie wykorzystana.

Bitcoin dalej w konsolidacji. Najbliższe wsparcie ma na 6400 USD, krąży przy tym wokół 7 tysięcy dolarów, które będą odwracały swoją funkcję jako oporu/wsparcia. Test siły byków na 7400 USD.

Ethereum w poniedziałek utworzył pokaźną lukę wzrostową, którą całą już zniósł. Nastąpił zatem odwró t pod opór na 175 dolarach. Kolejny czeka na 192 USD. Wsparcie znajduje się między 153 a 156 USD.

Bitcoin Cash znajduje się w rejonach wsparcia na 215 USD, jego przełamanie otworzy drogę do testu okrągłych 200 dolarów. Najbliższy opór rozpoczyna się na 240 dolarach i kończy się domknięciem luki na 250 USD.

Ripple testuje ostatnio wsparcie na 18,2 centa. Jeśli je wybije, skieruje się na kolejny poziom na 0,174 USD. Opór sytuuje się na okrągłych 20 centach.

Litecoin porusza się ostatnimi czasy nad wyraz płasko. Nie jest w stanie ostatecznie przebić oporu na 41,5 USD. Jeśli to nastąpi, kolejny cel to 50 dolarów. Wsparcie jest na 36 USD.

Dash w poniedziałek otworzył się luką wzrostową, którą całą już zniósł. Powrócił pod ważny opór na 77,5 USD i obecnie próbuje jego ponownego wybicia. Kolejnym ważnym poziomem są najwyraźniej okolice 83 dolarów. Wsparcie na 65 USD.

Podziel się postem:

Dodaj komentarz