Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

Zapomnijcie o Calibrze – teraz to Novi, 3.06.2020r.

Podziel się postem:

 

Prywatna waluta Facebooka – Libra – od samego początku swego istnienia, jeszcze w fazie koncepcyjnej, natrafiła na zdecydowany opór regulatorów z całego świata. Widziano w niej zagrożenie dla suwerenności monetarnej państw, a także dla prywatności jej użytkowników. Z tego względu korporacja postawiła na zmianę koncepcji, a w ramach świeżego startu – na rebranding portfela kryptowaluty. Dotychczas znany pod nazwą Calibra, od teraz nosi miano Novi, co w opinii Facebooka ma oznaczać “nowy sposób”. Novi ma pozwalać na przelewy środków między użytkownikami Messengera oraz WhatsAppa, przy czym będzie również funkcjonować jako oddzielna aplikacja. Celem projektu ma być przede wszystkim wsparcie dla osób nieposiadających dostępu do tradycyjnej bankowości i własnego konta bankowego.

Jeden z dwóch gigantów światowych płatności – Visa – właśnie sprzymierzył siły z szwajcarskim startupem kryptowalutowym o nazwie Eidoo. Celem jest zaoferowanie konsumentom kryptowalutowej karty debetowej. Umożliwiłaby ona płatność za codzienne zakupy de facto za pośrednictwem dopuszczalnych prawnie stablecoinów. W momencie finalizacji transakcji kryptowaluta byłaby konwertowana na obowiązującą w kraju walutę fiducjarną. Kartę można już zamówić w przedsprzedaży, przy czym wymagane jest pozostawienie w sieci lub “spalenie” w niej od 100 do 25 tysięcy tokenów EDO – w zależności od wybranego planu.

W Rosji tymczasem, dość niechętnej kryptowalutom, największy bank komercyjny – Sberbank – właśnie dokonuje nadwyraz ciekawej inwestycji. Wydaje ponad 100 milionów dolarów na stworzenie sieci około 5 tysięcy bankomatów wyposażonych w kartę graficzną Nvidii z obsługą blockchaina. Urządzenia potencjalnie mogą same kopać kryptowaluty, dostarczając bieżących dochodów, choć miejscowi eksperci stoją raczej na stanowisku, że pojawienie się takiego zapisu w ofercie przetargowej jest jedynie błędem. Ewentualnie może chodzić o rejestrowanie przeprowadzanych transakcji bankomatowych. Niemniej jednak, karty te mogą wydobywać Bitcoiny, a także niektóre altcoiny, jak Ergo czy Grin.

Za alternatywnym zastosowaniem urządzeń przemawia obecny w Rosji klimat regulacyjny wokół kryptowalut. Właśnie pojawiła się nowa inicjatywa ustawodawcza, która w zamyśle wprowadziłaby całkowity zakaz używania aktywów cyfrowych w celu dokonywania nimi płatności. Będzie to dotyczyć tak osób prywatnych, jak i przedsiębiorstw. Projekt ustawy jest już gotowy, a przewidziane w nim sankcje za złamanie zakazu to do 7 lat pozbawienia wolności i pół miliona rubli grzywny, co przekłada się na niespełna 29 tysięcy złotych. Penalizowana byłaby również wymiana kryptowalut na ruble i vice versa, a także ich wpłata na konto.

Bitcoin atakuje psychologiczne 10 tysięcy USD. Jeśli kryptowalucie faktycznie się ta sztuka uda, poziom ten będzie bardzo ważnym wsparciem. Na ten moment utworzyła jednak długi cień, co wskazuje na kontratak niedźwiedzi. Kolejne ważniejsze wsparcie na 9 tysiącach dolarów. Kolejny opór to okolice 10500 USD.

Rośnie również Ethereum. Mocniejszy opór może wystąpić na 278 dolarach, wsparciem zaś będzie okrągłe 250 dolarów, gdy zostanie ostatecznie przebite. Niższe poziomy to 223 i 216 dolarów.

Bitcoin Cash tymczasem zaatakował górne ograniczenie swojej strefy konsolidacji. Istotne będzie wybicie poziomu 275 USD, które otworzy drogę do testu ważnych 300 dolarów, gdzie domknięta zostanie spadkowa luka. Wsparciem jest dolne ograniczenie formacji prostokąta na 217 dolarach.

Gorzej wygląda Ripple, które nie wykazuje równie silnego apetytu na wzrosty. Opór może wystąpić na 0,222 dolara, wsparciem zaś będzie zaokrąglony szczyt w okolicach 20,8 centów. Poniżej psychologiczne 20 centów.

Litecoin, podobnie jak Bitcoin Cash, próbuje wybicia z konsolidacji. Kluczowy jest opór na 50 dolarach. Wsparciem jest 41,5 dolara.

Dash wybił ważny opór na 77,5 dolara, stanowi on silne wsparcie, jednak kryptowaluta szybko się do niego zbliża. Kolejne wsparcia to 65 i 59 USD. Oporem są natomiast okolice 88 dolarów.

Podziel się postem:

Dodaj komentarz