Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

Wzrosty w Europie, amerykańskie banki w dobrej kondycji zdaniem Fedu, 26.06.2020r.

Podziel się postem:

 

Wczoraj rynki odnotowały stosunkowo spokojny dzień. Sesja europejska rozpoczęła się od negatywnej noty, ale straty szybko zostały odrobione, a następnie indeksy przez kilka godzin poruszały się w trendzie bocznym. Nastroje w Europie poprawiły się po otwarciu rynków amerykańskich.

Federalna Korporacja Ubezpieczeń Depozytowych, amerykański organ nadzoru bankowego, poinformowała, że zaleci złagodzenie niektórych przepisów. Proponowane zmiany pozwoliłyby bankom w łatwiejszy sposób inwestować w niektóre struktury inwestycyjne, takie jak fundusze venture capital. Druga propozycja, w pewnych okolicznościach, wyeliminowałaby wymogi dotyczące marży, gdy bank prowadzi handel instrumentami pochodnymi z jedną ze swoich spółek zależnych. Zmiany, miejmy nadzieję, uwolnią gotówkę dla banków. System bankowy znajduje się obecnie pod presją, dlatego udzielenie pomocy bankom pozwoli im na większą swobodę działania. Z drugiej strony, jeśli system odczuwa napięcie związane z pandemią, czy teraz jest najlepszy czas na ograniczanie regulacji? “Stres testy” Fedu wykazały, że kilka banków może zbliżyć się do minimalnych wymogów kapitałowych w niektórych scenariuszach związanych z pandemią. Bank centralny powiedział, że straty w 34 testowanych bankach mogą zakończyć się kwotą 700 miliardów dolarów w wyjątkowych okolicznościach. Fed pozwoli bankom amerykańskim na dalsze wypłacanie dywidend, ale zostaną one ograniczone do obecnego poziomu. Pojawiły się jednak pogłoski, że dywidendy zostaną zmniejszone. Jeśli banki chcą wypłacać dywidendy, muszą posiadać formułę powiązaną z ich zarobkami. Kolejna runda sezonu sprawozdawczego zapowiada się interesująco, ponieważ skupi się na polityce dywidendy i rezerwach na “złe kredyty”.

 

Akcje w USA zachowywały się spokojnie przez większą część sesji jednak pod koniec sesji zanotowały wzrosty. Banki zyskiwały na wartości przed ogłoszeniem wyników “stres testów”. Giełdy w Korei Południowej i Japonii wzrosły o ponad 1% dzięki pozytywnemu ruchowi w Stanach Zjednoczonych. Hang Seng spadł, ponieważ Senat USA uchwalił ustawę, która będzie skierowana do firm lub krajów, które próbują pomóc Chinom odebrać autonomię Hongkongu. Ponieważ jest to rynek publiczny, giełda w Chinach kontynentalnych pozostała zamknięta.

 

Obserwujemy duże odbicie w aktywności konsumentów, ponieważ amerykański raport na temat dóbr trwałego użytku w maju wykazał wzrost o 15,8%, co wyraźnie kontrastowało ze spadkiem o 18,1% odnotowanym w kwietniu. To zwiększa perspektywę ożywienia w kształcie litery V. Amerykański rynek pracy powoli, ale zdecydowanie poprawia się. Liczba nowych bezrobotnych spadła z 1,54 miliona do 1,48 miliona. Był to dwunasty tydzień z rzędu, gdy odczyt spadł, ale tempo tego spadku maleje. Łączny odczyt roszczeń spadł do 19,52 miliona z 20,28 miliona. Fakt, że sytuacja na rynku pracy poprawia się, jest pozytywny, ale tempo wydaje się być powolne. Ostateczny odczyt PKB w pierwszym kwartale w USA wyniósł -5%, zgodnie z oczekiwaniami. Kryzys zdrowotny w USA wciąż jest istotnym problemem, jednak wczoraj miał niewielki wpływ na rynki. W ostatnim czasie liczba przypadków Covid-19 wzrosła w stanach takich jak Arizona, Floryda, Teksas i Kalifornia, a wzrost ten jest bezpośrednim efektem złagodzenia obostrzeń. Władze w Teksasie i na Florydzie podjęły decyzję o wstrzymaniu ponownego otwarcia gospodarek. Connecticut, Nowy Jork i New Jersey będą wymagały od osób przyjeżdżających z ognisk koronawirusa kwarantanny przez dwa tygodnie. Rozluźnienie ograniczeń niewątpliwie spowodowało skok aktywności gospodarczej, ale teraz widzimy pogłębienie kryzysu zdrowotnego wpływającego na ponowne otwarcie gospodarek. Inwestorzy będą monitorować sytuację.

 

Dolar amerykański umocnił się wczoraj, co z kolei wywarło presję na funta i euro. Waluta zyskiwała na wartości, gdy inwestorzy uciekali od ryzyka, wczoraj jednak dolar wzrastał, mimo że akcje również pięły się w górę.

 

O godz. 08:45 opublikowany zostanie francuski raport dotyczący zaufania konsumentów, a ekonomiści oczekują wyniku 95, co byłoby poprawą w stosunku do 93 zarejestrowanych w maju. Odczyty dotyczące dochodów i konsumpcji w USA zostaną opublikowane o 14:30, a ekonomiści spodziewają się odpowiednio -6% i 9%. Bazowy odczyt PCE ma spaść z 1% w kwietniu do 0,9% w maju. Raporty napłyną o godzinie 14:30. Ostateczny odczyt raportu o nastrojach konsumenckich z Uniwersytetu Michigan ma wynieść 79. Zostanie opublikowany o 16:00.

 

EURUSD – para notowała wzrosty od początku maja, jednak w ostatnim czasie widzieliśmy odreagowanie. Jeżeli dojdzie do przełamania poniżej 1,1168, możliwy jest retest 1,1029 i 200-dniowej MA. Jeżeli szersza tendencja wzrostowa będzie kontynuowana, wówczas możliwym celem jest 1,1495.

 

GBPUSD – przez ostatnie dwa tygodnie para pozostawała w tendencji spadkowej, a przełamanie poniżej 1,2335 może otworzyć drogę na 1,2163. Wzrosty mogą dotrzeć w okolice 1,2685, gdzie znajduje się 200-dniowa MA.

 

EURGBP – para pozostaje w trendzie wzrostowym przez ostatni miesiąc i jeżeli ponownie przetestuje 0,9054, możliwym celem będzie 0,9239. Spadek może zostać wyhamowany na wsparciu przy 0,8882, gdzie znajduje się 50-dniowa MA.

 

USDJPY –  para notowała spadki przez ostatnie dwa tygodnie. Wsparcie znajduje się przy 106,00. Odreagowanie może dotrzeć do oporu przy 108,39, gdzie znajduje się 200-dniowa MA.

 

FTSE 100 – oczekiwany wzrost na otwarcie o 75 punktów do 6,222

 

DAX 30 – oczekiwany wzrost na otwarcie o 180 punktów do 12,357

 

CAC 40 – oczekiwany wzrost na otwarcie o 75 punktów do 4,993

 

CMC Markets

Podziel się postem:

Dodaj komentarz