Aktualności Analizy Analizy akcji Komentarze i opinie

Wzrosty na japońskim indeksie powinny przełożyć się na wyższe otwarcie w Europie, 19.02.2018r.

Podziel się postem:

 

 

 

Indeks Nikkei225 rósł w nocy ze względu na skok w imporcie i eksporcie. Wspomniane wzrosty przełożyły się na osiągnięcie pierwszego deficytu handlowego od maja zeszłego roku. Import wzrósł o 7,9%, natomiast eksport aż o 12,2%. Wzrost importu paliw spowodował zmianę dodatniego bilansu handlowego w deficyt rzędu 943 miliardów jenów. Indeksy akcyjne w Chinach nie notowały zmian, ponieważ rynki w Chinach są zamknięte ze względu na święto.

Ważne indeksy na całym świecie odbiły się w zeszłym tygodniu do góry, ponieważ inwestorzy wykorzystali okazję relatywnie niskich cen akcji. Zawsze gdy występuje gwałtowny i duży spadek na rynkach akcji, inwestorzy spędzają sporo czasu zastanawiając się, czy nastąpi kolejny skok w dół, czy może nastąpił już czas powrotu na rynek. Wzrosty w zeszłym tygodniu spowodowały osiągnięcie przez niektóre indeksy najwyższych poziomów od ponad tygodnia. Wejście na rynek niektórych inwestorów i wzrosty często nakłaniają kolejnych do powrotu i właśnie to obecnie obserwujemy. Indeks zmienności VIX zmniejszył się w ostatnich dniach co daje inwestorom zielone światło, by ponownie kupować akcje.

Mark Carney będzie dziś przemawiał na Uniwersytecie Regents. Ostatnie spotkanie BOE pokazało, że bank centralny Wielkiej Brytanii zmienia swoją politykę pieniężną na bardziej restrykcyjną. Inwestorzy uważają, że istnieje duże prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w maju, dlatego wszyscy będą zwracali duża uwagę na jego dzisiejsze przemówienie. W zeszłym tygodniu opublikowano odczyt inflacji dla Wielkiej Brytanii. Inflacja utrzymała się na poziomie 3%, wskaźnik cen dóbr podstawowych wzrósł z 2,5% do 2,7%. Zwiększający się popyt w Wielkiej Brytanii jest dobrym argumentem dla BOE, by podnieść stopy procentowe.

Rynek ropy naftowej miał słabe wyniki w lutym, ponieważ istniało wiele obaw o nadmierny poziom zapasów, które ciążą na cenie ropy. Produkcja amerykańskich przedsiębiorstw jest obecnie na rekordowym poziomie. Ostatnie dane  z piątku wskazują na 798 aktywnych platform wiertniczych w USA, wzrost z 791 z tygodnia wcześniej. Iran chce zwiększyć swoją produkcję o ponad 18%, co również wpływa negatywnie na cenę ropy naftowej. Decyzja OPEC o zamrożeniu produkcji przyczyniła się do wzrostu ceny ropy do trzyletniego szczytu w styczniu, ale wzrost cen zachęcił amerykańskich producentów do otwarcia nowych platform i dalszego zwiększania produkcji.

EURUSD – rośnie od połowy listopada. Euro zbliża się do poziomów 1,2600 i 1,2700. Spadki powinny zostać zatrzymane przez wsparcia na 1,2320 i 1,2200.

GBPUSD – wciąż jest pod wpływem trendu zwyżkowego, który rozpoczął się w marcu. Poziom oporu znajduje się na 1,4400. Poziomy wsparcia są na 1,4000 i 1,3900.

EURGBP – jest pod wpływem trendu bocznego od grudnia zbliżając się do górnej granicy na 0,8929. Przebicie powyżej oznacza dalsze wzrosty w kierunku 0,9000. Wsparcie znajduje się na 0,8800.

USDJPY – dolar spada od listopada i może osiągnąć poziom 105,53 lub 104,00. Odbicie do góry oznacza próby przebicia przez poziomy oporu na 106,85 i 107,32.

FTSE100 – spodziewany wzrost na otwarcie o 12 punktów do 7 306

DAX – spodziewany wzrost na otwarcie o 99 punktów do 12 550

CAC40 – spodziewany wzrost na otwarcie o 24 punkty do 5 305

Podziel się postem:

Dodaj komentarz