Aktualności Analizy Komentarze i opinie Towary, surowce

Wzrostowy tydzień na rynku kakao, 30.11.2018r.

Podziel się postem:

 

Listopad na rynku kakao jest dość nerwowy. Cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych dynamicznie zwyżkowała na początku miesiąca, by później przez dwa tygodnie znajdować się pod presją podaży. Dopiero bieżący tydzień przyniósł na tym rynku więcej optymizmu, a cena kakao w USA odbiła się w górę od okolic 2100 USD za tonę. W średnioterminowej perspektywie notowania kakao utrzymują się w ruchu bocznym, który rozpoczął się latem tego roku.

Lepsze nastroje na rynku kakao mogą wynikać z informacji o nawiązaniu współpracy przez spółki Barry Callebaut i Albert Heijn w zakresie rozpoczęcia masowej produkcji czekolady z etycznych źródeł już od 2019 roku. Tego typu produkt wyklucza pozyskiwanie kakao z miejsc wykorzystujących pracę dzieci oraz niewolników. Optymizm w tej kwestii jest jednak ostrożny, ponieważ dotychczasowe próby rozpropagowania czekolady z etycznych źródeł kończyły się niepowodzeniem, a w krajach afrykańskich, dominujących w uprawie kakaowca, trudno było znaleźć wiarygodnych dostawców niewykorzystujących pracy dzieci.

Wspomniany optymizm nie ma więc silnych fundamentalnych podstaw, zwłaszcza że potencjał wzrostowy cen kakao ograniczany jest przez zapowiedzi dużej produkcji kakao w bieżącym sezonie w Afryce Zachodniej, w tym na Wybrzeżu Kości Słoniowej, będącym dominującym producentem kakao.

FCOCOA.Daily_30.11.png

Notowania kakao w USA – dane dzienne 

 

Dorota Sierakowska

Bossafx

Podziel się postem:

Dodaj komentarz