Aktualności Analizy Komentarze i opinie Towary, surowce

Wzrost zapasów ropy naftowej w USA, 29.08.2018r.

Podziel się postem:

 

Po ubiegłotygodniowych dynamicznych zwyżkach, notowania ropy naftowej w bieżącym tygodniu zachowują się gorzej. O ile poniedziałkowa sesja zakończyła się dla nich na plusie, to już wczoraj cena ropy naftowej spadła. Notowania ropy Brent powróciły poniżej poziomu 76 USD za baryłkę, natomiast cena ropy WTI zeszła poniżej 69 USD za baryłkę.

Wyhamowanie zwyżek miało sens chociażby ze względu na wcześniejszy niemal nieprzerwany ciąg wzrostów i zwykłą możliwość technicznego odreagowania w ramach realizacji zysków przez niektórych inwestorów. Niemniej, stronie podażowej wczoraj pomogły także czynniki fundamentalne, które wywierają presję na zniżkę cen ropy również dzisiaj rano. Wczoraj Amerykański Instytut Paliw podał w swoim cotygodniowym raporcie, że zapasy ropy naftowej w USA w poprzednim tygodniu wzrosły o 38 tysięcy baryłek, podczas gdy oczekiwano ich delikatnego spadku. Szacunki instytutu są jednak oparte o dobrowolnie przekazywane dane z sektora naftowego i dopiero dzisiejszy raport Departamentu Energii USA pokaże pełen obraz. Tak czy inaczej, często dane obu instytucji są dość zbliżone, zwłaszcza w kwestii samego kierunku zmian.

FOILDaily_29.08.png

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

 

Pewnym wsparciem dla cen ropy naftowej pozostaje perspektywa spadku produkcji i eksportu ropy naftowej z Iranu ze względu na sankcje narzucone na ten kraj przez Stany Zjednoczone. Według informacji przekazywanych przez Reuters, w sierpniu eksport ropy naftowej i produktów ropopochodnych z Iranu może spaść poniżej 70 mln baryłek po raz pierwszy od kwietnia 2017 roku. Jest on szacowany na 64 mln baryłek, czyli około 2,06 mln baryłek dziennie – podczas gdy jeszcze w kwietniu bieżącego roku wyniósł on rekordowe 92,8 mln baryłek miesięcznie, czyli około 3,09 mln baryłek dziennie.

Iran stara się zatrzymać jak najwięcej kupujących przy sobie, m.in. poprzez obniżenie cen sprzedaży ropy naftowej, jednak nie jest to proste. Już teraz widać, że sojusznicy USA obcinają dostawy ropy z Iranu, mimo że na dostosowanie się do sankcji państwa te dostały czas do 4 listopada br. Pesymistyczny scenariusz jest jednak w dużej mierze uwzględniony w cenach ropy naftowej – dopiero informacja o cięciach importu irańskiej ropy przez takie azjatyckie potęgi gospodarcze jak Chiny czy Indie mogłaby stanowić wyraźniejsze wsparcie dla strony popytowej na rynku ropy naftowej.

FBRENTDaily_29.08.png

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

 

Dorota Sierakowska

Bossafx

Podziel się postem:

Dodaj komentarz