Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

Wyższe otwarcie ze względu na pozytywne oczekiwania, 5.11.2019r.

Podziel się postem:

 

Napięcia handlowe zmniejszyły się wczoraj, co spowodowało wzrosty na rynku akcji na całym świecie. Komentarze Wilbur Rossa, sekretarza handlu USA, zostały przyjęte z entuzjazmem zarówno w Europie jak i za oceanem. Ross stwierdził, że „wkrótce” rząd wyda licencje amerykańskim firmom, które chcą prowadzić interes z Huawei. Ze względów bezpieczeństwa narodowego, technologiczny gigant był w centrum zainteresowania administracji Trumpa. Poprawa w tym temacie dała silny impuls wzrostowy. Ross stwierdził także, że możliwe jest, że dodatkowe cła na import samochodów z Unii Europejskiej nie będą nakładane. Taki obrót sprawy mocno poprawił humory traderów, ponieważ istniały duże obawy, że Trump zrealizuje swoje groźby, które kierował w stronę Brukseli w trakcie swojej wojny handlowej z Chinami.

Niemiecki DAX30 osiągnął poziom ostatnio widziany w czerwcu 2018 roku, francuski CAC40 osiągnął 12 letnie maksimum. Także w Londynie osiągnięto wzrosty. W USA DJI30, SP500 oraz NASDAQ100 wszystkie osiągnęły swoje historyczne szczyty. Można śmiało powiedzieć, że był to prawdziwie globalny rajd akcji dzięki poprawie sentymentu względem sporu handlowego. Rynek ropy także wzrósł z tych samych przyczyn.

 

Z realnej gospodarki dane jednak nie były tak optymistyczne. Hiszpańska produkcja spadła do najniższego poziomu od 2013 roku. Włoski oraz niemiecki sektor produkcyjny wciąż jest w recesji, podczas gdy francuskie PMI pokazały minimalny wzrost. W tym miesiącu EBC rozpocznie program skupu obligacji skarbowych, jednak może nie przynieść to pożądanego efektu poprawy sytuacji w strefie euro, zwłaszcza, że nie można utrzymywać programu luzowania ilościowego przez cały czas.

 

Dane na temat zamówień w przemyśle w USA spadły o 0,6% we wrześniu, co pokonało negatywnie i tak już niskie oczekiwania na poziomie -0,5%. Spadek ten jest najbardziej dynamicznym osunięciem w przeciągu ostatnich trzech lat, stąd też jest zrozumiałe, że niektórzy wciąż mają obawy o dobrą kondycję amerykańskiej gospodarki. Stopy procentowe były obniżone trzy razy w przeciągu ostatnich czterech miesięcy, co powinno przynieść pożądany efekt. Słabsze dane nie powinny być ignorowane, jednak pozytywne informacje handlowe są aktualnie istotniejsze dla inwestorów.

 

Ankieta Caixin w Chińskim sektorze usług wyniosła 51,1 podczas gdy ekonomiści oczekiwali odczytu na poziomie 51,5. We wrześniu wynik uplasował się na 51,3. Bieżąca wartość wskaźnika jest najniższa od ośmiu miesięcy. Akcje w Japonii, podobnie jak w Chinach handlowane były jednak wyżej ze względu na wszechobecny optymizm. RBA utrzymało stopy procentowe na niezmienionym poziomie, co było oczekiwane przez rynek.

 

O godz. 10:30 opublikowane zostaną usługowe PMI z Wielkiej Brytanii, oczekiwania ekonomistów uplasowały się na poziomie 49,6. Publikacja będzie istotna ze względu na fakt, że usługi odpowiadają za około 75% produkcji gospodarczej. Sektor usługowy w USA także będzie w centrum uwagi. Ostateczny odczyt usługowego PMI według oczekiwań ma wynieść 51. Natomiast nieprodukcyjny ISM oczekuje się, że wyniesie 53,5, co byłoby poprawą względem wyniku 52,6 opublikowanego we wrześniu – trzyletniego minimum. Raport JOLTS z USA będzie opublikowany o godz. 16:00, oczekuje się 7,21 mln otwartych miejsc pracy.

 

EURUSD – kurs rośnie od początku miesiąca i przełamanie w górę 1,1200 może doprowadzić nas do poziomu 1,1249. Przełamanie w dół otwiera drogę na 50-dniową MA przy 1,1039.

 

GBPUSD – para pozostaje w ostatnim dość agresywnym trendzie wzrostowym, a przełamanie 1,3000 może poprowadzić kurs w kierunku 1,3178. Spadki mogą skierować notowania na 200-dniową MA, przy 1,2711.

 

EURGBP – kurs wciąż znajduje się w trendzie spadkowym, a przełamanie poniżej 0,8575 może otworzyć drogę na 0,8471. Jeżeli utrzymamy się powyżej 0,8600, możliwy będzie retest 0,8786.

 

USDJPY – dopóki utrzymujemy się powyżej 50-dniowej MA przy 107,60, celem może być 109,31. Powrót poniżej 50-dniowej MA może skierować notowania na 106,48.

 

FTSE 100 – oczekiwany wzrost na otwarcie o 36 punktów do 7 405.

 

DAX – oczekiwany wzrost na otwarcie o 24 punkty do 13 160.

 

CAC 40 – oczekiwany wzrost na otwarcie o 18 punktów do 5 842.

 

CMC Markets

Podziel się postem:

Dodaj komentarz