Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

Wyższe otwarcie w Europie, po nowych rekordach w USA, 27.11.2019r.

Podziel się postem:

 

Rynki w Europie zakończyły wczoraj dość spokojną sesję bez dużych zmian, podczas gdy rynki amerykańskie nadal osiągały nowe rekordy. Optymizm wokół negocjacji handlowych po raz kolejny pomógł w podtrzymaniu nastrojów po doniesieniach, że chiński negocjator Liu He i amerykański negocjator handlowy Robert Lighthizer osiągnęli konsensus w sprawie rozwiązania szeregu podstawowych problemów, pozostając przy tym otwartymi na rozwiązanie pozostałych kwestii. Nadal nie jest jasne, jaki będzie termin zawarcia pierwszej fazy umowy, jednak mając trzy tygodnie do 15 grudnia, trudno sobie wyobrazić, abyśmy uzyskali cokolwiek przed tym terminem. Wspomniany termin, to data rozpoczęcia kolejnej rundy taryf i wygląda na to, że prezydent Trump będzie chciał pozostawić tę opcję otwartą do ostatniej chwili.

Nadal wydaje się, że istnieje element rozbieżności między rynkami w Europie, a rynkami w USA, co można częściowo wyjaśnić faktem, że dane z USA nadal wykazują niewielką oznakę słabości w perspektywie krótko- i średnioterminowej. W listopadzie zaufanie konsumentów w Stanach Zjednoczonych było nieco mniejsze i wyniosło 125,5, jednak nie było to wystarczające osłabienie, by wzbudzić obawy, że konsumenci w USA są skłonni spowolnić wydatki. Co więcej, rynek mieszkaniowy wykazywał oznaki możliwego wzrostu, osiągając najlepsze dwumiesięczne wyniki od 12 lat, wspierane przez ostatnie spadki stóp długoterminowych w Stanach Zjednoczonych.

 

Oczekuje się, że dzisiejszy odczyt PKB za III kwartał w USA pokaże, że gospodarka USA wzrosła o 1,9%, bez zmian od pierwszej publikacji sprzed kilku tygodni. Inwestorzy będą również zwracać uwagę na komponent konsumpcji personalnej, który ma pozostać na stałym poziomie 2,8%. Co ważniejsze, poznamy również najnowsze dane dotyczące wydatków osobistych za październik, które zostaną opublikowane nieco później i są bardziej aktualne, jeśli chodzi o to, jak czwarty kwartał może ukształtować gospodarkę USA. Oczekuje się, że wzrosną one o 0,3%, w porównaniu z 0,2%, podczas gdy inflacja bazowa ma się utrzymać na stałym poziomie 1,7%.

 

Funt nieco się osłabił po sondażach, które pokazały, że Partia Pracy obniżyła swój dystans do przodującej w sondażach Partii Konserwatywnej do około 7 punktów w związku z ostatnimi manifestami. Interesujące będzie obserwować, czy sondaże zmienią się ponownie po wystąpieniu lidera Partii Pracy, Jeremy’ego Corbyna, w programie Andrew Neila w BBC zeszłej nocy.

 

EURUSD – wsparcie znajduje się przy dołkach z tego miesiąca, w okolicy 1,0980.  Kurs może spaść poniżej 1,0980, a przełamanie otworzy drogę na październikowe minima przy 1,0880. Szerszy opór znajduje się przy 1,1180 oraz 200-dniowej MA.

 

GBPUSD – Wsparcie wyznaczyć można przy 1,2760. 200-dniowa MA przy 1,2680 stanowi ważny poziom wsparcia i dopóki znajdujemy się powyżej, scenariusz pozostaje wzrostowy w kierunku 1,3200.

 

EURGBP – dopóki znajdujemy się poniżej 0,8670/80 i ostatnich szczytów, presja na spadki jest cały czas widoczna.  Wsparcie wyznaczyć można w okolicy listopadowych dołków, przy 0,8520 i dalej przy dołkach z tego roku na poziomie 0,8410.

 

USDJPY – obecnie opór znajduje się przy ostatnich szczytach na poziomie 109,50. Niepowodzenie w przełamaniu 110,00 pozostawia spadkową perspektywę i możliwość zniżki w kierunku dołków z tego miesiąca przy 107,80. Wsparcie znajduje się w okolicy 108,20 i 50-dniowej MA.

 

FTSE100 – oczekiwany wzrost na otwarcie o 10 punktów do 7,413.

 

DAX – oczekiwany wzrost na otwarcie o 26 punktów do 13,262.

 

CAC40 – oczekiwany wzrost na otwarcie o 7 punktów do 5,936.

 

CMC Markets

Podziel się postem:

Dodaj komentarz