Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

Wyniki PZU i PGNiG w centrum uwagi, 30.08.2018r.

Podziel się postem:

 

Przed dzisiejszą sesją dwie duże spółki z WIG20 publikowały wyniki finansowe. Zarówno w przypadku PZU jak i PGNiG były one w zasadzie zgodne z oczekiwaniami analityków.

Dobre wyniki PZU (nieznacznie powyżej konsensusu) stanowią dodatkowe, nietechniczne potwierdzenie odwrócenie trendu spadkowego na wzrostowy. Pierwsze oznaki tego ruchu mieliśmy w połowie sierpnia. Dzisiejsza reakcja kursu jest wprawdzie nieznaczna, ale spoglądając z szerszej perspektywy ,obecna sytuacja pozwala z optymizmem patrzeć w przyszłość. Kolejne korekty mogą stanowić dobre okazje do zakupu. Można w tym ujęciu posługiwać się popularnym na rynkach zestawem średnich kroczących 50, 100 i 200 okresowych.

 

PGNiG zanotował wyniki zgodne z oczekiwaniami. W tym jednak przypadku reakcja jest wyraźniejsza. Dzisiaj przed południem kurs zwyżkuje o ponad 2%. W szerszym ujęciu spółka jest jednak w trendzie spadkowym. W związku z tym do ewentualnych zakupów trzeba podchodzić ze świadomością dodatkowego ryzyka jakie to z sobą niesie.

 

Wczorajsze wzrosty kontynuuje Eurocash. Z technicznego punktu widzenia sytuacji spółki wygląda nieco lepiej i kurs spółki ma szansę na trwałe odwrócenie trendu na wzrostowy. Tak silny ruch jaki miał miejsce w czasie kilku ostatnich sesji może jednak oznaczać, że w najbliższym czasie część inwestorów zdecyduje się na realizację zysków.

 

W pobliżu psychologicznej bariery 2 zł za akcje od kilku dni notowany jest Tauron. Spółka niedawno ogłosiła swoje wyniki za II półrocze i zasygnalizowała, że trend wzrostowy ceny produkcji energii elektrycznej może być kontynuowany. Poprzednim razem, pod koniec czerwca tego roku kurs TPE bardzo gwałtownie odbił się od poziomu 2 zł na akcje. Wielu inwestorów zapewne i tym razem oczekuje podobnego zachowania notowań. Przy realizacji takiego scenariusza należy wykazać się jednak ostrożnością. W przypadku, w którym kurs przebije w dół poziom 2 zł  inwestorzy, którzy posiadali akcje pod scenariusz wzrostów mogą szybko wyprzedawać akcje doprowadzając do pogłębienia przeceny.

 

Spoglądając na rynek z perspektywy całego WIG20 dzisiejsza sesja upływa pod znakiem spadków. Kontrakt na indeks traci około 1%. Dość mocno na wartości tracą takie spółki jak PKN, PGE czy KGHM.

 

Na rynku walutowym sygnalizowana w tym tygodniu możliwość powrotu do osłabiania się PLN jest realizowana. Nasza waluta w 2 części wczorajszej sesji pogłębiła straty, a dzisiaj ten ruch jest kontynuowany. W obecnej chwili scenariusz dalszego osłabiania się PLN jest bardziej prawdopodobny.

 

CMC Markets

Podziel się postem:

Dodaj komentarz