Analizy

Wykres indeksu ukraińskiego, interwał dzienny, 6.01.2015r.

Podziel się postem:

Z ciekawości tak jak wielu postanowiłem zerknąć do wykresu indeksu Ukraińskiego.

Wiele się czyta w mediach o spadkach, załamaniu i wielkich problemach gospodarczych Ukrainy a czy nie przyszedł już czas na zainteresowanie się tym rynkiem?

Poniżej przedstawiam wykres dzienny indeksu Ukraińskiego.

 

ukrainadzienny

W mojej ocenie sentyment uległ znacznej poprawie a nawet widzę sygnały kupna o charakterze średnioterminowym.

Cena zdołała pokonać istotną linię trendu spadkowego.  W tej chwili docieramy do średniej 100-sesyjnej i jeszcze pozostanie nam średnia 200-sesyjna jako sygnał hossy (oczywiście tylko w teorii). Gramy jednak na sygnały techniczne, zaś średnie traktuję jako podpowiedź lub raczej czynnik dodatkowy.

Wskaźniki oscylacyjne również wskazują sygnały kupna.

Podsumowując mój wpis, możemy zakładać ożywienie w sektorze giełdowym na Ukrainie (nie mylić jeszcze z ożywieniem gospodarczym) co może przełożyć się na napływ gotówki i większą aktywność inwestorów.

Jak to może wykorzystać to polski inwestor?

Prawdopodobnie istnieją fundusze, które mają w swoich portfelach posiadają instrumenty zawierające akcje indeksu ukraińskiego. Od razy muszę sprostować, iż nie jestem sprzedawcą funduszy albo nawet sympatykiem tego typy instrumentów. Same fundusze są w porządku ale dla mnie wciąż za duże są naliczane prowizje. Handlowanie we własnym zakresie za pomocą kupna akcji w Domach Maklerskich jest tańsze i wygodniejsze i co ważne szybciej jesteśmy w stanie reagować na ruch ceny.

Istnieje również subindeks – wig ukraina na naszym rynku w którego skład wchodzą spółki notowane na polskiej giełdzie. Należałoby przeanalizować cały indeks oraz poszczególne spółki z jego składu w celu wyszukania okazji inwestycyjnych. Możliwe, że wkrótce taką analizę dokonam, jednak na to potrzebuję więcej czasu. A przez okres świąt i megawolnego okresu zrobiłem się bardzo leniwy.

 

Jako ciekawostkę zamieszczę wykres tygodniowy indeksu-ukraina notowanego na naszej giełdzie. Który już wygląda atrakcyjnie bo mocno przeceniony.

 

wigukrainatygodniowy

 

Podziel się postem:

Dodaj komentarz