Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

Wszystkie główne amerykańskie indeksy na historycznych szczytach dostają zadyszki?, 6.11.2019r.

Podziel się postem:

 

Wielu uczestników rynku zastanawia się, co napędza boom na globalnych rynkach akcji. Trudno tutaj o jednoznaczną odpowiedź. W październiku globalne ceny akcji wyrażone w USD wzrosły o 2,7 proc., pomimo że globalna gospodarka hamuje, co od dłuższego czasu widać w publikowanych danych makro. Dane eksportowe z Azji – w szczególności z Chin – PMI przemysłowe czy rynek pracy w USA przejawiają oznaki osłabienia. Zyski spółek z rynków wschodzących przyjmują wartości ujemne, a z rynków rozwiniętych – maleją. Jednym z potencjalnych czynników może być fakt, że inwestorzy zakładają, że kłopoty są przejściowe, a dopiero osłabienie amerykańskiego sektora usługowego i spadek zatrudnienia będą sygnałem do spadku cen akcji. Nie bez znaczenia jest tendencja banków centralnych do cięcia kosztu pieniądza i coraz większa liczba instrumentów dłużnych o ujemnej stopie zwrotu.

Jeden czynnik napędzający ryzykowne aktywa przeszedł do lamusa. Zapowiedź Fed-u o zaprzestaniu cięcia stóp, utwierdziły go o słuszności tej decyzji po wczorajszych ISM dla sektora usług. Znacznie przerosły one oczekiwania rynku. Bardzo dobrze wypadły wskaźniki zamówień i zatrudnienia w usługach co utwierdza, ze rynek pracy wciąż ma się dobrze. Kulą u nogi pozostaje przemysł. Podane wczoraj dane pokazały, że czwarty miesiąc z rzędu spadła liczba ofert miejsc pracy o 280 tys., a  wskaźnik rezygnacji (chęć zmiany pracy) spadł o 0,1%.

Wczorajsza sesja za oceanem przebiegała dość spokojnie. Indeksy zyskały po publikacji ISM lecz wzrost był krótkotrwały i do końca sesji oddały znaczną część zysków. W ostatecznym rozrachunku DJIA, S&P500 i Nasdaq Composite zakończyły dzień niewielką zmianą wartości, odpowiednio 0,11%, -0,12% i 0,2%. W takim otoczeniu najlepiej wypadły spółki o małej kapitalizacji skupione w indeksie Russell2000, a sam indeks wzrósł o 0,14%. Obrót na Wall Street znacznie wzrósł w stosunku do poniedziałku i wyniósł 4,691 mld USD.

Od poniedziałkowego popołudnia DAX30 porusza się w wąskim zakresie wahań w strefie tygodniowego oporu pomiędzy 13100, a 13170. Czy z tego miejsca zobaczymy próbę domknięcia tygodniowej luki na 13000 punktów? Podobnie jak niemiecka Xetra w konsolidacji na szczytach pozostaje S&P500.

Dziś amerykańskie futures na otwarciu City znajdują się wokół wczorajszych zamknięć.

Dzisiaj na parkietach z rejonu Azji i Pacyfiku panują mieszane nastroje. Nikkei zyskał 0,22%.Na pozostałych giełdach: Hong Kong (-0,08%), Szanghaj (-0,43%), Singapur (0,32%).

Pomyślnie dla warszawskich byków rozpoczął się nowy miesiąc na GPW. Jednak już wczoraj pojawiły się pierwsze sygnały zadyszki w wspinaczce na północ. Cofnięcie rynku z pierwszej godziny handlu nie wskazywało na zwrot lecz tylko na postój. Po osiągnieciu dziennego maksimum, w dalszej części sesji  WIG20  zaczął oddawać zyski, a handel zakończył się w okolicach otwarcia na poziomie na 2176, zyskując tym samym 0,37%. Wygląda na to że byki jeszcze utrzymują kontrolę. Dzisiaj rząd zajmie się ustawą o OFE i może to mieć znaczenie dla dalszego kierunku na GPW. Obrót na szerokim rynku wyniósł 816 mln PLN. W gronie blue chipów 13 spółek zakończyło dzień zyskiem, a 7 odnotowało straty. Najlepiej wypadły Alior (4,41%), JSW (4,18%) i KGHM (3,06%). Powodów do zadowolenie nie mieli posiadacze akcji Dino, Play i CD Projekt. Walory przyniosły stratę odpowiednio 2,10%, 1,51% i 1,20%. Podobnie jak WIG20 indeksy średnich i małych spółek zakończyły dzień na plusie.

Dzisiaj WIG20fut  oscyluje wokół wczorajszego zamknięcia wskazując na niezdecydowanie graczy.

Najgorsze od ponad 10 lat PMI dla polskiego przemysłu od poniedziałku osłabiają rodzimą walutę.

GBPPLN – Para pozostaje w wąskiej konsolidacji pomiędzy wrześniowym szczytem na 4,9813, a 4,93. Dzisiaj handlowana jest po 4,9650.

EURPLN – Od początku tygodnia PLN osłabił się o 1,5 grosza. Para znajduje się pomiędzy 4,40 a 4,2450.

USDPLN – W ciągu dwóch dni złoty stracił blisko 5 groszy. Para handlowana jest dzisiaj po 3,85.

CHFPLN – CHF odrobił 3 grosze i obecnie handlowana jest po 3,88.

PLNJPY – Para powraca w stronę 28,00.

 

CMC Markets

Podziel się postem:

Dodaj komentarz