Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

Wstępny odczyt PKB za I kwartał oraz Fed w centrum uwagi uczestników rynku, 29.04.2020r.

Podziel się postem:

 

Dzisiaj ważny dzień dla rynków akcyjnych. Najpierw poznamy wstępne dane o wzroście gospodarczym w Stanach Zjednoczonych w pierwszym kwartale roku. Oczekiwania ankietowanych wskazują na wynik -4 proc. wobec poprzedniego 2,1 proc. Jak zauważają analitycy, dane te nie będą w pełni odzwierciedlać rzeczywistego spadku PKB, ponieważ zbyt mało danych spłynęło z gospodarki. Dopiero rewizje wzrostu gospodarczego wskażą na skalę recesji w amerykańskiej gospodarce. To co napędza w ostatnich dniach giełdy, to oczekiwania na komunikat płynący z kończącego się dzisiaj posiedzenia Komitetu Otwartego Rynku. Prawdopodobnie stopy procentowe pozostaną na niezmienionym poziomie jednak są duże oczekiwania, że Fed ponownie „sypnie groszem” i te oczekiwania napędzają w ostatnich dniach giełdy. O godz. 20:30 zaplanowana jest konferencja prasowa po posiedzeniu FOMC.

Zaskakujący przebieg miała wczorajsza sesja za oceanem. Po poniedziałkowych solidnych wzrostach wspieranych oczekiwaniami, że Fed ponownie będzie wspierał finansowo zamrożoną przez koronawirusa gospodarkę oraz zapowiedzi stopniowego przywracania aktywności biznesowej, wszystkie indeksy otwarły się powyżej poprzedniego zamknięcia. I to wszystko, na co wczoraj stać było kupujących. Od samego startu rozpoczął się marsz na południe i po dwóch godzinach handlu indeksy znalazły się poniżej poziomu odniesienia. Już do końca notowań kursy poruszały się płasko. Część winy za takie zachowanie inwestorów można przypisać wyprzedaży na kontraktach czerwcowych na ropę. Dow Jones dotarł do pułapu 24000 punktów, S&P500 utrzymał się powyżej poziomu 2,850 pkt., Nasdaq obronił wsparcie 8600 pkt. W ostatecznym rozrachunku Dow Jones, S&P500 i Nasdaq Composite odnotowały spadki odpowiednio o 0,13%, 0,52% i 1,40%. Najlepiej spisały się małe spółki skupione w indeksie Russell2000. Indeks wzrósł o 1,26 proc. Obrót na Wall Street wyniósł 5,869 mld USD. Chwilę po zamknięciu sesji na rynku kasowym, nadeszło kolejne zaskoczenie. Futures na jankeskie indeksy wystartowały wzrostowo i we wczesnych godzinach porannych zyskują od 0,8 proc. do 1,30 proc.

Dzisiaj, pod nieobecność inwestorów z Japonii z okazji święta urodzin cesarza, giełda w Tokio pozostała zamknięta. Na azjatyckich rynkach powiało optymizmem w nadziei, że Fed pójdzie w ślady Banku Japonii i zwiększy skalę skupu aktywów. Australijski S&P/ASX200 zyskuje 0,98 proc., a południowokoreański KOSPI jest na plusie 0,56 proc. Na pozostałych giełdach regionu: Hong Kong 0,16%, Szanghaj 0,28%, Singapur 0,04%, Tajwan 1,47%, Indonezja 0,43%. Indyjski Sensex rośnie o 1,06%. Indeks Asia Dow, skupiający największe firmy regionu, nad kreską 0,82 proc.

Wczorajsza sesja na GPW ponownie przebiegła w niskiej zmienności i nie przyniosła przełomu. Od dwóch tygodni podaż i popyt pozostają w równowadze. Handlowi na warszawskim parkiecie towarzyszył obrót, który na szerokim rynku wyniósł 1,16 mld złotych. WIG wzrósł o 0,11 proc. Podobnie jak WIG, w zielonej strefie wypadł WIG20. Mieszane nastroje na parkietach w Azji sprzyjały niskiemu otwarciu. WIG20 otworzył się na poziomie poniedziałkowego zamknięcia i w pierwszych minutach handlu niedźwiedzie utworzyły dzienne minimum na poziomie 1579,94. Poprawa sentymentu w Europie i rosnące do południa kontrakty na amerykańskie indeksy sprzyjały wzrostom wartości indeksu. Do otwarcia sesji na Wall Street to strona popytowa osiągnęła przewagę, by przed otwarciem na Wall Street wspiąć się na sesyjne maksimum na 1622,80. Wtedy to zaskoczenie przyszło ze strony jankeskich graczy, którzy z ochotą przystąpili do sprzedawania akcji. Inwestorzy znad Wisły podążyli tym tropem i już do końca sesji byki oddawały to, co z takim trudem zdobywały. Zamknięcie nastąpiło w okolicach poziomu otwarcia na 1594,25, co oznacza niewielki wzrost o 0,14 proc. Spadki nie ominęły WIG20fut, który stracił 0,50 proc., a WIG20usd oddał z dorobku 0,18 proc. Do spadków dołączyła druga liga. mWIG40 odnotował spadek o 0,10 proc. Pozytywnym akcentem zakończył dzień trzeci garnitur. sWIG80 zyskał 0,11 proc. W gronie blue chipów 10 spółek zakończyło dzień wzrostami i tyle samo odnotowało spadki. Najwyższe stopy zwrotu uzyskały Santander (3,58%), LPP (2,64%) i Cyfrowy Polsat (1,95%). Powodów do zadowolenia nie mieli posiadacze akcji CCC, Play i Orange. Walory te straciły odpowiednio 7,42%, 5,31% i 3,30%.

WIG20fut, otwiera się w okolicach wczorajszego zamknięcia. W początkowej fazie handlu WIG20fut traci 0,15%.

Złoty pozostaje stabilny do głównych walut.

GBPPLN –  lokalne wsparcie znajduje się na 4,97. Najbliższy opór jest na poziomie 5,23

EURPLN – cena przebiła opór ma na poziomie 4,4830, który stał się wsparciem. Kolejne opór jest na 4,6320.

USDPLN –  para jest poniżej oporu na 4,30. Najbliższe wsparcie jest na 4,00.

CHFPLN – wsparcie jest na poziomie 4,2440, a kolejne na 4,1570. Opór to poziom 4,4840.

PLNJPY – krótkoterminowy opór jest na 26,80. Najbliższe wsparcie to poziom 25,05.

Poprzedni artykuł>

Prezentowany materiał służy wyłącznie celom informacyjnym i nie ma na celu udzielania porad handlowych lub inwestycyjnych. Zastrzegamy sobie prawo do zmiany jakichkolwiek informacji zawartych w niniejszym materiale w dowolnym momencie, w przypadku wystąpienia błędu. CMC Markets nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty, które można ponieść, bezpośrednio lub pośrednio, wynikające z inwestycji opartych na jakichkolwiek informacjach tutaj zawartych.

CMC Markets

Podziel się postem:

Dodaj komentarz