Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

WIG20 ponownie w okolicach ważnego wsparcia, 18.06.2018r.

Podziel się postem:

 

 

Piątkowa sesja na warszawskiej giełdzie zakończyła się silnym spadkiem indeksu największych spółek, który ponownie znalazł się przy istotnym wsparciu przy 2200 pkt. wyznaczonym przez konsolidację z pierwszych miesięcy 2017 oraz dołek z końca marca 2018. Na przełomie maja i czerwca tego roku, wsparcia to zostało przełamane po to, by w kolejnych 3 sesjach WIG20 wzrósł od dołka o ponad 5%.

 

Ostatnie sesje przynoszą kolejny spadek notowań indeksu blue chipów z okolic 2300 pkt. do 2200 pkt. W porannych godzinach dzisiejszych notowań WIG20 notuje delikatny wzrost o ok. 0.20% oscylując wokół wspomnianego, istotnego wsparcia. W związku z newralgicznym miejscem na wykresie największych spółek, najbliższe sesje będą bardzo istotne i mogą wskazać kierunek na kolejne tygodnie.

 

Jednym z najsilniejszych walorów w gronie największych spółek jest dzisiaj Tauron, który rośnie o ok. 2.20%. Akcje energetycznej spółki od końca maja rozpoczęły silny impuls wzrostowy zyskując od dna do szczytu aż 25%. Wzrost ten był jednak wciąż kroplą w morzu w porównaniu do rozpoczętych w sierpniu 2017 spadków z okolic 4.10 zł do dołka poniżej 2.00 zł z maja tego roku.

 

Ostatnie wzrostowe odbicie zatrzymało się w nieprzypadkowym miejscu, przy oporze 2.45 zł wyznaczonym przez szczyty lokalne z kwietnia i maja tego roku. Od tego miejsca, TPE zanotowało 10% spadek. Dzisiejsza sesja daje nadzieję akcjonariuszom Tauronu, jednak z całą pewnością, sytuacja na rynku energetycznych spółek nie potwierdziła jeszcze zmiany biegunów na rynek byka. Pierwszym zwiastunem takiego scenariusza w przypadku Tauronu, byłoby pokonanie oporu przy 2.60 zł.

 

W ciekawym technicznie miejscu znajdują się walory CCC, które od szczytu lokalnego z połowy maja straciły niemal 17%. Obecnie kurs znajduje się w okolicach wsparcia wyznaczonego przez dołek z przełomu listopada i grudnia 2017 (237-238 zł), oraz blisko kolejnego wsparcia przy 225 zł wyznaczonego przez dołek z marca tego roku. Taki kształt wykresu spółki daje szansę na ciekawą transakcję z atrakcyjnym poziomem współczynnika zysku do ryzyka. Ewentualne odbicie CCC mogłoby wyrysować impuls wzrostowy sięgający nawet 300 zł. W scenariuszu negatywnym, dalsze spadki obuwniczej spółki poniżej 225 zł, mogą doprowadzić do wyprzedaży w okolice 200 zł.

 

Na rynu walutowym obserwujemy dzisiaj 0.20% spadek wartości euro w stosunku do dolara. W przypadku par z polskim złotym, kurs euro kształtuje się na tym samym poziomie co na piątkowym zamknięciu, podczas gdy dolar umacnia się do złotego o ok. 0.20%.

 

CMC Markets

Podziel się postem:

Dodaj komentarz