Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

Ważny tydzień dla ropy naftowej, 2.12.2019r.

Podziel się postem:

 

Przed nami ważne wydarzenie dla rynku ropy. 5 i 6 grudnia ma się odbyć w Wiedniu szczyt OPEC+. Przez cały ubiegły tydzień ceny ropy utrzymywały się w okolicach oporów, by w piątek po południu skierować się na południe. Przyczyną spadków cen czarnego złota były doniesienia z Arabii Saudyjskiej i Rosji.

Kartel stoi przed poważnym wyzwaniem. Kurczący się popyt oraz wzrost wydobycia w USA nie daje większego pola manewru członkom kartelu. Stany Zjednoczone będące wraz z Chinami największym importerem ropy stały się ostatnio znaczącym eksporterem. Doniesienia z Arabii Saudyjskiej wskazują na niechęć dalszego cięcia produkcji, ponieważ przy utrzymującym się globalnym spowolnieniu gospodarczym i spadającym popycie, główne źródło dochodów kraju ulegnie znacznemu uszczupleniu.

W podobnej sytuacji znajduje się Rosja, której PKB w dużej mierze zależy od eksportu ropy i gazu. Minister Energii Rosji stwierdził, że należy utrzymać obecny poziom wydobycia, a ewentualną decyzję o cięciach produkcji podjąć dopiero na marcowym szczycie. Oczekiwania wskazują, że dojdzie do przedłużenia do marca obowiązujących limitów wydobycia. Iran, Wenezuela i Libia są zwolnione z limitów i gdyby te kraje utrzymały aktualny poziom, a Arabia Saudyjska ścięłaby wydobycie o 500 mln/brk dziennie to łączna produkcja kartelu wyniosłoby według Międzynarodowej Agencji Energetycznej 28,2 mln/brk dziennie, co jest wielkością powyżej szacunków popytu Agencji.  Zatem utrzymanie aktualnego poziomu wydobycia może sprowadzić ceny ropy na niższe poziomy.

Departament Energii USA zakłada wolniejszy wzrost wydobycia w Stanach Zjednoczonych, co jest pomyślną wiadomością dla OPEC, ale z drugiej strony spodziewany jest znaczny wzrost wydobycia w krajach spoza OPEC, głównie w Norwegii i Brazylii. Wszystko więc wskazuje na to, że w 2020 roku utrzyma się nadpodaż surowca na rynkach, a OPEC stanie przed koniecznością dalszego ograniczania wydobycia.

Bartek Śledź

CMC Markets

Podziel się postem:

Dodaj komentarz