Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

Ważny tydzień dla funta. Na stole trzy opcje głosowań na umową rozwodową, 11.93.2019r.

Podziel się postem:

 

Ubiegły tydzień na amerykańskich parkietach upłynął pod znakiem dominacji niedźwiedzi. Z technicznego punktu widzenia indeksy odbiły się od ważnych oporów, a na amerykańskich parkietach dominowała wyprzedaż. Na przestrzeni ostatnich sesji za oceanem można pokusić się o wniosek, że inwestorzy są bardzo ostrożni w podejmowaniu decyzji o większych zakupach. Wszystkie indeksy zaświeciły czerwienią, a tygodniowe spadki na DJIA, S&P500 i Nasdaq wyniosły odpowiednio 2,21%, 2,16% i 1,90%. Największej przecenie uległ indeks małych spółek. Russell 2000 zanurkował o 4,26%.

Początek tygodnia na rynku walutowym rozpoczyna się dość spokojnie. Inwestorzy nie zareagowali na wywiad Powella dla CBS, News ale jego słowa nie wniosły nic nowego. Podkreślił, że członkowie Fed będą cierpliwie przyglądali się sytuacji, dopóki nie będą w stanie dostatecznie dobrze ocenić ryzyka wynikającego ze spowolnienia światowej gospodarki, Brexitu czy wojny handlowej. Właśnie sprawa briextu jest najszerzej komentowana. Już jutro brytyjski parlament będzie ponownie głosował nad przyjęciem porozumienia wynegocjowanego przez rząd Theresy May a Unią Europejską. Brytyjska premier ma jednak znikome szanse na sukces. Media spekulują, że to może być kolejna spektakularna porażka Pani Premier. Według Telegraph, May straciła poparcie w swoim rządzie i może liczyć na przychylność tylko dwóch ministrów.

 

Jeżeli jutro umowa Theresy May przepadnie, to w środę odbędzie się głosowanie za twardym Brexitem. Jeżeli i ta opcja również zostanie odrzucona, to w czwartek parlament będzie decydował o przedłużeniu procedury rozwodowej i to właśnie ze względu na te wydarzenia, funt może być pod silna presją.

W ślad za spadkami w USA dominującym kolorem w rejonie Azji i Pacyfiku jest czerwień. Pierwsza sesja tygodnia upływa pod znakiem kontynuacji wyprzedaży: Nikkei (-1,54%), Hong Kong (-1,18%), Singapur (-1,17%), Szanghaj (-2,56%) a australijski S&P/ASX200 skurczył się 1,34%. Indeks szerokiego rynku Asia Dow pod kreską 0,90%. Czy taki obraz dzisiejszej sesji pokazuje, że kupującym puściły nerwy i przyłączyli się do niedźwiedzi pogłębiając wyprzedaż? Na takie wnioski dużo za wcześnie, ale na pewno jest to mocno niepokojący sygnał.

 

Końcówka tygodnia na GPW postawiła w ciężkiej sytuacji warszawskie byki.  Krótkoterminowy trend boczny, który utrzymywał się od trzech tygodni, a jego ograniczeniami był opór na 2388 i wsparcie na 2319 został wybity dołem. Na chwilę obecną poziom 2388 stał się krótkoterminowym, ale istotnym oporem. Nadzieja byków związana jest z obroną okrągłego poziomu 2300 pkt. Jeśli w bieżącym tygodniu zostanie utrzymana tendencja spadkowa to WIG20 może podążać w stronę 2250 punktów. Dzisiaj przy Książęcej 4 po pierwszych godzinach handlu indeks blue chipów jest na poziomie piątkowego zamknięcia. Zwyżkują JSW o 0,96% i KHGM o 0,77%. Po przeciwnej stronie są walory: Tauron (-0,78%) i Santander (-0,88%).

 

Czy przy rosnącej awersji do ryzykownych aktywów PLN znajdzie się pod presją?

 

GBPPLN – ta para może być narażona na największe wahania. Kupujący przełamali w ubiegłym tygodniu okrągły poziom 5,00 docierając do szczytu na 5,0400 z maja 2017 r. osiągając maksimum 5,0572. Para wychodząc ponad dotychczasowy ważny opór na poziomie 4,9500 sprawia, że ten na chwilę obecną stał się on technicznym wsparciem. W ostatnich dniach obserwujemy dobry sentyment dla funta i jeśli w dalszym ciągu tendencja się utrzyma, kolejnym poziomem do którego może para podążać jest strefa 5,0850-5,1100 z początku 2017 roku. Od dwóch miesięcy para systematycznie porusza się na północ.

 

USDPLN – Po kilku dniach korekty para powróciła do oporu na 3,8400. Z poziomów tygodniowych PLN ciągle pozostaje pod presją.

 

EURPLN – kurs porusza się w konsolidacji pomiędzy 4,3400 a 4,2600.

 

CHFPLN – kurs kształtuje się pomiędzy 3,7330 a 3,8400.

 

PLNJPY – sufit na poziomie 29,50 został utrzymany i para obrała kierunek na południe. Wsparcie jest na 28,00.

 

CMC Markets

Podziel się postem:

Dodaj komentarz