Aktualności Analizy Forex Komentarze i opinie

Waluty antypodów tracą po słabych danych, 30.08.2018r.

Podziel się postem:

 

Podsumowanie:

  • Dolar nowozelandzki spada po najgorszym odczycie nastrojów w biznesie od 2008 roku
  • Dolar australijski podąża śladami NZD po słabych danych o nakładach inwestycyjnych
  • Donald Trump znosi cła importowe na aluminium i stal z Korei Południowej, Brazylii i Argentyny

Dolar nowozelandzki jest zdecydowanie najsłabszą walutą dziś o poranku. Nastroje w biznesie uległy pogorszeniu i spadły do najniższego poziomu od 2008 roku. Indeks ANZ spadł w sierpniu do -50,3% z -44,9%, co wywarło znaczącą presję na dolara nowozelandzkiego. Szef RBNZ Adrian Orr powiedział w zeszłym tygodniu w Jackson Hole, że słaby sentyment biznesowy zaczyna wpływać na decyzje inwestycyjne i prowadzi do niższej produkcji. Poza tym premier Jacinda Ardern został ostatnio poddany krytyce ze względu na niskie nastroje sektora biznesowego, co zagraża gospodarce Nowej Zelandii. Ponadto pozwolenia na budowę w lipcu spadły o 10,3% m/m (poprzednio spadły one o 7,6% w poprzednim miesiącu, lecz również one zostały zrewidowane w dół do -8,2%). O poranku kiwi spada o 0,9%.

Nastroje biznesowe w Nowej Zelandii wyglądają najgorzej od 2008 roku. Źródło: Macrobond, XTB Research.

Również notowania dolara australijskiego znajdują się pod presją. Częściowo powodem jest słabsza dyspozycja kiwi, lecz jedną z przyczyn słabości są najnowsze dane o nakładach inwestycyjnych. W II kwartale wydatki na inwestycje prywatne spadły o 2,5% w ujęciu kwartalnym, co jest niższe od prognoz,które sugerowały wzrost o 0,6%. Szczegółowe dane pokazały, że nakłady inwestycyjne w budownictwie spadły o 3,9%, podczas gdy nakłady dla maszyn i urządzeń obniżyły się o 0,9%. Z drugiej strony dane za pierwszy kwartał zostały zrewidowane w górę. Główny odczyt został podniesiony do 1,2% z 0,4%, w budownictwie wzrósł do -0,9% z -1,3%, podczas gdy wydatki na urządzenia i wyposażenie zostały skorygowane do 3,6% z 2,5%.Ostatnie dane sugerują, że niższe nakłady mogły być niewielkim hamulcem wzrostu gospodarczego. Dane o PKB za II kwartał zostaną opublikowane już w przyszłym tygodniu, a prognozy wahają się od 0,6% do 1% wzrostu. Chociaż figury za ostatni kwartał były raczej słabe, to oczekuje się, że przyszłe wydatki mogą przyśpieszyć. Najnowsze prognozy nakładów inwestycyjnych na rok 2018/2019 wyniosły 102 miliardy AUD, co bije oczekiwanie analityków na poziomie około 100 miliardów AUD oraz oznacza wzrost o 16% w porównaniu z poprzednimi prognozami. Warto dodać, że pozwolenia na budowę w lipcu spadły o 5,2% (czerwcu wzrosły one o 6,8%). Dolar australijski traci dzisiaj około 0.45% do dolara amerykańskiego.

AUDNZD odbija od zniesienia 50% po ostatnich danych z obu gospodarek. Technicznie para może kierować się w kierunku oporu na poziomie 1,0980, a następnie 1,1120. Źródło: xStation5.

Nie zapominamy również wątku handlowym. Donald Trump powiedział, że trzy kraje – Korea Południowa, Brazylia i Argentyna – zostaną zwolnione z ceł, które zostały nałożone na dostawy stali i aluminium na początku bieżącego roku. Warto zauważyć, że wcześniej wspomniane kraje stanowiły niemal jedną czwartą importu stali do USA. Ruch podjęty przez administrację USA jest pozytywnym sygnałem dla amerykańskich producentów samochodów, ponieważ ostatnio skarżyli się on na wstępne założenia umowy NAFTA z Meksykiem, co może przełożyć się na znaczny wzrost cen w Stanach Zjednoczonych i tym samym osłabiając popyt na samochody.

 

XTB

Podziel się postem:

Dodaj komentarz