Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

Visa scyfryzuje dolara?, 27.05.2020r.

Podziel się postem:

 

Sprawne działania chińskiego banku centralnego w kierunku cyfryzacji juana zagrażają hegemonii dolara amerykańskiego na światowych rynkach. Podczas gdy decydenci z Waszyngtonu dopiero debatują, czy stworzyć e-dolara, sprawy w swoje ręce bierze gigant płatności – Visa. Od firmy tej wpłynął wniosek patentowy dotyczący digitalizacji nie tylko USD, ale także jenów, funtów czy euro, w oparciu o technologię blockchain. Plany są zatem nieco inne, niż te Facebooka, który tworzy własną, konkurencyjną jednostkę rozrachunkową. Zobaczymy jednak, jak na działania Visy, będącej jakby nie było prywatnym podmiotem, zareagują zainteresowane banki centralne. Nie jest też pewne, czy amerykański Kongres poprze działania korporacji.

We Francji tymczasem ogłoszono mały sukces – pierwsze testy cyfrowej wersji euro już za nami. Zakończyły się one sukcesem. Blockchainowe euro testował francuski bank centralny (działający w ramach Eurosystemu) wespół z bankiem Societe Generale, dużym podmiotem bankowości inwestycyjnej. Ten ostatni wypuścił emisję ztokenizowanych obligacji, które zostały rozliczone za pomocą e-euro. Na tym jednak nie koniec, bo w najbliższym czasie ma zostać zorganizowane więcej temu podobnych prób z innymi podmiotami sektora finansowego. Prezes francuskiego banku centralnego chciałby, żeby to właśnie Francja była pierwszym państwem na świecie z cyfrową walutą – czy uda się wyprzedzić Chiny?

Jeśli już o Chinach mowa, to tamtejsze komunistyczne władze wypuściły właśnie nową książkę o kryptowalutach. Ma być ona stosowana na uczelni szkolącej przyszłą kadrę administracyjną kraju. Opisana została historia tradycyjnych walut fiducjarnych oraz obecny kształt międzynarodowego systemu walutowego, wskazano przy tym jego wady. W tym miejscu pojawia się Bitcoin, jego rozwój, pojęcia giełd kryptowalutowych, czy rodzących się problemów z regulacją tych nowych technologii. Nie mogło zabraknąć informacji o cyfrowym juanie oraz o strategii jego wprowadzania. Co ciekawe, zdecydowano się na pogłębioną analizę tego projektu z Librą Facebooka oraz innymi stablecoinami.

W Iranie z kolei rządzący widzą potrzebę dalszej regulacji rynku kryptowalutowego. Państwo to jako jedno z pierwszych na świecie przystąpiło do opracowywania prawa przystosowanego do rynku krypto, teraz jednak czas na jego rozszerzenie. Sprawa rozchodzi się przede wszystkim o problematykę miningu, tj. wydobycia coinów. Chce tego sam prezydent państwa. Co więcej, niedawno pojawił się także nowy projekt ustawy nakładający na giełdy kryptowalutowe obowiązek rejestracji swojej działalności w Centralnym Banku Iranu. Wskazuje się, że może to mieć na celu walkę z ucieczką kapitału.

Nowe przepisy wprowadzono także w Albanii. Zgodnie z przegłosowaną ustawą, uregulowane zostały kwestie uzyskiwania odpowiednich licencji oraz nadzoru nad giełdami kryptowalutowymi. Rozchodzi się głównie o zapobieganie oszustwom, czy praniu brudnych pieniędzy, ale – jak podkreśla minister ds. finansów – celem jest również „jak najlepsze wykorzystanie korzyści oferowanych przez technologię”.

Bitcoin zaokrąglił szczyt pod 10 tysiącami dolarów i skierował się na spadki. Obecnie znajduje się pod psychologicznymi 9 tysiącami USD, które teraz stanowią opór. Wsparciem z kolei jest 8500 USD.

Odbił również Ethereum. Obronione zostało natomiast wsparcie w zakresie 197-200 USD, choć z pewnymi przebiciami tej strefy. Opór rysuje się najpierw na 216 dolarach, a kolejny – 7 USD wyżej.

Bitcoin Cash tymczasem utrzymuje konsolidacyjny ruch. Czekamy zatem na wybicie z formacji prostokąta górą lub dołem. Jego ograniczeniami są mniej więcej poziomy 217 i 275 USD.

Ripple także zaokrągliło szczyt w okolicach 20,8 centów, będący obecnie potencjalnym oporem, zaraz po psychologicznych 20 centach. Ważnym testem siły byków będzie domknięcie luki spadkowej na 0,213 dolara. Wsparciem jest 18,4 centa.

Litecoin testuje wsparcie na 41,5 dolara. Wybicie poniżej 40 USD stanowiłoby okazję do wyrwania się ze strefy konsolidacji. Opór na 50 dolarach.

Dash chwilami wybijał ważny opór na 77,5 dolara, jednak na ten moment wygrały niedźwiedzi, a kryptowaluta skierowała się na wsparcie na 65 dolarów. Gdyby zostało wybite, niższym poziomem jest 59 USD.

CMC Markets

Podziel się postem:

Dodaj komentarz