Aktualności Analizy Komentarze i opinie

Uwaga rynków skupiona na inflacji w strefie euro

Podziel się postem:

Amerykańskie indeksy zakończyły poprzedni tydzień na plusie. Indeksy Dow Jones, S&P500 oraz NASDAQ100 osiągnęły nowe historyczne szczyty na zamknięciu ze względu na wzrastającą szansę przeprowadzenia reformy podatkowej w Stanach Zjednoczonych przez obie izby parlamentu. Bardzo możliwe, że projekt ustawy zostanie przegłosowany jeszcze w tym tygodniu. Pod koniec zeszłego tygodnia dokonano kilku ostatnich zmian, które przekonały część senatorów. Daje to coraz większą nadzieję, że USA obniży podatek dla korporacji z 35% do 21%. Nie wiadomo, czy spowoduje to powrót części spółek z powrotem do Stanów Zjednoczonych, ale zwiększa to szanse, że przedsiębiorstwa mniej chętnie będą przenosić swoje siedziby za ocean.

Okres przedświąteczny często jest bardzo spokojny na rynkach, ponieważ inwestorzy bardzo często biorą wolne. W tym tygodniu zostanie opublikowanych kilka odczytów gospodarczych, które mogą wpłynąć na zmienność rynków.

 

O 11 rano zostanie opublikowany najnowszy odczyt inflacji dla strefy euro. Prognozuje się wzrost inflacji rok do roku z 1,4% w październiku do 1,5%. Cel inflacyjny EBC to 2%, więc inflacja dalej znajduje się sporo poniżej pożądanego poziomu. Prezydent EBC Mario Draghi regularnie wyraża swoje obawy o niski poziom inflacji. Od stycznia EBC zmniejsza sumę skupowanych miesięcznie aktywów do 30 miliardów euro miesięcznie. W takiej postaci program będzie prowadzony do września. Jeżeli do tego czasu inflacja nie wzrośnie, Draghi może zdecydować się na przedłużenie programu, bądź zwiększenie kwoty przeznaczanej na skupowanie aktywów.

 

W czwartek poznamy ostateczny poziom PKB za trzeci kwartał dla Stanów Zjednoczonych Prognozuje się odczyt na poziomie 3,3%. Gospodarka USA radzi sobie dobrze w tym roku, dane za trzeci kwartał zawierają w sobie nieszczęśliwy okres, w którym huragany dokonały wielu zniszczeń, a mimo to, gospodarka utrzymała dość dobry poziom wzrostu gospodarczego. FED zdecydował się na dokonanie trzech podwyżek stóp procentowych w tym roku. Za to rynki nie wiedzą nic o planach FED na przyszłych rok, ponieważ spora część członków rady zmieni się w najbliższym czasie. Dopiero po zmianie osób zasiadających w komitecie będzie można prowadzić jakiekolwiek analizy.

 

CME rozpoczął wczoraj handel kontraktami futures na Bitcoin. Kontrakty, które kończą się w styczniu pojawiły się na rynku na kwotę 20 650 dolarów. CBOE rozpoczął handel kontraktami futures na Bitcoin w zeszłym tygodniu, również NASDAQ ma wypuścić na rynek takie kontrakty. TD Ameritrade oświadczył, że pozwolą niektórym klientom na obrót kontraktami CBOE, a im więcej dużych nazwisk będzie handlowało nowym rodzajem kontraktów, tym bardziej będą one respektowane na rynku.

 

EURUSD – obecnie euro spadło poniżej 50-dniowej SMA na 1,1763. Jeżeli znajdzie się poniżej 1,1700, to kolejnym celem będzie 1,1554. W przypadku przebicia się przez 1,1763, możliwe są dalsze wzrosty w kierunku 1,1961.

 

GBPUSD – wciąż znajduje się pod wpływem trendu wzrostowego i dalej tak będzie, dopóki znajduje się powyżej 100-dniowej SMA na 1,3200. Wzrosty mogą zatrzymać się na poziomach oporu na 1,3548 i 1,3659. Spadek poniżej 1,3200 oznacza dalsze spadki w kierunku 1,3000.

 

EURGBP – zmierza w dół od połowy listopada, ale udało mu się przebić powyżej 200-dniowej SMA na 0,8800. Jeżeli utrzyma się powyżej tego poziomu, następnym celem jest 100-dniowa SMA na 0,8941. Spadek poniżej 0,8800 oznacza przetestowanie poziomu 0,8689.

 

USDJPY – jeżeli utrzyma się powyżej 112,00 może wrosnąć do 114,00 lub 114,73. Spadek poniżej 112,00 oznacza dalsze spadku w kierunku 111,00.

 

FTSE100 – spodziewany wzrost na otwarcie o 9 punktów do 7 499

 

DAX – spodziewany wzrost na otwarcie o 84 punkty do 13 187

 

CAC40 – spodziewany wzrost na otwarcie o 45 punktów do 5 384

CMC Markets

Podziel się postem:

Dodaj komentarz