Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

Utrzymujący się optymizm na rynkach, 29.08.2018r.

Podziel się postem:

 

Amerykańskie akcje odnotowały wczoraj kolejne wzrosty, głównie za sprawą utrzymującego się optymizmu po podpisaniu porozumienia handlowego między USA i Meksykiem. Według doniesień, następne porozumienie Stany Zjednoczone mają podpisać z Kanadą, co dodatkowo pozytywnie nastraja inwestujących na rynkach. Niektóre wycieki podają, że porozumienie może zostać podpisane nawet w ciągu kilku najbliższych dni. Dzięki temu indeksy NASDAQ 100 oraz S&P 500 osiągnęły wczoraj rekordowe szczyty.

Charakter relacji handlowych z Chinami jest wciąż kwestią otwartą. Minister Skarbu USA Steve Mnuchin twierdzi, że chodzi o wiele więcej niż nakładane cła. Według niego chiński biznes powinien być bardziej otwarty na zagraniczne przedsiębiorstwa. Dodatkowo chciałby, by istniała lepsza ochrona własności intelektualnej. Chiny wolą zachować ostrożność w kwestii zagranicznego kapitału, dlatego relacje handlowe między tymi dwoma krajami mogą być w dalszym ciągu napięte.

Chińska gospodarka zwalnia, a dalsze wymiany ciosów w postaci kolejnych ceł handlowych w większym stopniu zaszkodzą Chinom niż USA. Azjatyckie akcje głównie rosły podczas ostatniej sesji, jednak ogólne nastroje na rynku są znacznie mniej optymistyczne w tej części globu. Stany Zjednoczone nie mają zamiaru zaprzestać manewrów wojskowych w Południowej Korei, ponieważ relacje USA z Północną Koreą pogorszyły się od ostatniego spotkania przywódców obu krajów.

Dolar dalej był słaby w dniu wczorajszym, co dodatkowo wspierało akcje i zwiększało ich atrakcyjność dla zagranicznych inwestorów. Ogłoszenie Jerome Powell’a, że amerykańska gospodarka jest daleka od przegrzania się spowodowało spadek dolara. Widać jednak powoli oznaki potencjalnego odbicia dolara w górę.

Również funt jest dalej pod presją, głównie ze względu na niepewność wokół wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Premier May ogłosiła, że brak porozumienia dotyczącego warunków wyjścia z UE nie jest końcem świata. Może to być ruch taktyczny, by ugrać więcej na negocjacjach z Unią, jednak ostatecznie wyjście Wielkiej Brytanii bez porozumienia spowoduje większy spadek funta niż euro.

Dziś zostanie opublikowany odczyt poziomu PKB za drugi kwartał dla Francji. W stosunku kwartalnym oczekiwany jest wzrost na poziomie 0,2%, czyli utrzymanie trendu w stosunku do trzech pierwszych miesięcy roku.

O 14:30 Stany Zjednoczone opublikują wstępne dane o PKB za drugi kwartał. Spodziewany jest wynik w granicach 4%. W pierwszym kwartale gospodarka wzrosła o 2,2%. Panuje przekonanie, że powoli w danych gospodarczych można odczuć skutki cięć podatków przez Donalda Trumpa, co powinno przyczynić się do szybszego tempa wzrostu gospodarczego pod koniec roku. Wczorajszy odczyt nastrojów wśród konsumentów był na najwyższym poziomie od końca roku 2000.

Najnowsze dane The American Petroleum Institute dotyczące zapasów ropy naftowej opublikowane wczoraj pokazują wzrost zapasów o 38 000 baryłek, podczas gdy prognozowano spadek o 522 000 baryłek. Dziś o 16:30 poznamy odczyt Energy Information Agency. Według analityków prawdopodobny jest spadek o 400 000 baryłek w stosunku do spadku w zeszły tygodniu o 5,83 mln baryłek.

EURUSD – odbijał się w tę i z powrotem przez ostatnie dwa tygodnie przebijając się przez opór wyznaczony przez czerwcowe szczyty na 1,1670. Jeżeli utrzyma się powyżej tego poziomu, może zmierzać w stronę 1 1850. Spadki poniżej powinny znaleźć wsparcie na 1,1500.

GBPUSD – znajduje się w trendzie spadkowym od kwietnia. Jeżeli taki stan dalej się utrzyma, to może spaść w okolice 1,2590. Odbicia do góry spotkają się z oporem między 1,2957 a 1,3000.

EURGBP – rośnie od kwietnia, jeżeli trend się utrzyma, to może znaleźć się w okolicy 0,9100. Spadki powinny znaleźć wsparcie na 0,9030 lub 0,9000.

USDJPY – trend zwyżkowy, który rozpoczął się w marcu wciąż trwa. Jeżeli utrzyma się jego siła, to kurs może rosnąć w kierunku 112,15. Wsparcie znajduje się na 200-dniowej SMA na poziomie 109,82

FTSE100 – spodziewany wzrost na otwarcie o 15 punktów do poziomu 7 640

DAX – spodziewany wzrost na otwarcie o 28 punktów do poziomu 12 555

CAC 40 – spodziewany wzrost na otwarcie o 15 punktów do poziomu 5 500

 

CMC Markets

Podziel się postem:

Dodaj komentarz