Aktualności Analizy Forex Komentarze i opinie Towary, surowce

Utrzymująca się siła amerykańskiego dolara, 14.08.2018r.

Podziel się postem:

 

Kluczowe informacje z rynków: 

 • Chiny: Dynamika produkcji przemysłowej w Chinach w lipcu wyniosła 6% rdr przy oczekiwaniach na poziomie 6,3% rdr. 
 • Chiny: Dynamika sprzedaży detalicznej w Chinach w lipcu wyniosła 8,8% rdr przy oczekiwaniach 9% rdr. 
 • Chiny: Dynamika inwestycji w aglomeracjach miejskich w Chinach wyniosła w lipcu 5,5% rdr przy oczekiwaniach 6% rdr. 
 • Japonia: Dynamika produkcji przemysłowej w Japonii w czerwcu wyniosła -1,8% mdm i -0,9% rdr przy oczekiwaniach zakładających odpowiednio -2,1% mdm i -1,2% rdr. 
 • Francja: Stopa bezrobocia we Frencji w II kw. br wyniosła 9,1% przy oczekiwaniach 9,2%. 
 • Rumunia: Dynamika PKB w Rumunii w ujęciu rdr w II kw. tego roku wyniosła 4,1% przy oczekiwaniach 3,8%, wg wstępnych danych. 
 • Niemcy: Dynamika PKB w Niemczech w II kwartale tego roku wyniosła 0,5% kdk i 2,3% rdr, wg wstępnych danych, przy oczekiwaniach 0,4% kdk i 2,5% rdr. 
 • Niemcy: Inflacja CPI w Niemczech w lipcu wyniosła 2% rdr i 0,3% mdm, zgodnie z oczekiwaniami. Z kolei inflacja HICP wyniosła w analogicznym okresie 0,4% mdm i 2,1% rdr, również zgodnie z oczekiwaniami. 
 • Hiszpania: Inflacja CPI w Hiszpanii w lipcu wyniosła 2,2% rdr i -0,7% mdm, zgodnie z oczekiwaniami. Z kolei inflacja HICP wyniosła w analogicznym okresie -1,2% mdm i 2,3% rdr, również zgodnie z oczekiwaniami. 
 • Czechy: Dynamika PKB w Czechach wyniosła w II kwartale br. 0,5% kdk oraz 2,3% rdr, przy oczekiwaniach odpowiednio 0,8% kdk i 2,6% rdr. 
 • Szwajcaria: Inflacja producencka w Szwajcarii w lipcu wyniosła 0,2% mdm i 5% rdr, wg wstępnych danych.

 

Naszym zdaniem: Mimo obserwowanego odreagowania wzrostowego na tureckiej lirze, sytuacja wokół Turcji wciąż jest daleka od spokojnej. Amerykański dolar utrzymuje silną pozycję na tle koszyka głównych światowych walut, co świadczy o dużej awersji globalnych inwestorów do ryzyka. Notowania BOSSAUSD, podobnie jak wczoraj, dzisiaj rano utrzymują się w okolicach 81,30-81,40 pkt., w dość wąskiej konsolidacji w pobliżu tegorocznych maksimów.

Sytuacja nie zmieniła się istotnie także na wykresie eurodolara, który wciąż oscyluje w okolicach 1,14, próbując odreagować spadki z końcówki poprzedniego tygodnia – jednak na razie dość nieudolnie. Inwestorzy wciąż mają na uwadze zaangażowanie banków krajów południowej Unii Europejskiej na tureckim rynku, co budzi obawy o stabilność także gospodarki eurolandu.

W obliczu rozczarowujących danych makro w Chinach, które pojawiły się dzisiaj, na wartości traci rano australijski dolar, a notowania AUD/USD zeszły na najniższy poziom od stycznia 2017 r. Niemniej, trudno ocenić, na ile jest to efekt danych z Państwa Środka, a na ile ogólnej siły amerykańskiego dolara na globalnym rynku.

BOSSAUSDDaily_14.08.png

Wykres dzienny BOSSAUSD

 EURUSDDaily_14.08.png

Wykres dzienny EUR/USD

 AUDUSDDaily_14.08.png

Wykres dzienny AUD/USD

 

Dorota Sierakowska

Bossafx

Podziel się postem:

Dodaj komentarz