Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

Tydzień z bankami centralnymi, wyborami w UK i ewentualnymi cłami na chińskie towary w tle, 9.12.2019r.

Podziel się postem:

 

W weekend poznaliśmy bilans handlowy Chin. Wynik poniżej oczekiwań spowodowany był dalszym spadkiem dynamiki eksportu w relacji r/r: z -0,9% do -1,1%, przy oczekiwaniach na poziomie 1%. Za to dynamika importu wzrosła z -6,4% do 0,3%. Finalne odczyty PKB Japonii wypadły znacznie powyżej oczekiwań. Co nas czeka w tym tygodniu? Jutro odczyty inflacji konsumenckiej z Chin oraz produkcja i przetwórstwo przemysłowe w Wielkiej Brytanii. Ze Stanów Zjednoczonych raport API o zapasach ropy. W środę uwaga inwestorów skupi się na USA. Najpierw poznamy inflację CPI za listopad, ale wydarzeniem dnia będzie decyzja FOMC o wysokości stóp procentowych. Zgodnie z zapowiedzą Powella, Fed powinien pozostawić stopy na niezmienionym poziomie. O godzinie 20:30 rozpocznie się konferencja prasowa po posiedzeniu Komitetu. Następnego dnia taka samą decyzję podejmie Bank Szwajcarii, pod wodzą Thomasa Jordana, a cztery godziny później stopami zajmie się EBC. Z uwagą przysłuchiwać się będziemy konferencji nowej szefowej EBC, którą zaplanowano na godzinę 14:30. Po południu głos zabierze szef Banku Kanady, Stephen Poloz. Ten dzień będzie również ważny dla brytyjskiego funta, bowiem późnym wieczorem powinniśmy poznać pierwsze wyniki sondażowe wyborów parlamentarnych, a to będzie miało znaczenie na ewentualny łagodny rozwód Wyspiarzy ze wspólnotą. Tydzień zakończymy danymi o dynamice sprzedaży detalicznej w USA. Wydaje się jednak, że w bieżącym tygodniu kluczowym będzie dla wszystkich klas aktywów to, czy administracja Trumpa wprowadzi zapowiedziane wyższe cła na prawie cały chiński eksport do USA.

 

Szczyt OPEC+ zakończył się decyzją o cięciu wydobycia o 500 tys. baryłek dziennie, a więc tyle, ile spodziewał się rynek. Od czwartku ceny ropy pozostają stabilne.

Lepsze od oczekiwań dane z amerykańskiego rynku pracy wspierały jankeskie indeksy giełdowe. W dużej mierze świetny odczyt o zmianie zatrudnienia spowodowany był potrzebą chwili, związaną z Black Friday w firmach e-commerce i kurierskich. Odczyt ten sprawił, że Wall Street otwarło się na wysokich poziomach, ale do końca notowań indeksy poruszały się bardzo płasko. DJIA, S&P500 i Nasdaq Composite odnotowały zyski odpowiednio 1,22%, 0,91% i 1,00%. Podobnie wypadły małe spółki skupione w indeksie Russell2000, a sam indeks zyskał 1,08%. Wzrostom na Wall Street towarzyszył obrót 3,641 mld USD.

Azjatyccy gracze spokojnie rozpoczynają handel w oczekiwaniu na rozstrzygniecie sporu handlowego. Nikkei wzrósł o 0,33% . Na pozostałych parkietach: Hong Kong (0,06%), Szanghaj (0,0,08%), Singapur (-0,18%).

Kończąca tydzień sesja była kolejną, podczas której warunki dyktowali sprzedający. Przy wysokim obrocie na szerokim rynku, który wyniósł 1010 mln złotych, WIG stracił 0,61 proc. Spadki również odnotował indeks blue chipów, tracąc 0,91 proc. Po spadkach na WIG20, notowania indeksu przebiegały dość płasko. Niedźwiedzie utworzyły minimum sesji na 2155,66 –  w strefie ważnego technicznego wsparcia. Z tego poziomu kupującym udało się minimalnie zniwelować część strat. Zamknięcie nastąpiło blisko środka dziennego zakresu wahań. Tym samym indeks blue chipów znalazł się w kluczowym miejscu. Jeśli w dalszym ciągu prym będą wiedli sprzedający to zejście poniżej 2050 otwiera drogę do 2000 punktów – poziomu niewidzianego od przełomu 2016/2017 roku. Podobnie jak WIG i WIG20, w czerwonej strefie wypadły pozostałe benchmarki. WIG20fut stracił 0,67 proc., a WIG20USD zanurkował o 1,44 proc., głównie dzięki umocnieniu USD po raporcie z rynku pracy. Do spadków dołączyły średnie i małe spółki, a sWIG80 skurczył się o 0,52%. Znacznie lepiej poradziły sobie średniaki: mWIG40 zyskał 0,32 proc. W gronie blue chipów 11 spółek zakończyło dzień zyskiem, a 9 odnotowało spadki. Najlepiej wypadły JSW (4,03%), KGHM (3,41%) i CCC (3,39%). Powodów do zadowolenia nie mieli posiadacze akcji PKN Orlen, PGNiG i PKO BP. Walory przyniosły stratę odpowiednio 6,30%, 3,41% i 2,13%.

Początek handlu na GPW sprowadza WIG20fut poniżej piątkowego zamknięcia, a indeks traci 0,19%.

Kurs złotego porusza się dość stabilnie, za wyjątkiem pary z szterlingiem.

GBPPLN – Funt na najwyższych poziomach od kwietnia 2017 r. Dzisiaj para handlowana jest po 5,09.

EURPLN – Para znajduje się między poziomami 4,40 a 4,2450. Dziś handlowana jest po 4,28.

USDPLN – Para handlowana jest dzisiaj po 3,8650.

CHFPLN – Para obecnie handlowana jest po 3,90.

Podziel się postem:

Dodaj komentarz