Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

Tydzień pod znakiem PMI, RBA, BoC, EBC i danych z amerykańskiego rynku pracy, 1.06.2020r.

Podziel się postem:

 

W nocy poznaliśmy PMI dla przemysłu z Chin, Australii i Japonii. W dalszej części dnia mamy odczyty przemysłowego PMI dla Wielkiej Brytanii, Kanady i  ISM w USA. Jutro poznamy decyzję Banku Australii o wysokości stóp procentowych oraz ciąg dalszy odczytów PMI dla przemysłu w poszczególnych gospodarkach strefy euro i całej strefy oraz PMI dla Stanów Zjednoczonych. Środę rozpoczniemy danymi o PKB z Australii za pierwszy kwartał oraz odczytami PMI dla usług z Chin i Wielkiej Brytanii. Po południu, poza decyzją Banku Kanady o wysokości stóp procentowych, mamy wysyp odczytów z USA. Rozpoczniemy raportem ADP o nowych miejscach pracy w sektorze prywatnym, indeksem aktywności biznesowej, przez zamówienia na dobra trwałego użytku oraz PMI i ISM dla sektora usługowego. Departament Energii poda tygodniową zmianę zapasów ropy, benzyny i destylatów. W czwartek najważniejszym wydarzeniem będzie decyzja EBC o wysokości stóp procentowych i konferencja po posiedzeniu banku. Poza tym poznamy dane PMI dla usług z Eurolandu, a ze Stanów Zjednoczonych ilość nowo zarejestrowanych bezrobotnych w minionym tygodniu. Tydzień zakończymy raportem Departamentu Pracy o kondycji amerykańskiego rynku pracy oraz o nowych miejscach pracy w Kanadzie.

Przed ostatnią sesją tygodnia w USA panowała niepewność w oczekiwaniu na tak szumnie zapowiadaną konferencję Trumpa dotyczącą Chin. Cały dzień traciły giełdy w Europie i kontrakty na jankeskie indeksy. Rynek oczekiwał możliwej dalszej eskalacji napięć na linii Waszyngton-Pekin. Okazało się, że Trump nie ma ochoty drażnić chińczyków i poza kilkoma nic nieznaczącymi ogólnikami, prezydent USA nie miał wiele do powiedzenia. Powtórzył tylko to o czym mówił od tygodni, że cały świat odczuwa aktualnie konsekwencje polityki rządu Chin w postaci panującej pandemii, obwiniając Chiny za wypuszczenie z laboratorium COVID-19. Straszył, że działania podjęte wobec Chin będą silne oraz uzasadnione. Na zakusy Chin wobec autonomii Hongkongu padły tylko lapidarne stwierdzenia, że chińskie działania wobec Hongkongu stanowią naruszenie uprzednich zobowiązań i podjęte zostaną sankcje wobec osób odpowiedzialnych za osłabianie autonomii Hongkongu. Przy okazji powtórzył, że USA  ma zamiar wystąpić z WHO, a środki przekazywane dotychczas organizacji zostaną przekierowane na inne społecznie słuszne cele. Europejskie główne rynki, w obawie przed wystąpieniem Trumpa, zamknęły się stratami. Londyn spadł o 2,29 proc., Frankfurt, Paryż i Madryt powyżej 1,5 proc. Piątkową sesję w USA można podzielić na dwa okresy. „Przed i po Trumpie”. Przed Trumpem, w miarę jak rosła niepewność inwestorów, amerykańskie indeksy sporo traciły. Kiedy okazało się, że amerykański przywódca mówi tylko po to, by mówić, indeksy wystrzeliły na północ. Dow Jones zakończył dzień symboliczną stratą 0,07 proc. S&P500 i Nasdaq Composite zakończyły dzień zyskami odpowiednio 0,48% i 1,29%. Największa strata przypadła w udziale małym spółkom z indeksu Russell2000. Indeks zniżkował o 0,47 proc. Obrót na Wall Street wzrósł w stosunku do ostatnich sesji i wyniósł 7,787 mld USD.

Rynki azjatyckie zyskują we wczesnym handlu w poniedziałek, gdy odpowiedź prezydenta Donalda Trumpa w piątek na nowe chińskie prawo wprowadzone w Hongkongu nie była tak zła jak się obawiano. Giełda w Tokio  rośnie o 0,84 proc., australijski S&P/AS200 nad kreska 0,89 proc., a południowokoreański KOSPI rośnie o 1,53 proc. pomimo, że eksport spadł w maju o prawie 24% w porównaniu z poprzednim rokiem ze względu na słaby popyt. Na pozostałych giełdach regionu: Hong Kongu (3,44%), Szanghaj (2,15%) Shenzhen (3,17%),   Singapur (2,47%), Tajwan (1,25%). Indyjski Sensex zyskuje 3,47. Indeks Asia Dow, skupiający największe firmy regionu, nad kreską 2,04%.

Wysokie obroty, które od środy towarzyszyły handlowi nad Wisłą miały swoje apogeum podczas kończącej tydzień sesji na GPW. Tylko podczas samego fixingu obrót wyniósł prawie 1 mld PLN. Podczas całej sesji handlowi towarzyszył bardzo wysoki jak na krajowe standardy obrót, który na szerokim rynku wyniósł 2,69 mld złotych. Z tego na blue chipy przypadło 2,08 mld PLN. Tak wysokie obroty, utrzymujące się w minionym tygodniu sesji, wskazują na duży udział kapitału zagranicznego w kreowaniu ruchów na GPW. Indeks WIG stracił symboliczne 0,03 proc. Ostatnie 5 minut zadecydowały o tym, że WIG20 zakończył dzień zyskiem 0,24 proc. Przez cały dzień indeks znajdował się poniżej poziomu odniesienia. Na godzinę przez końcowym gongiem niedźwiedzie utworzyły dzienne minimum sesyjne na poziomie 1699,32. Ostania faza handlu to już zdecydowany atak byków. Zamknięcie nastąpiło na poziomie maksimum sesji na 1722,65. Zwyżkował również WIG20fut, który zyskał 0,23 proc., a WIG20usd dodał do dorobku 0,55 proc. Spadkiem 1 13 proc. zakończyła dzień druga liga. Za to najmniejsze spółki z sWIG80 zyskały 0,44 proc. W gronie blue chipów 11 spółek zakończyło dzień w zieleni, PKO BP nie zmieniło ceny, a 8 przyniosło posiadaczom ich akcji stratę. Największe stopy zwrotu osiągnęły walory JSW (7,83%), PGE (5,84%) i Cyfrowego Polsatu (4,48%). Powodów do zadowolenia nie mieli posiadacze akcji CCC, Santander i PZU, które straciły odpowiednio 4,14%, 3,73% i 1,84%.

WIG20fut otwiera się 26-cio punktową luką wzrostową. W początkowej fazie handlu WIG20fut zyskuje 1,45 proc.

Od ubiegłego tygodnia złoty systematycznie się umacnia.

GBPPLN –  lokalne wsparcie znajduje się na 4,84. Najbliższy opór jest na poziomie 5,12

EURPLN – cena przebiła wsparcie na poziomie 4,4830, który stał się oporem.

USDPLN –  para jest poniżej wsparcia na 4,00.

CHFPLN – para znajduje się powyżej wsparcia na 4,10.

PLNJPY – krótkoterminowy opór jest na 27,47. Najbliższe wsparcie to poziom 25,05.

 

CMC Markets

Podziel się postem:

Dodaj komentarz