Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

TUI: eksplozja kursu znikąd

Podziel się postem:

 

Nadzieja na szybkie testy COVID-19 pomogła poprawić nastroje w branży turystycznej. Uznano, że loty długodystansowe znów staną się możliwe. Akcje TUI wystrzeliły wczoraj (+10,48%, do 4,68 EUR). Powód? Rynki widzą już światło na końcu pandemicznego tunelu po tym, jak amerykański Pfizer (+7,66%, do 39,18 USD) i BioNTech z Mainz (+13,91%, do 104,73 USD) ogłosiły, że ich szczepionka osiąga ponad 90% skuteczności. Więcej nie trzeba było, aby akcje biura podróży wystrzeliły i w szczytowym momencie wzrosły o 33%.

Najważniejszy news dekady?

To z pewnością wiadomość roku, a może nawet wiadomości dekady! Znaleziono szczepionkę przeciwko covid-19, a współpraca dwóch firm z USA i Niemiec może uwolnić ludzkość od niebezpiecznego wirusa. Wiadomość, że szczepionka opracowana wspólnie z amerykańskim gigantem Pfizer zapewnia ponad 90-procentową ochronę przed koronawirusem przychodzi z niemieckiego miasta – Moguncji. W nadchodzącym tygodniu obie firmy chcą wystąpić o akceptację amerykańskiej agencji farmaceutycznej FDA.

Po czterech latach podziałów transatlantyckich pod rządami Trumpa trudno o lepszą wiadomość niż ta. Nie tylko w sensie politycznym, ale także zdrowotnym, świat może wkrótce wejść w fazę uzdrawiania. Giełdy na całym świecie rosną, niemiecki indeks akcji zyskuje obecnie ponad pięć procent, a S&P 500 rośnie dobre trzy procent. Gospodarka osiąga w końcu ponadprzeciętne korzyści i jedynie spółki technologiczne, które przez ostatnie miesiące zyskiwały dzięki pandemii, pozostają w tyle po tej wiadomości. Mniej cyfryzacji, powrót do normalnego życia z dala od domowego biura: jeśli wirus zniknie wraz z udanymi szczepieniami społeczeństwa, czynnik przyspieszający wzrost sektora technologicznego, który pomógł jego firmom poszybować w górę, również się osłabi.

Przemysł turystyczny oddycha z ulgą

Jednocześnie wiadomość o szczepionce jest balsamem dla duszy branży turystycznej i podróżniczej, które teraz wreszcie dostrzegają światełko na końcu tunelu. Pandemia nie kończy się jednak na tym przełomie. Zatwierdzenia jeszcze nie ma. To, co obecnie obserwujemy na giełdach, to jednak znaczna migracja kapitału z akcji spółek technologicznych w akcje tradycyjnej gospodarki. Giełdy przechodzą obecnie gwałtowny proces dostosowania, ponieważ kolejne wiadomości mogą radykalnie zmienić obraz rzeczywistości. Po raz pierwszy od wybuchu pandemii widać światełko w tunelu. Jest to wiadomość, na którą z niecierpliwością czekało wielu inwestorów.

TUI: Czy przed nami sroga zima?

Szczepionka nie została jeszcze zatwierdzona, jednak oczekuje się, że jedna lub więcej z nich otrzyma zgodę na wprowadzenie. Nie rozwiązuje to jednak problemów pandemii, z którą będziemy musieli jeszcze długo żyć. Zmieniają się jednak perspektywy i prawdopodobieństwo zwycięstwa. Szczepionka niesie nadzieję na wyjście z pandemii. Dla wielu inwestorów wydaje się to w tej chwili najważniejsze.

CMC Markets

Podziel się postem:

Dodaj komentarz