Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

Trzeci z rzędu miesiąc wzrostów na rynkach europejskich, 29.11.2019r.

Podziel się postem:

 

Decyzja prezydenta Trumpa o podpisaniu w środę wieczorem ustawy popierającej protestujących z Hongkongu przyniosła wczoraj realizację zysków na rynkach europejskich, a także reakcję ze strony przedstawicieli z Chin i Hongkongu. Podpisanie ustawy było ostrzeżeniem dla Chin, że wszelkie zmiany w tym systemie mogą doprowadzić do pozbawienia Hongkongu specjalnego statusu w USA.

Spadek na rynkach akcji nie był zatem całkowicie nieoczekiwany, zważywszy na obawy, że może to wykoleić perspektywę zakończenia pierwszego etapu umowy handlowej między USA i Chinami. Co prawda wydaje się to mało prawdopodobne w obecnych okolicznościach, zakładając że wkrótce nastąpi zawarcie umowy, jednak spory między USA i Chinami wyraźnie pokazują jak cienka jest linia, na której  balansują mocarstwa we wzajemnych relacjach. Warto zauważyć, że ostatecznie wczorajsze spadki były dość skromne, biorąc pod uwagę okoliczności, choć należy tu również zwrócić uwagę na brak rynków amerykańskich, a także dość niski wolumen. Niemniej jednak, jeśli inwestorzy byli naprawdę zmartwieni eskalacją napięć, wczorajsza akcja cenowa z pewnością tego nie pokazała.

Rynki azjatyckie notowały dziś rano większe spadki i prawdopodobnie wpłynie to na otwarcie w Europie. Niektóre z tych spadków mogą być również zwykłą korektą portfela pod koniec miesiąca, po dość przyzwoitym listopadzie.

Oczekuje się, że czeka nas spokojny koniec tygodnia i miesiąca, a rynki w Europie zakończą listopad na plusie trzeci miesiąc z rzędu. Jeśli chodzi o dane, oczekujemy na ostateczne odczyty PKB za III kwartał z Francji, a także najnowsze publikacje dotyczące bezrobocia z Niemiec, Włoch i UE. Napłyną również najnowsze odczyty CPI z UE za listopad. Przewiduje się, że francuski PKB za III kwartał wyniesie 0,3% i będzie znacznie lepszym wynikiem  niż w przypadku Niemiec, gdzie obserwujemy recesję produkcyjną. Poziom bezrobocia w Niemczech nadal jednak pozostaje niski i ma wynieść 5% w listopadzie. Istnieją oczekiwania, że we Włoszech, w ciągu trzech miesięcy do października, bezrobocie spadnie do 9,8%, natomiast w UE utrzyma się na stałym poziomie 7,5%.

Europejski Bank Centralny może uzyskać dziś rano dobre wiadomości, ponieważ wstępne dane CPI powinny wzrosnąć do 0,9% z 0,7%, podczas gdy ceny bazowe powinny podskoczyć do 1,2% z 1,1%. Liczby te nadal są znacznie niższe niż cel EBC wynoszący 2%, jednak bank chętnie się z nimi zapozna planując swoje działania polityczne na przyszłość.

Funt zanotował wczoraj lekki spadek, po początkowym umocnieniu na bazie ankiety YouGov w tym tygodniu. Chociaż wyniki sondażu powinny zadowalać konserwatystów, wciąż pozostały jeszcze dwa tygodnie do głosowania, a biorąc pod uwagę skrajnie różny charakter obu przywódców głównych partii, wyniki głosowania mogą być bardzo różne, a tendencje zmienne aż do dnia głosowania. Poznamy również dane dotyczące kredytów konsumenckich w Wielkiej Brytanii za październik, a wyniki powinny pozostać odporne i wynieść 0,9 mld GBP. Oczekuje się, że liczba zatwierdzeń hipotecznych pozostanie na poziomie 65,4 tys.

EURUSD – notowania utknęły w wąskim zakresie ruchu ze wsparciem przy minimach z tego miesiąca nieco powyżej 1,0980. Istnieje ryzyko spadków poniżej 1,0980 level, a przełamanie otworzy drogę na październikowe minima w okolicy 1,0880. Szerszy opór znajduje się przy 1,1180 i 200-dniowej MA.

GBPUSD – notowania utrzymują się powyżej 1,2800, jednak opór przy przy 1,3000 pozostaje kluczową barierą. Wsparcie wyznaczyć można na poziomie 1,2760. 200-dniowa MA przy 1,2680 stanowi teraz kluczową barierę dla spadków i dopóki znajdujemy się powyżej, scenariusz pozostaje wzrostowy w kierunku 1,3200.

EURGBP – na moment notowania przełamały w dół poziom 0,8500 i nieznacznie odbiły, jednak wciąż znajdujemy się na kursie do retestu tegorocznych dołków przy poziomie 0,8410. Opór znajduje się przy 0,8670/80 i ostatnich szczytach.

USDJPY – kurs zmierza w kierunku poziomu 110,00 i linii trendu poprowadzonej ze szczytów z 2018 roku przy 114,75. Wsparcie znajduje się przy 108,70 oraz 108,20 i 50-dniowej MA.

FTSE100 – oczekiwany spadek na otwarcie o 26 punktów do7,390.

DAX – oczekiwany spadek na otwarcie o 40 punktów do 13,205.

CAC40 – oczekiwany spadek na otwarcie o 20 punktów do 5,892.

 

CMC Markets

Podziel się postem:

Dodaj komentarz