Aktualności Analizy Ekonomia Komentarze i opinie

Trwa marazm na GPW, 13.07.2018r.

Podziel się postem:

 

Po silnej spadkowej sesji 28 czerwca, podczas której WIG20 zszedł poniżej psychologicznego poziomu 2100 pkt., oraz szybkiemu powrotowi pod 2180 pkt. w kolejnych dniach, na GPW rozpoczął się marazm, który liczy już 7 sesji. W tym czasie wahania indeksu największych spółek zamykają się w 50 punktach.

Faktem jest, że w dalszym ciągu najważniejsze indeksy giełdowe w Warszawie znajdują się przy dołku trwającej korekty giełdowej, która w przypadku WIG20 w szczycie wyniosła 21%. W przypadku mWIG40 i sWIG80, skala obecnej korekty wynosi obecnie odpowiednio 18% i 25%.

Z punktu widzenia technicznego, na ten moment nie ma sygnałów zwiastujących koniec średnioterminowego ruchu spadkowego w Warszawie, a przedłużająca się niska zmienność na GPW nie daje żadnych nowych wskazówek. Dziś przed południem WIG20, mWIG40 i sWIG80 oscylują w okolicach swoich wczorajszych zamknięć.

Jednym z najsłabszych walorów w gronie blue chipów w dniu dzisiejszym jest Tauron, którego kurs zniżkuje o 1.35%. Po silnym odbiciu spółek energetycznych na przełomie maja i czerwca tego roku, impuls wzrostowy został zatrzymany. Kurs Tauronu w tym czasie porusza się w przedziale 2.10 – 2.40 zł. Z punktu widzenia technicznego ten ruch boczny rysuje coraz niższe szczyty lokalne, a od dołu jest ograniczony poziomym wsparciem pod 2.20 zł. Wyłamanie tego wsparcia może zwiastować koniec nadziei na silniejsze odbicie najgorszego sektora na GPW w ostatnich miesiącach. W dniu dzisiejszym kurs tej energetycznej spółki walczy w okolicach wspomnianego wsparcia.

Na zupełnie przeciwnym biegunie znajduje się kurs gamingowego CD Projektu który rosnąc dziś o 2.10% po raz kolejny bije swoje historyczne rekordy, osiągając kapitalizację rynkową przekraczającą 18 miliardów złotych. Producent Wiedźmina i Cyberpunka jest obecnie wart więcej niż energetyczny gigant – PGE.

Jeśli w ostatnim tygodniu możemy mówić o maraźmie na GPW, to w przypadku notowań Lotosu stan ten trwa już… 8 miesięcy. W tym czasie notowania paliwowego giganta praktycznie bez przerwy znajdowały się w przedziale 53 – 60 zł. W ostatnim czasie, akcje LTS ponownie zbliżyły się do górnego ograniczenia tego ruchu bocznego. W przypadku braku pozytywnego rozstrzygnięcia na szerokim rynku, może to spowodować kolejny spadek w okolice 53 zł.

Na rynku walutowym w dniu dzisiejszym obserwujemy silne osłabienie polskiego złotego, zwłaszcza w kontekście amerykańskiego dolara, do której złotówka traci dziś 0.65%. EURPLN z kolei umacnia się dziś o 0.25%. Po silnym odbiciu i aprecjacji złotego na początku lipca, ostatnie dni przynoszą powrót do średnioterminowego trendu osłabiania polskiej waluty, który obecnie jest niezagrożony.

 

CMC Markets

Podziel się postem:

Dodaj komentarz