Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

Trwa galopada cen paliw. Jest drożej niż przed pandemią, 22.03.2021r.

Podziel się postem:

Za nami kolejny tydzień drastycznych wzrostów cen na stacjach paliw. Po ostatnich podwyżkach benzyna jest najdroższa od czerwca 2019 roku – analizuje Bankier.pl. Natomiast olej napędowy po raz ostatni tankowaliśmy tak drogo w styczniu ubiegłego roku. Ceny autogazu osiągnęły najwyższy poziom od 2014 roku.

Drugi tydzień z rzędu wzrost średnich detalicznych cen paliw przekroczył 10 groszy na litrze. Podobnie jak dwa tygodnie temu oraz trzyczterypięć i sześć tygodni temu również i w ten piątek nie mamy dobrych informacji dla tankujących. Przeciętna cena detaliczna benzyny bezołowiowej 95 wzrosła o 12 groszy na litrze, sięgając 5,20 zł/l – wynika z danych BM Reflex. To najwyższy poziom od czerwca 2019 roku.

Również olej napędowy podrożał przeciętnie o 12 gr/l, osiągając średnią cenę 5,20 zł/l.  Po raz ostatni tak drogiego „diesla” w skali kraju widzieliśmy w styczniu 2020 roku. Benzyna jest już o 68 gr/l droższa niż rok temu. ON przez ostatnie 12 miesięcy podrożał średnio o 60 gr/l.

Bardzo mocno wzrosły też ceny autogazu. Litr LPG w tym tygodniu  kosztował średnio 2,60 zł, a więc aż o 7 gr więcej niż tydzień wcześniej. Tak drogiego autogazu nie widzieliśmy od października 2014 roku.

„Te drakońskie podwyżki to przede wszystkim efekt sytuacji na rynku ropy naftowej” – zauważa Krzysztof Kolany, główny analityk Bankier.pl. „8 marca notowania ropy Brent po raz pierwszy od stycznia ubiegłego roku przekroczyły poziom 70 USD za baryłkę. Na szczęście w czwartek „czarne złoto” zostało mocno przeceniono, co daje pewne nadzieje na zatrzymanie galopady cen na polskich stacjach paliw. Do kilkugroszowych obniżek w ostatnich dniach doszło już na rynku hurtowym” – dodaje.

Uśrednione dane dla całej Polski po rozbiciu na poszczególne województwa pokazują silne dysproporcje.

Więcej informacji na temat cen paliw znajdziesz na Bankier.pl: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Trwa-galopada-cen-paliw-Jest-drozej-niz-przed-pandemia-8077520.html

InfoWire.pl

Podziel się postem:

Dodaj komentarz