Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

Trump wraca do domu, Boris może odetchnąć z ulgą, 5.12.2019r.

Podziel się postem:

 

Sytuacja na rynkach akcji ponownie się odwróciła w dniu wczorajszym, po doniesieniach,  że pomimo ożywienia retoryki dotyczącej polityki i handlu w pierwszej części tego tygodnia, USA i Chiny są coraz bliżej porozumienia w sprawie taryf, które byłyby wycofane w pierwszej fazie umowy handlowej.

Skromne odbicie wskazuje jednak na to, że wciąż istnieje zbyt wiele wątpliwości, aby inwestorzy porzucili chętnie pesymizm.

Ostatecznie dowiemy się, jaka jest prawdziwa sytuacja, gdy zbliżymy się do 15 grudnia i decyzji w sprawie wprowadzenia taryf na pozostałe 150 miliardów dolarów chińskich towarów.

Wczoraj napłynęły również dość zróżnicowane dane z amerykańskiej gospodarki, ponieważ listopadowy raport ISM dla usług był gorszy od oczekiwań, jednak wykazał poprawę w zakresie zatrudnienia, płaconych cen i nowych zamówień, co zrównoważyło niektóre obawy związane ze słabością publikacji dotyczących produkcji na początku tego tygodnia.

Raport ADP był nieco rozczarowujący, a jeśli odczyty dotyczące rynku pracy powtórzą się  w piątkowych publikacjach, mogą pojawić się spekulacje, Fed będzie nieco bardziej gołębi na posiedzeniu banku centralnego w przyszłym tygodniu.

Rynki w Azji nadrabiają zaległości notując wzrosty, dlatego rynki w Europie mogą otworzyć się płasko dzisiaj rano, ponieważ inwestorzy wciąż jeszcze starają się zrozumieć ostatnie wydarzenia. Na razie możemy skupić się na najnowszych danych dotyczących niemieckich zamówień fabrycznych za październik, odczytach PKB za III kwartał w UE oraz listopadowej sprzedaży detalicznej.

Niemiecka gospodarka już od dwóch kwartałów radzi sobie kiepsko, głównie za sprawą produkcji.  We wrześniu obserwowaliśmy wzrost zamówień fabrycznych o 1,3%. Oczekuje się, że część tej dynamiki przeniesie się na październik ze wzrostem o 0,4%, choć może się ona zakończyć wraz z rozpoczęciem czwartego kwartału.

Ostateczne PKB w III kwartale w UE ma wynieść 0,4% i 1,2% rok do roku, jednak staje się oczywiste, że konsumenci wstrzymują się z wydatkami, ponieważ obserwujemy spadek sprzedaży detalicznej w październiku o 0,4%, po słabym końcu września.

Ożywienie w Europie nadal wydaje się nieco słabe, a głównym zmartwieniem pozostają Włochy.

Ceny ropy gwałtownie wzrosły wczoraj po tym, jak zapasy w USA wykazały większy spadek niż oczekiwano, co spowodowało powrót cen z powrotem do ostatnich szczytów. Obawy o globalną gospodarkę są nadal na pierwszym planie, a wzrost cen stanowi dla kartelu pewien problem.

Irak wezwał do dalszych cięć produkcji na początku tego tygodnia, próbując podnieść w ten sposób ceny, jednak nagle kraj ten zmienił ton, twierdząc, że dalsze cięcia nie były ich pomysłem. W każdym razie wszelkie dalsze cięcia groziłyby stłamszeniem delikatnych oznak ożywienia działalności gospodarczej. Na znak, że istnieją podziały w OPEC, Arabia Saudyjska wskazała, że nie jest przygotowana do rozważania dalszych cięć produkcji i wygląda na to, że Rosja mogłaby się zgodzić z tą oceną.

Funt zanotował wczoraj wzrosty, gdy Prezydent Trump odjechał do domu unikając kontrowersji na temat NHS, co stawiało Borisa Johnsona w trudnym położeniu.

W rezultacie rynki walutowe zaczynają wyceniać perspektywę, że Partia Pracy może zdobyć większość w wyborach w przyszłym tygodniu. Rynki zaczynają wierzyć w perspektywę uporządkowanego wyjścia z UE w ciągu najbliższych dwóch miesięcy, a zatem krótkie pozycje zaczynają się obecnie zmniejszać, powodując umocnienie funta w stosunku do euro do kursów sprzed wyborów w 2017 roku.

Oczywiście nie zmienia to faktu, że wciąż istnieje perspektywa Brexitu bez porozumienia pod koniec 2020 r., jednak na razie jest ona zbyt odległa, aby nie mieć znaczenie.

EURUSD – kurs przełamał 1,1100 i zahaczył o 1,1116 zanim zanotował spadki. Ważny opór znajduje się powyżej, przy 1,1180 i 200-dniowej MA. Wsparcie wyznaczyć można w okolicy dołków z ostatniego tygodnia, na poziomie 1,0980.

GBPUSD – przełamanie 1,3020 otwiera drogę na ruch w kierunku 1,3200. Odreagowanie powinno zatrzymać się na wsparciu przy 1,3020, a przełamanie go może poprowadzić kurs w kierunku 1,2760. 200-tygodniowa MA przy 1,3070 stanowi ważny poziom z punktu widzenia tygodniowego zamknięcia i może kierować notowania na  1,3500.

EURGBP – kurs spadł wczoraj poniżej 0,8470 i obecnie możliwy jest retest 0,8350. Wciąż możliwy jest powrót w okolice 0,8570, jednak tendencja pozostaje spadkowa.

USDJPY – wsparcie znajduje się przy 50-dniowej MA na 108,45. Przełamanie może skierować kurs na 107,80. Istotny opór wyznaczyć można w okolicy 110,00 oraz linii trendu, poprowadzonej po szczytach z 2018 roku przy 114,75.

FTSE100 oczekiwany spadek na otwarcie o 3 punkty, przy 7,185.

DAX otwarcie oczekiwane na poziomie 13,140.

CAC40 oczekiwany wzrost na otwarcie o 2 punkty, przy 5,801.

 

CMC Markets

Podziel się postem:

Dodaj komentarz