Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

Trump wprowadza cła warte 200 mld USD na chińskie towary, 11.07.2018r.

Podziel się postem:

 

W nocy azjatyckie giełdy straciły grunt po tym, jak prezydent Trump wprowadził taryfy na chińskie towary warte 200 miliardów dolarów. Opłaty nie wejdą w życie natychmiast, ale odbędzie się dwumiesięczny proces przeglądu, a rozprawa odbędzie się między 20 a 23 sierpnia. Ten ruch ma na celu wywarcie presji na Chinach.

Rynki akcji w Europie i Stanach Zjednoczonych zaliczyły wczoraj pozytywną sesję, ponieważ lęk przed globalną wojną handlową oddalił się. Traderzy przyjmują postawę, że żadna nowina nie jest dobrą wiadomością. Spór między Stanami Zjednoczonymi i Chinami nie ustąpił ani cala, ale brak ruchu w obu kierunkach zachęcił kupujących. Inwestorzy doskonale wiedzą, że nie zauważymy tak od razu wpływu istniejących taryf, a nawet później wpływ ten będzie prawdopodobnie niewielki. Cisza w sporze handlowym uspokoiła nerwowość na rynkach.

 

DAX nie ucierpiał na słabym odczycie ZEW, który wyniósł -24,7 i był najniższy od sierpnia 2012 r. Wynika to z faktu, że odczyty były słabe już od kwietnia. Stosunki handlowe między Stanami Zjednoczonymi a UE są w tej chwili nieco bardziej przyjazne, co dobrze wróży niemieckim producentom, jednak jeżeli ta sytuacja ulegnie pogorszeniu, sentyment na rynku również może ulec odwróceniu.

 

Dziś w Brukseli rozpoczyna się szczyt NATO. Prezydent Trump już dał nam podgląd tego, czego można się spodziewać. Trump wyraził swój gniew, że wiele krajów nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań, jeśli chodzi o wydatki na obronę. Prezydent uważa, że amerykański podatnik płaci nieproporcjonalnie dużą kwotę za ochronę innych krajów. Zgodnie z jego postawą „Ameryka pierwsza” możemy oczekiwać, że będzie on naciskał na zwiększenie wydatków wojskowych takich krajów jak Francja, Niemcy i Kanada.

 

Bank Kanady (BoC) ogłosi decyzję w sprawie stóp procentowych o godzinie 16:00 i prawdopodobnie nastąpi podwyżka o 0,25% do 1,5%. Wyższe ceny ropy pomogły kanadyjskiej gospodarce i przeciwdziałają toczącym się sporom handlowym z południowym sąsiadem. BoC ostatnio podniósł stopy w styczniu i biorąc pod uwagę, że od tamtej pory Fed podniósł stopy dwa razy, możemy spodziewać się podwyżki dzisiaj, aby zmniejszyć różnicę stóp.

 

O 16:30 Administracja Informacji Energetycznej opublikuje najnowsze zapasy ropy i benzyny. Rynek ropy naftowej odnotował ostatnio dużą zmienność z powodu problemów z zaopatrzeniem w Kanadzie i Libii. Strajki pracowników naftowych i gazowych w Norwegii zwiększają problem z zaopatrzeniem. Wśród obaw o dostawy pojawił się komunikat od Mike’a Pompeo, amerykańskiego sekretarza stanu, który stwierdził, że rząd rozważy zezwolenie „garstce” krajów na porozumienie z Iranem po wejściu w życie sankcji. Ogłoszenie zdjęło trochę presji z rynku ropy.

 

EUR/USD – kurs rośnie od końca czerwca, a przełamanie powyżej 1,1850 może otworzyć drogę na 1,2000. Spadek poniżej 1,1510 może skierować cenę na  1,1400.

 

GBP/USD – para jest w trendzie spadkowym od kwietnia, jednak w ostatnim czasie obserwowaliśmy zwyżkę. Przełamanie 1,3315 może poprowadzić cenę na 1,3472. Jeżeli ruch spadkowy się utrzyma, wówczas nowym celem będzie 1 3049.

 

EUR/GBP – para poruszała się w trendzie wzrostowym od połowy kwietnia i jeżeli sentyment ten utrzyma się, wówczas możemy wyznaczyć cel 0,8900. Wsparcie znajduje się przy 0,8785 – 100-dniową MA, a przełamanie poniżej 0,8785 może poprowadzić cenę na  0,8725.

 

USD/JPY – kurs rośnie od końca maja i jeżeli 111,39 zostanie przełamane, wówczas mamy otwartą drogę na 113,57. Ruch spadkowy może wyhamować w okolicy wsparcia przy 109,37 – 109,19.

 

FTSE 100 – oczekiwany spadek na otwarcie o 35 punktów do 7 657.

 

DAX – oczekiwany spadek na otwarcie o 79 punktów do 12 530.

 

CAC 40 – oczekiwany spadek na otwarcie o 28 punktów do 5 406.

 

CMC Markets

 

Podziel się postem:

Dodaj komentarz