Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

Trump studzi nadzieje na rychłe podpisanie umowy handlowej, 12.11.2019r.

Podziel się postem:

 

W weekend Donald Trump ostudził optymizm, podsycając niepewność co do dalszej deeskalacji konfliktu handlowego. Trump dał jasno do zrozumienia, że żadna decyzja wycofania taryf celnych nie zapadła i to stronie chińskiej bardziej zależy na podpisaniu częściowego porozumienia. Z kolei Chiny uzależniają podpisanie umowy od wycofania się USA z ceł. Pat trwa więc w najlepsze. Jak na razie nie ma pewności, czy w ogóle dojdzie do podpisania porozumienia przed końcem roku.

W bieżącym tygodniu czeka nas kilka ważnych wydarzeń i odczytów makroekonomicznych. W środową noc poznamy decyzję Banku Nowej Zelandii o wysokości stóp procentowych. Uczestnicy rynku oczekują cięcia kosztu pieniądza o 25 pb. – z 1 proc. do 0,75 proc. W ciągu dnia odczyt inflacji konsumenckiej z Wielkiej Brytanii oraz ze Stanów Zjednoczonych. W czwartek dane PKB za III kwartał z Japonii, zmiana zatrudnienia w Australii oraz produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna w Chinach. Następnie sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii, rewizja PKB za III kwartał w Strefie Euro, a po południu poznamy raport Departamentu Energii o tygodniowej zmianie zapasów ropy, benzyny i destylatów. Tydzień zakończą dane o dynamice sprzedaży detalicznej w Stanach Zjednoczonych.

Pomimo Święta Weterana, handel na rynku akcji odbywał się normalnie. Zamknięty był rynek obligacji. Wczorajsza sesja za Oceanem przebiegała dość spokojnie. Zmniejszoną aktywność inwestorów widać było po obrocie, który na Wall Street wyniósł 3,144 mld USD, czyli ponad miliard poniżej średniej z kilku ostatnich sesji. Handel upłynął w nieznacznej przewadze podaży na co miał wpływ komentarz Trumpa o przeciągających się negocjacjach, a rozmowy przebiegają wolniej niż się spodziewał. W ostatecznym rozrachunku DJIA, S&P500 i Nasdaq Composite zakończyły dzień niewielką zmianą wartości, odpowiednio 0,04%, -0,20% i -0,13%. Dow Jones zyskał głównie za sprawą Boeinga, którego akcje rosły po zatwierdzeniu przez organy regulacyjne USA powrotu do komercyjnego użytku modelu 737 MAX. W takim otoczeniu również straciły spółki o małej kapitalizacji skupione w indeksie Russell2000, a sam indeks spadł o 0,26%.

Dzisiaj na parkietach z rejonu Azji i Pacyfiku obserwujemy odreagowanie solidnych poniedziałkowych spadków, szczególnie w Chinach i Hong Kongu. Protesty w Hong Kongu przybierają na sile. Blokowane są ulice, środki transportu publicznego, a policja odpowiada jeszcze silniejszymi działaniami. Nikkei zyskał 0,81%. Na pozostałych giełdach: Hong Kong (0,37%), Szanghaj (0,17%), Singapur (0,49%).

Ostatnia sesja tygodnia przed wydłużonym weekendem nie była pomyślna dla warszawskich byków. Od początku sesji WIG20 nie mógł sobie poradzić z poziomem 2265 i po dwukrotnej próbie podejścia rozpoczął się systematyczny marsz na południe, kierując się w stronę 2550. WIG20 utworzył nowe dzienne minimum na poziomie 2252,85. Zamknięcie wypadło na 2255,46, tym samym tracąc 0,74%. Indeks blue chipów utworzył zatem niższe minimum w stosunku do poprzedniego, wyhamowując aktualną tendencję wzrostową. Kluczowym zatem będzie poziom 2550 punktów. Jego trwałe pokonanie prawdopodobnie otworzy drogą do kolejnego wsparcia na poziomie 2500. Obrót na szerokim rynku wyniósł 901 mln PLN Indeks WIG osunął się 0,51%. Przeciwnie do WIG20 zachowały się spółki o średniej i małej kapitalizacji: mWIG40 zyskał 0,04%, a sWIG80 wzrósł o 0,30%. W gronie blue chipów 6 spółek zakończyło dzień zyskiem, 13 odnotowało straty, a jedna nie zmieniła ceny. Najlepiej wypadły PGE (4,02%), Tauron (2,70%), i Play (1,68%). Powodów do zadowolenie nie mieli posiadacze akcji Dino, Aliora i CD Projektu. Walory przyniosły stratę odpowiednio 10,27%, 5,57% i 2,50%.

Początek handlu po przedłużonym weekendzie nie sprzyja bykom. Dzisiaj WIG20fut traci 0,13%, a notowania schodzą poniżej poprzedniego minimum.

Złoty wczoraj silnie tracił do brytyjskiego funta, po tym jak Partia Brexit oświadczyła, że nie wystawi w najbliższych wyborach swoich kandydatów w okręgach, w których przewagę mają konserwatyści.

GBPPLN – Wczoraj zabrakło jedynie pół grosza aby funt osiągnął pułap pięciu złotych. Dzisiaj para handlowana jest po 4,9750.

EURPLN –Para znajduje się pomiędzy 4,40 a 4,2450.

USDPLN – W ciągu ostatnich dni złoty traci do dolara. Para handlowana jest dzisiaj po 3,8750.

CHFPLN – CHF odrobił 4 grosze i obecnie handlowany jest po 3,89.

PLNJPY – Para powraca w stronę 28,00.

CMC Markets

Podziel się postem:

Dodaj komentarz