Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

Trump podtrzymuje napięcia, Europa na minusie, 20.11.2019r.

Podziel się postem:

 

Wczorajszy dzień na rynkach przebiegał spokojnie, ponieważ nie napłynęły żadne nowe wiadomości dotyczące handlu, które mogłyby wpływać na nastroje traderów. Europejskie rynki akcji rozpoczęły dzień na plusie, ale zakończyły go z mieszaną nutą. DAX i FTSE 100 odnotowały niewielkie wzrosty, podczas gdy CAC 40 i FTSE MIB zaliczyły nieduże  straty.

Administracja Trumpa udzieliła amerykańskim firmom zezwolenia na kontakt z Huawei przez kolejne 90 dni. Z praktycznego punktu widzenia rozsądne było odnowienie pozwolenia nie tylko ze względu na łańcuchy dostaw, ale również z powodów politycznych. Miało to wpływ na utrzymanie istniejącej relacji z Pekinem. W nocy prezydent Trump zagroził podniesieniem ceł dla Chin, jeśli nie dojdzie do porozumienia. Rynki akcji w Azji notują spadki ze względu na to zagrożenie.

Chiński bank centralny obniżył oprocentowanie rocznych i pięcioletnich pożyczek odpowiednio o 0,05% do 4,15% i 4,8%. Ruch ten jest postrzegany jako próba wsparcia gospodarki w warunkach spowolnienia wzrostu i napięć handlowych.

W najnowszym raporcie rządu chińskiego pojawiło się stwierdzenie, że nie miał on nadziei na osiągnięcie porozumienia, ponieważ prezydent Trump nie chce wycofać ceł, które już zostały nałożone. W przyszłym roku Trump stanie przed kolejnymi wyborami prezydenckimi, dlatego nie może łagodzić swojego stanowiska wobec Chin, chyba że Pekin ulegnie i zgodzi się na ustępstwa – czego raczej trudno oczekiwać. Fakt, że dystans między Pekinem a Waszyngtonem nie zmienił się wczoraj w żadnym kierunku, spowodował bardzo bezbarwną sesję giełdową w USA.

Wczorajszy dzień był także mało interesujący pod względem komunikatów gospodarczych. Raport dotyczący oczekiwań zamówień przemysłowych CBI za listopad wyniósł -26, co było poprawą w stosunku do -37 w październiku. Warto zauważyć, że publikacja znajduje się na negatywnym terytorium już siedem miesięcy, a odczyt w ubiegłym miesiącu był najniższy od 2010 roku. Maluje to ponury obraz zdrowia ekonomicznego w Wielkiej Brytanii.

USA opublikowały ogólnie pozytywne dane o mieszkalnictwie. Pozwolenia na budowę w październiku wyniosły 1,46 miliona, co było najwyższym odczytem od 2007 roku. Rozpoczęte budowy wyniosły  1,31 miliona, podczas gdy szacunek wyniósł 1,32 miliona. Należy zauważyć, że sierpniowy odczyt 1,36 miliona był najwyższy od 2007 roku, więc amerykański rynek nieruchomości jest w bardzo dobrym stanie. Widząc obniżkę stóp procentowych Fedu trzy razy od czerwca, rynek mieszkaniowy prawdopodobnie pozostanie atrakcyjny, dzięki bardziej konkurencyjnemu oprocentowaniu kredytów hipotecznych.

O 14:30 zostanie opublikowany kanadyjski CPI, a ekonomiści oczekują, że wynik utrzyma się na stałym poziomie 1,9%. Bank Kanady utrzymywał stopy procentowe od roku, więc wszelkie oznaki słabości mogą spowodować komentarze na temat cięć.

Ropa będzie w centrum uwagi dziś po południu, ponieważ Administracja Informacji Energetycznej opublikuje najnowsze dane dotyczące zapasów. Zgodnie z prognozą zapasy ropy mają wzrosnąć o 1,06 miliona baryłek, podczas gdy zapasy benzyny o 715,000.

EURUSD – notowania rosną od ponad miesiąca i dopóki utrzymujemy się powyżej 50-dniowej MA przy 1,1041, możliwy jest retest 1,1100. Spadek poniżej 1,1041 może oznaczać, że para przechodzi w szerszy trend spadkowy, dla którego celem może być 1,0879.

GBPUSD – para pozostaje w ruchu wzrostowym a wyraźne przełamanie w górę 1,3000 może poprowadzić kurs w kierunku 1,3178. Spadki mogą zatrzymać się w okolicy 200-dniowej MA przy  1,2702.

EURGBP – para pozostaje w trendzie spadkowym, więc poziom 0,8471 może być kolejnym celem. Przełamanie powyżej 0,8760 może skierować kurs na 50-dniową MA przy 0,8750.

USDJPY – dopóki utrzymujemy się powyżej 50-dniowej MA przy 108,21, celem może być 110,00. Powrót poniżej 50-dniowej MA może skierować notowania na 106,48.

FTSE 100 – oczekiwany spadek na otwarcie o 6 punktów do 7,317.

DAX – oczekiwany spadek na otwarcie o 36 punktów do 13,185.

CAC 40 – oczekiwany spadek na otwarcie o 9 punktów do 5,900.

 

CMC Marktes

Podziel się postem:

Dodaj komentarz