Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

Traderzy ostrożni ze względu na amerykańskie rentowności, PKB z Wielkiej Brytanii w centrum uwagi, 10.10.2018r.

Podziel się postem:

 

Europejskie rynki akcji ostatecznie zakończyły wczorajszą sesję wyżej, pomimo spadków w ciągu dnia. Sytuacja polityczna we Włoszech dominuje nastroje w Europie. Rząd koalicyjny we Włoszech wydaje się być niechętny Brukseli i chce podnieść deficyt budżetowy do 2,4%. Koszt pożyczek dla rządu włoskiego wzrósł, ponieważ inwestorzy obawiają się, że administracja w Rzymie planuje jeszcze podnieść zadłużenie. Agencje ratingowe będą zwracać baczną uwagę na rozwój wydarzeń w kraju, a wszelkie negatywne opinie mogą spowodować, że włoskie obligacje skarbowe będą rosły, podczas gdy akcje strefy euro będą zniżkować. Włochy są trzecią co do wielkości gospodarką w strefie euro, więc stawki są wysokie. Jeśli wybuchnie kryzys, skutki mogą być olbrzymie.

Rentowność 10-letnich obligacji amerykańskich wzrosła powyżej 3,25% – najwyższego poziomu od 2011 roku. Inwestorzy przewidują, że Rezerwa Federalna będzie kontynuowała swoją ścieżkę zacieśnienia polityki monetarnej. Amerykański bank centralny podniósł stopy procentowe trzykrotnie w 2018 r., a w następnych 12 miesiącach możemy być świadkami kolejnych czterech podwyżek. Inwestorzy giełdowi w ostatnich latach przyzwyczaili się do bardzo luźnej polityki pieniężnej. Perspektywa wyższych stóp procentowych mogłaby wywierać presję na akcje, ponieważ wyższe koszty pożyczek mogłyby zaszkodzić marżom. Dow Jones i S&P500 zakończyły sesję nieznacznie na minusie.

 

Dolar pozostawał silny w środku sesji, ale ostatecznie osłabił się. Podwyżki stóp procentowych FEDu powodują, że dolar jest atrakcyjny. O 14:30 USA opublikują dane PPI, a konsens wynosi odpowiednio 2,8% i 2,5%. Wzrost cen na poziomie producenta może wpłynąć na wskaźnik CPI, ponieważ koszty mogą zostać przeniesione na końcowego konsumenta. Wczoraj usłyszeliśmy od Roberta Kaplana z Rezerwy Federalnej w Dallas, że USA powinny nadal zaostrzać politykę pieniężną i nie widzi „nagłego lub znacznego” wzrostu inflacji.

 

MFW obniżył swój cel globalnego wzrostu na ten rok do 3,7%. Niepewność handlowa została wymieniona jako powód obniżenia prognozy. Stany Zjednoczone i Chiny nie są bliżej zakończenia sporów handlowych. Raport ujawnił wczoraj, że istnieją kolejne dowody na to, że chińska firma technologiczna manipulowała chipami, które były związane z USA, a celem była inwigilacja. Prawdopodobnie przyciągnie to więcej obostrzeń celnych z USA. Prezydent Trump chciał przywrócić równowagę w stosunkach handlowych z Meksykiem i Kanadą i być może postara się zrobić coś podobnego z UE. Niemcy zwiększyły nadwyżkę handlową o 15%, co prawdopodobnie nie pozostało niezauważone w Waszyngtonie.

 

Cena ropy skończyła wczorajszą sesję na plusie, ponieważ inwestorzy nadal obawiają się o poziom podaży. Eksport z Iranu spadł na początku miesiąca, a traderzy obawiali się, że trend będzie kontynuowany, gdy zbliżymy się do listopada – kiedy wprowadzone zostaną amerykańskie sankcje. Huragan Michael zbliża się do Stanów Zjednoczonych, a około 20% mocy operacyjnej w Zatoce Meksykańskiej zostało zamknięte, co także napędza zakupy.

 

O godz. 10.30 Wielka Brytania opublikuje kilka raportów ekonomicznych. Oczekuje się, że PKB w trzecim kwartale w ujęciu kwartał do kwartału wyniesie 0,6%. Produkcja przemysłowa może wykazać wzrost o 0,1%, podczas gdy produkcja budowlana ma spaść o 0,5%. Przewiduje się, że deficyt w handlu towarami wzrośnie do 10 9 miliarda funtów z 9,97 miliarda funtów. Funt szterling będzie również w centrum uwagi, ponieważ Andy Haldane z Banku Anglii wygłosi przemówienie o 11:00.

 

EURUSD – kurs nurkuje od września i jeżeli przełamie wsparcie na 1,1510/00, jest wówczas perspektywa ruchu w okolice 1,1300 i retest tego poziomu. Wzrosty mogą wyhamować przy oporze w okolicy 1,1635, gdzie znajduje się 100-dniowa MA.

 

GBPUSD – notowania rosną od połowy sierpnia i jeżeli pozytywny sentyment utrzyma się, celem może być 1,3300. Przełamanie poniżej 1,3000 może skierować kurs na 1,2895.

 

EURGBP – kluczowe tygodniowe i dzienne odwrócenie, który widzieliśmy pod koniec sierpnia może przynieść kolejne spadki ze wsparciem przy 0,8725. Odbicie może poprowadzić cenę w kierunku oporu przy 0,8839 lub 0,8900.

 

USDJPY – ruch wzrostowy, który rozpoczął się w marcu wciąż jest w grze i jeżeli pozytywny sentyment się utrzyma, celem może być 114,73. Wsparcie znajduje się przy 112,15.

 

FTSE 100 – oczekiwany spadek na otwarcie o 7 punktów do 7 230.

 

DAX – oczekiwany spadek na otwarcie o 12 punktów do 11 965.

 

CAC 40 – oczekiwany wzrost na otwarcie o 2 punkty do 5 320.

 

CMC Markets

Podziel się postem:

Dodaj komentarz