Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

Traderzy oczekują na decyzję w sprawie Brexitu, 28.10.2019r.

Podziel się postem:

 

Brytyjska polityka pozostaje w centrum uwagi, ponieważ premier Johnson naciska na wybory parlamentarne 12 grudnia. Będzie potrzebował wsparcia dwóch trzecich posłów, aby uzyskać zgodę na dalszy ruch. Jest mało prawdopodobne, aby uzyskał poparcie starszych polityków Partii Pracy, którzy zapowiedzieli, że poprą go tylko wtedy, gdy wykluczy możliwość scenariusza bez porozumienia. Partia Pracy robi wszystko, co w jej mocy, ale SNP i Liberałowie również próbują naciskać na przedświąteczne wybory. Mniejsze partie opozycyjne opracowały projekt, który wymagałby większości w Izbie Gmin i dążą do wyborów 9 grudnia.

Europejskie rynki akcji notowały w piątek dość nijaką sesję. Inwestorzy byli ostrożni i nie wykazywali zbyt wiele optymizmu w kwestii tego, czy UE udzieli Wielkiej Brytanii przedłużenia w związku z wyjściem z bloku. Dzisiaj odbędzie się w Brukseli spotkanie, które może rzucić więcej światła na aktualną sytuację.  Mówi się o opóźnieniu do końca stycznia 2020 r., z opcją wcześniejszego wyjścia w przypadku uzgodnienia umowy. Doniesiono, że francuski rząd jest gotowy zatwierdzić tylko krótki okres przedłużenia. Według najnowszych francuskich raportów PMI dotyczących produkcji i usług, sektor produkcyjny ledwo wykazuje wzrost. Branża usługowa również rozwija się powoli. Brexit bez porozumienia prawdopodobnie będzie miał szkodliwy wpływ na już osłabioną francuską gospodarkę, dlatego w interesie wszystkich leży przyznanie Wielkiej Brytanii przedłużenia.

 

W piątek S&P 500 znalazł się powyżej swojego poprzedniego rekordowego zamknięcia, gdy nastroje handlowe w Chinach poprawiły się. Przedstawiciel handlowy USA powiedział, że dokonano „postępów” w odniesieniu do konkretnych kwestii handlowych. Ogłoszono również, że obie strony są bliskie sfinalizowania niektórych części umowy handlowej. Dodatkowym pozytywnym impulsem była kontynuacja sezonu sprawozdawczego. Prawie 40% podmiotów wchodzących w skład S&P 500 ujawniło już swoje kwartalne wyniki, a 78% tych firm osiągnęło przewidywane wartości.

 

W nocy rynki akcji w Azji rosły w związku z optymizmem wokół stosunków handlowych na linii USA-Chiny. Uważa się, że obie strony są bliskie zakończenia pierwszej fazy negocjacji umowy handlowej.

 

Można śmiało powiedzieć, że między amerykańskimi akcjami a gospodarką występuje pewna rozbieżność. Pod koniec ubiegłego tygodnia pojawiły się przytłaczające doniesienia dotyczące konsumentów. Raport dotyczący dóbr trwałego użytku wykazał spadek o 1,1%, podczas gdy końcowy odczyt nastrojów konsumenckich Uniwersytetu Michigan wyniósł 95,5 (spadek z 96). Raporty sugerują, że konsumenci wstrzymują się z wydatkami, co prawdopodobnie wiąże się z wyhamowaniem zarobków.

 

Wyniki sprzedaży CBI z Wielkiej Brytanii zostaną opublikowane o godzinie 12:00, a ekonomiści spodziewają się odczytu na poziomie -20, co byłoby gwałtownym spadkiem z -16 we wrześniu.

 

EURUSD – kurs rośnie od początku miesiąca i przełamanie w górę 1,2000 może doprowadzić nas do poziomu 1,1249. Przełamanie poniżej 1,1100 otwiera drogę na 50-dniową MA przy 1,1035.

 

GBPUSD – para pozostaje w ostatnim dość agresywnym trendzie wzrostowym, a przełamanie 1,3000 może poprowadzić kurs w kierunku 1,3178. Spadki mogą skierować notowania na 200-dniową MA, przy 1,2714.

 

EURGBP – kurs wciąż znajduje się w trendzie spadkowym, a przełamanie poniżej 0,8575 może otworzyć drogę na 0,8471. Jeżeli utrzymamy się powyżej 0,8600, możliwy będzie retest 0,8786.

 

USDJPY – dopóki utrzymujemy się powyżej 50-dniowej MA przy 107,41, celem może być 109,31. Powrót poniżej 50-dniowej MA może skierować notowania na 106,48.

 

FTSE 100 – oczekiwany spadek na otwarcie o 9 punktów do 7,315.

 

DAX – oczekiwany wzrost na otwarcie o 3 punkty do 12,897.

 

CAC 40 – oczekiwany wzrost na otwarcie o 3 punkty do 5,725.

 

CMC Markets

Podziel się postem:

Dodaj komentarz