Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

Termin kolejnych taryf Trumpa zbliża się, dane z Wlk. Brytanii w centrum uwagi, 10.12.2019r.

Podziel się postem:

 

Wczorajsza sesja na rynkach przebiegała spokojnie, ponieważ nie napłynęły żadne istotne wiadomości, które mogłyby wpłynąć na inwestorów. W tym tygodniu harmonogram wydarzeń jest dość napięty, ponieważ w planie znajdują się spotkania banku centralnego, wybory parlamentarne oraz termin wprowadzenia nowych taryf na chińskie produkty. Wczoraj rynki akcji w Europie odnotowały niewielkie straty. Nastroje na Wall Street również były słabe.

Raport z rynku pracy, który napłynął do nas z USA w piątek, szybko zniknął z umysłów traderów, ponieważ wydarzenia planowane na ten tydzień znalazły się w centrum uwagi. 15 grudnia USA mają wprowadzić kolejne taryfy celne na chińskie towary o wartości ponad 150 miliardów dolarów. Rynki wciąż zadają sobie pytanie, czy do tego dojdzie. Sytuacja handlowa na linii USA-Chiny będzie prawdopodobnie najważniejszym wydarzeniem tego tygodnia. W ostatnim czasie rozmowy budziły wiele nadziei, nic jednak nie jest jeszcze przesądzone. Najnowsze dane handlowe z Chin pokazują, że eksport spadł o 1,1%, co może być dowodem na to, że taktyka prezydenta Trumpa działa, jednak Pekin może grać na zwłokę, ponieważ prezydent Trump będzie starał się o reelekcję pod koniec 2020 roku. Wojna handlowa z Chinami może pomóc mu uzyskać poparcie ze strony części wyborców, więc prezydent również może przeciągnąć ją do czasu wyborów.

 

Wczoraj Sterling nadal zyskiwał na wartości, ponieważ Partia Konserwatywna wciąż cieszy się przewagą w sondażach. Jak widzieliśmy w ciągu ostatnich trzech lat, sondaże nie zawsze są miarodajne, jednak konsekwencja partii Borisa Johnsona zachęciła traderów do kupowania funta

 

Złoto straciło na wartości w piątek po raporcie o zatrudnieniu poza rolnictwem. Wczoraj towar odrobił część strat, ale pozytywny ruch nie trwał długo. W ostatnim czasie na złocie obserwowaliśmy osłabienie, ponieważ inwestorzy byli nieco bardziej otwarci na ryzyko.

 

W nocy Chiny opublikowały nowe raporty gospodarcze. Odczyt PPI wyniósł -1,4%, podczas gdy ekonomiści spodziewali się -1,5%. Należy pamiętać, że poprzedni odczyt wykazał -1,6%. Wskaźnik CPI wyniósł 4,5%, a szacunek przewidywał 4,2%, podczas gdy ostatni odczyt wyniósł 3,8%. Wskaźnik CPI jest najwyższy od prawie ośmiu lat, co było spowodowane świńską grypą. Główny odczyt CPI spadł do 1,4% z 1,5%, więc popyt bazowy jest niski. Doniesiono, że Pekin nakazał wszystkim organom państwowym usunięcie technologii zagranicznej w ciągu trzech lat. Posunięcie to może być interpretowane jako taktyka przeciwko Stanom Zjednoczonym, ponieważ mogą ucierpieć firmy takie jak Dell, Microsoft i HP. Giełdy w Azji wykazują niewielkie straty.

 

O 10:30 Wielka Brytania opublikuje szereg komunikatów gospodarczych. Szacuje się, że PKB za trzy miesiące do października wykaże wzrost o 0,0%. Oczekuje się, że produkcja przemysłowa, przetwórstwo i budownictwo wyniosą odpowiednio 0,2%, 0,0% i -0,2% m/m. Deficyt handlowy na dobra ma spaść do 11,65 miliarda funtów.

 

Niemiecki raport o nastrojach gospodarczych ZEW zostanie opublikowany o godzinie 11:00. Oczekuje się, że odczyt poprawi się do 0,0% z -2,1.

 

EURUSD – kurs notował spadki od połowy października, a przełamanie w dół 1,1000 może skierować parę na 1,0900-1,0879. Wzrosty mogą z kolei dotrzeć do oporu przy 1,1179.

 

GBPUSD – para znajduje się w trendzie wzrostowym od początku września i jeżeli ta tendencja utrzyma się, celem może być poziom 1,3361. Wsparcie wyznaczyć można przy 1,3000.

 

EURGBP – w ostatnim czasie kurs spadł do poziomu ostatnio notowanego w maju 2017. Przełamanie poniżej 0,8400 może otworzyć drogę na retest 0,8313. Odbicie z kolei przyniesie perspektywę osiągnięcia poziomu 0,8600.

 

USDJPY – dopóki utrzymujemy się powyżej 50-dniowej MA przy 108,54, kolejnym celem może być 110,00. Spadek poniżej  może z kolei poprowadzić kurs w kierunku 107,88.

 

FTSE 100 – oczekiwany wzrost na otwarcie o 2 punkty do 7,235.

 

DAX – oczekiwany spadek na otwarcie o 19 punktów do 13,086.

 

CMC Markets

Podziel się postem:

Dodaj komentarz