Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

Szczegóły umowy handlowej popychają rynki amerykańskie na nowe rekordy, 14.01.2020r.

Podziel się postem:

 

Rynki europejskie rozpoczęły nowy tydzień w mieszany sposób. FTSE100 zamknął się na plusie z powodu osłabienia funta, podczas gdy reszta Europy odnotowała realizację zysków przed spotkaniem handlowym USA i Chin. Nie było obaw ze strony rynków amerykańskich z kolejnymi rekordowymi poziomami po tym, jak USA usunęły Chiny z listy manipulatorów walutowych przed podpisaniem I fazy umowy handlowej w tym tygodniu, której szczegóły stają się coraz wyraźniejsze, w szczególności w odniesieniu do polityki dotyczącego transferu technologii. Rynki w Azji kontynuowały pozytywne ruchy z początku tygodnia, a najnowsze dane o handlu w Chinach, pokazały gwałtowne odbicie w grudniu, rosnąc o 16,3%, znacznie powyżej oczekiwań. Import towarów rolnych w USA wykazał szczególnie dobre wyniki. Eksport wzrósł o 7,6%, po spadku o 1,3% w listopadzie, na znak wzrostu popytu w gospodarce światowej. Rynki europejskie prawdopodobnie przejmą pozytywne nastawienie podczas otwarcia dzisiaj rano.

Funt spadł wczoraj po tym, jak brytyjska gospodarka skurczyła się w listopadzie o 0,3%, podczas gdy produkcja i przetwórstwo przemysłowe gwałtownie spadły o ponad 1%. Podczas gdy wiele mówiło się o skurczu w gospodarce o 0,3% w ciągu trzech miesięcy, wykazała ona wzrost o 0,1% w ciągu trzech miesięcy, do października z korektą do 0,2%. Dodatkowo odnotowano również zaskakującą nadwyżkę handlową. Część wczorajszej słabości wynikała również z gołębich komentarzy weekendowych członka RPP Gertjana Vleighe, który zasugerował, że mógłby dołączyć do innych członków RPP Banku Anglii, Michaela Saundersa i Jonathana Haskella głosujących za obniżką stóp procentowych pod koniec tego miesiąca. Byłby to także pożegnalny prezent gubernatora Banku Anglii – Marka Carney’a.

 

Banki centralne zawsze spieszą się do obniżania stóp procentowych i nigdy nie dążą do ich podwyższania, jednak wyraźnie widać, że spowolnienie w czwartym kwartale miało charakter polityczny i istnieje duże pole do odreagowania. Ponieważ nowy stabilny rząd prawdopodobnie rozpocznie realizację swoich planów dla brytyjskiej gospodarki, trudno zrozumieć, dlaczego nagle pojawia się chór głosów, aby obniżyć stopy z już i tak niskich 0,75%. Ważne jest, aby zadać sobie pytanie, jaki problem rozwiązuje obniżka stóp procentowych o 0,25% w czasie, gdy rosną obawy dotyczące zdolności banków do utrzymania marży, a banki centralne w innych częściach świata wciąż borykają się z kwestią rentowności utrzymujących się niskich stóp procentowych w czasie, gdy globalny dług rośnie w rekordowym tempie. Ważne jest również, aby nie zapominać o brytyjskim konsumencie. W tej chwili inflacja utrzymuje się na stałym poziomie 1,5%, a płace rosną ponad 3%.

 

Polityka pieniężna powinna przebiegać równolegle z polityką fiskalną, aby działać najlepiej, co oznacza, że z pewnością lepiej poczekać do marca, kiedy poznamy najnowszy budżet Wielkiej Brytanii, zwłaszcza że badanie przeprowadzone przez Deloitte pokazało największy wzrost nastrojów biznesowych CFO od 11 lat w następstwie wyniku wyborów w ostatnich miesiącach. Po raz kolejny wydaje się, że Bank Anglii wydaje się gonić cienie. Powiedzenie “działaj w pośpiechu, żałuj w wolnym czasie” nigdy nie było prawdziwsze ale wydaje się, że Bank Anglii przygotowuje się do powtórzenia poprzednich błędów, jeśli obniży stopy w tym miesiącu.

 

W przeciwieństwie do Wielkiej Brytanii i Europy, najnowsze wskaźniki CPI w USA wyglądają tak, jakby miały zacząć rosnąć szybciej, przy oczekiwanym wzroście stopy nominalnej do 2,4% z 2,1%, podczas gdy ceny bazowe mają pozostać stabilne na poziomie 2,3%.

 

EURUSD – wsparcie wciąż znajduje się przy 1,1100 i 50-dniowej MA, a retest 1,1220 jest cały czas możliwy, dopóki znajdujemy się powyżej wspomnianego poziomu. Spadek poniżej 50-dniowej MA może otworzyć drogę na 1,1040.

 

GBPUSD – kurs zjechał poniżej 50-dniowej MA, zanim zatrzymał się na wsparciu przy 1,2960 i linii trendu poprowadzonej od listopadowych dołków. Przełamanie 1,2950 otworzy drogę na 1,2900. Odbicie musi powrócić powyżej 1,3030, by skierować kurs na 1,3220.

 

EURGBP – wczorajszy wzrost powyżej 0,8540 otwiera drogę na 0,8600, a przełamanie tego poziomu może skierować kurs w okolice 0,8790. Poziom 0,8530/40 stanowi wsparcie.  Poniżej 0,8530, kolejnym celem może stać się 0,8470.

 

USDJPY – Przełamanie 109,70 i linii trendu poprowadzonej po szczytach z 2018 roku przy 114,55, otwiera drogę na wzrosty w kierunku 110,70. Wsparcie znajduje się na poziomie 109,20 oraz przy dołkach w okolicy 107,65.

 

FTSE100 – otwarcie oczekiwane na poziomie 7,617

 

DAX – oczekiwany wzrost na otwarcie o 17 punktów do 13,468

 

CAC40 – oczekiwany wzrost na otwarcie o 4 punkty do 6,040

CMC Markets

Podziel się postem:

Dodaj komentarz