Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

Święty Mikołaj łaskawy dla jankeskich kupców, 20.12.2019r.

Podziel się postem:

 

Dzisiaj stosunkowo pusty kalendarz. Jedynie z Wielkiej Brytanii i USA poznamy rewizję PKB za III kwartał, a z Kanady dane o sprzedaży detalicznej za październik.

Na rynku walutowym, po wyborach parlamentarnych, kolejny już dzień pod presją pozostaje brytyjski funt, a para USDJPY dotarła do kolejnego poziomu – 1,30 – tracąc od wyborów już 5 figur. Osłabienie szterlinga zawdzięczamy powrotowi obaw o twardy brexit.

Po spokojnym handlu podczas ostatnich dni, wczorajsza sesja za oceanem przebiegała pod dyktando byków, chociaż sam start takiego stanu rzeczy nie zapowiadał. Zaraz po pierwszej godzinie, kiedy wydawało się, że byki ponownie są w letargu, nastąpiło przebudzenie, a ich szarża ani przez chwilę nie spotkała się z kontrą niedźwiedzi. Optymizm jankeskich graczy  nadal się utrzymuje. Wszystkie główne benchmarki utworzyły historyczne szczyty, a po trzech próbach S&P500 pokonał okrągły poziom 3200 punktów. W ostatecznym rozrachunku wczorajsza sesja w Stanach Zjednoczonych pokazała, że wśród inwestorów nie widać strachu przed wieszczącymi rychłe załamanie na ryzykownych aktywach. DJIA, S&P500 i Nasdaq Composite zakończyły dzień solidnymi wzrostami odpowiednio 0,49%, 0,45% i 67%. Równie dobrze wypadły małe spółki skupione w indeksie Russell2000, a sam indeks zyskał 0,32%. Obrót na Wall Street wyniósł 4,094 mld USD. Od początku tygodnia obroty utrzymują się na wysokim poziomie przekraczającym 4 mld dolarów.

Dzisiaj handel na rynkach azjatyckich przebiega w lekkiej przewadze niedźwiedzi. Nikkei spadł o 0,20%. Na pozostałych parkietach: Hong Kong (0,25%), Szanghaj (-0,40%), Singapur (0,02%). Indeks Asia Dow pod kreską 0,24%.

Czwartkowa sesja to niewielka przewaga byków z ulicy Książęcej, chociaż żadna ze stron rynku nie osiągnęła znaczącej przewagi. Umiarkowany spokój, który panował na GPW zawdzięczamy jednemu wydarzeniu tj. rolowaniu pozycji na kontraktach z wygasającej dzisiaj serii grudniowej na serię marcową. W większości zamykano jednak pozycje na obu seriach, a ich ilość zmniejszyła się w ciągu dwóch dni o ponad 1500. Przy obrocie na szerokim rynku, który wyniósł  744 mln złotych, WIG zyskał 0,41 proc. Bardzo spokojnie wyglądał handel spółkami o największej kapitalizacji i przebiegał w niskiej zmienności. Indeks blue chipów jedynie na początku sesji pokusił się o nieco większe ruchy, by po godzinie ustabilizować się na prawie jednym poziomie, zyskując skromne 0,09 proc. Zamknięcie nastąpiło w okolicach maksimum dziennego zakresu wahań, jednak nie udało się bykom utworzyć nowego szczytu w stosunku do poprzedniej sesji. Zatem przed warszawskimi kupującymi kolejny cel, 2150, ciągle jest aktualny. Podobnie jak WIG20 zakończył dzień WIG20fut, który z racji rolowania nie zmienił wartości, oraz WIG20usd, zyskując 0,40 proc. Solidne wzrosty zaliczyły średnie spółki. mWIG40 wrósł o 1,02 proc. w czym największy udział miał początkowo dwucyfrowy wystrzał na walorach Asseco (21,95%), po informacji, że Cyfrowy Polsat chce kupić 21,95 proc. akcji Asseco Poland po 65 zł za akcję. Równie dobrze wypadły najmniejsze spółki, a sWIG80 zyskał 0,55 proc. Indeks kontynuuje wzrosty po wybiciu się górą z formacji klina. W gronie blue chipów 10 spółek zakończyło dzień zyskiem, a tyle samo odnotowało spadki. Najlepiej wypadły Dino (1,03%), PKN Orlen (1,23%) i CCC (1,13%). Powodów do zadowolenia nie mieli posiadacze akcji Cyfrowego Polsatu, Tauronu i Play. Walory te przyniosły stratę odpowiednio 3,51%, 2,57% i 1,18%.

Początek handlu na GPW przebiega spokojnie. WIG20fut nieznacznie zyskuje 0,16% i znajduje się w okolicach wczorajszego otwarcia.

Wczoraj z kraju nadeszły kolejne złe wieści dotyczące przemysłu. Dynamika produkcji przemysłowej za listopad w ujęciu miesięcznym spadła z 7,8% do -5,8%, a w relacji r/r z 6,5% do 1,4%.

Kurs złotego pozostaje stabilny do głównych walut.

GBPPLN – Funt w piątek osiągnął najwyższe poziomy od grudnia 2016 r. i od tego czasu stracił do PLN. Para handlowana jest po 4,9825.

EURPLN – Para znajduje się pomiędzy 4,40 a 4,2450. Para jest handlowana po 4,25.

USDPLN – Para handlowana jest dzisiaj po 3,8250.

CHFPLN – Para obecnie handlowana jest po 3,90.

PLNJPY – Para stabilna powyżej 28,00.
CMC Markers

Podziel się postem:

Dodaj komentarz