Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

Stosunki handlowe dalej u sterów, odczyty PKB w centrum zainteresowania, 20.12.2019r.

Podziel się postem:

 

Zmienność na rynkach finansowych wciąż jest niska, jako że traderom brakuje dużych wydarzeń do wykorzystania. Europejskie rynki akcji w głównej mierze zakończyły wczorajszy dzień wzrostami, jednak ruchy w tym tygodniu były na ogół bezkierunkowe.

 

Akcje w USA ponownie osiągnęły rekordowe poziomy, mimo że Izba Reprezentantów zagłosowała za impeachmentem prezydenta Trumpa. Kolejnym etapem tego procesu będzie głosowanie w Senacie, ale biorąc pod uwagę większość republikańską, szanse na usunięcie Donalda Trumpa z urzędu są praktycznie zerowe.

Relacje handlowe między USA i Chinami ulegają dalszemu złagodzeniu. Chińskie ministerstwo finansów wybrało sześć amerykańskich produktów, które nie będą podlegać taryfom po 26 grudnia. Stanowi to mały gest z pozytywnym przesłaniem, który pomógł S&P 500 zamknąć się powyżej 3200.

 

Umowa handlowa USMCA uzyskała wczoraj poparcie w Izbie Reprezentantów i prawdopodobnie zostanie zatwierdzona przez Senat po nowym roku. USMCA uderza w japońskich producentów samochodów, ponieważ wymaga, by 75% części samochodowych pochodziło z Ameryki Północnej, podczas gdy obecnie ten wymóg jest na poziomie 62,5%.

 

Z USA napłynęło wczoraj kilka bardzo rozczarowujących danych gospodarczych. Sprzedaż istniejących domów spadła w ubiegłym miesiącu o 1,7%, podczas gdy ekonomiści spodziewali się spadku o 0,2%. Indeks produkcyjny filadelfijskiego FEDu spadł z 10,4 do 0,3. Z drugiej strony, liczba wniosków o ubezpieczenie dla bezrobotnych spadła z 252 do 234 tysięcy. James Bullard z FEDu przyznał, że podwyżka stóp procentowych z grudnia 2018 r. była błędem Nie widzi on przy tym powodu do zmiany poziomu stóp w 2020 r.

 

Bank Anglii (BoE), zgodnie z prognozami, utrzymał stopę procentową na poziomie 0,75%. Dwóch z dziewięciu decydentów głosowało za obniżeniem poziomu stóp, co było już wcześniej przewidziane. BoE obniżyło prognozę wzrostu w czwartym kwartale z 0,2% w listopadzie do 0,1% obecnie. Wskazywano, że zarówno eksport, jak i inwestycje w gospodarce pozostają słabe. Wcześniej podczas sesji okazało się, że sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii spadła w ubiegłym miesiącu o 0,6%, ale odczyt ten nie obejmował Czarnego Piątku – wielkiego dnia zakupów, stąd wskaźnik w grudniu powinien się odbić. W wyniku tych doniesień, funt osłabił się względem euro i dolara.

 

Rynek ropy naftowej zanotował wzrosty na kanwie optymizmu wokół relacji handlowych USA z Chinami. Konflikt między tymi dwiema największymi gospodarkami świata odcisnął swe piętno na cenach ropy, a postęp, jaki dokonał się w rozmowach, spowodował wzrost cen tego surowca.

 

O ósmej zostanie opublikowany raport nastrojów konsumenckich niemieckiego GfK. Ekonomiści oczekują, że wzrośnie z 9,7 do 9,8.

 

Ostateczny odczyt PKB za trzeci kwartał w Wielkiej Brytanii zostanie opublikowany o godz. 10:30. Oczekuje się, że w ujęciu kwartalnym (q/q) i rocznym (y/y) raporty wykażą wzrosty odpowiednio o 0,3% i 1%. Pożyczki netto sektora publicznego według analityków mają spaść z 10,5 miliarda funtów (dane z października) do 5,6 miliarda funtów. Publikacja raportów o godzinie 10:30.

 

W Stanach Zjednoczonych również upubliczniony zostanie ostateczny odczyt wzrostu gospodarczego w trzecim kwartale –  traderzy oczekują, że wyniesie on 2,1% q/q. Raport bazowego PCE jest preferowanym przez FED pomiarem stopy inflacji, a konsensus wokół jego szacunków wynosi 1,6%. Oczekiwania dla odczytów o dochodach i wydatkach osobistych m/m wynoszą odpowiednio 0,3% i 0,4%. Dane zostaną opublikowane o 14:30. Ostateczny odczyt nastrojów konsumenckich Uniwersytetu z Michigan powinien pozostać bez zmian na poziomie 99,2.

 

EURUSD – kurs notował wzrosty od końca listopada i dopóki utrzymuje się powyżej 100-dniowej MA przy 1,1064, możliwy jest retest 1,1179. Spadki mogą dotrzeć do 1,1000.

 

GBPUSD – para silnie wycofała się ze swoich siedmiomiesięcznych szczytów, a jeśli ruch spadkowy się utrzyma, może zmierzać w kierunku strefy 1,3012 – 1,2900. Jeśli utrzyma się trend wzrostowy wyższego rzędu, para może obrać za cel 1,3200.

 

EURGBP – odbiło się od trzyletnich minimów, a jeśli ruch ten się utrzyma – może zmierzać w kierunku 0,8600. W przypadku, gdy nastąpi kontynuacja spadkowego trendu wyższego stopnia, możliwy jest retest 0,8400.

 

USDJPY – dopóki utrzymujemy się powyżej 50-dniowej MA przy 108,64, kolejnym celem może być 110,00. Spadek poniżej może z kolei poprowadzić kurs w kierunku 107,82.

 

FTSE 100 – oczekiwany spadek na otwarcie o 3 punkty do 7,570.

 

DAX – oczekiwany wzrost na otwarcie o 7 punktów do 13,218.

 

CAC 40 – oczekiwany wzrost na otwarcie o 3 punkty do 5,975.

 

CMC Markets

Podziel się postem:

Dodaj komentarz