Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

Start platformy Bakkt z kontraktami terminowymi na BTC nastąpi 12 grudnia, 25.10.2018r.

Podziel się postem:

 

Od dłuższego czasu Intercontinental Exchange (ICE), spółka powiązana z New York Stock Exchange (NYSE) zapowiadała wdrożenie kontraktów terminowych na BTC w swojej sieci Bakkt, która ma na celu obsługę zasobów cyfrowych. Współpraca z partnerami takimi jak Microsoft, Starbacks czy Boston Consulting Group ma zapewniać szybki rozwój i stabilność platformy. To co jest ciekawe w tym całym rozwiązaniu to fakt, że kontrakty mają być fizycznie rozliczane w BitCoinach, które będę trzymane w zasobach Bakkt, rozwój platformy może zatem spowodować fizyczne zapotrzebowanie na BTC w celu pokrycia rozliczenia kontraktów. Start zapowiedziany jest na 12 grudnia br.

Wciąż trwają zagorzałe dyskusje, czy system płatności jaki znamy obecnie zostanie zastąpiony przez systemy oparte o blockchain. Oczywiście z jednej strony są pasjonaci tego nowego nurtu, tacy jak David Schwartz, szef działu technologii firmy Ripple. Twierdzi on, że firmy albo się dostosują i przejdą na nowe systemy płatności, albo zginą. Traktuje technologię blockchain jako kolejną rewolucję technologiczną. Natomiast z drugiej strony stoją podmioty, które podważają wielkość korzyści możliwych do osiągnięcia za pomocą wykorzystania tej technologii. Kwestionuje się bezpieczeństwo, zwłaszcza przez pryzmat anonimowości, a także potencjału obniżenia kosztów transakcyjnych. Zauważmy, że koszty jakie aktualnie są ponoszone np. w transferach międzynarodowych są w dobie cyfryzacji głównie stworzone przez same podmioty je obsługujące. Być może pojawi się nowy trend w bankowości tradycyjnej, który będzie powodował obniżenie kosztów takich transferów, w celu rywalizacji z kryptowalutami. Ciekawe jest stwierdzenie prezesa Wester Union, Hikmet Ersek, który powiedział że pilotażowy blockchain nie przyniósł firmie korzyści finansowych. Program trwał pół roku, był tworzony wraz z Ripple.

 

Nie mnie jednak, trend na wykorzystywanie kryptowalut lub sieci blockchain w biznesie trwa.Trudno jednoznacznie określić jaki kierunek obierze za kilka lat, jednak teraz dużo firm próbuje znaleźć zastosowanie w swoim środowisku dla tej nowej technologii. Według raportu Deloitte, aż 41% ankietowanych, dużych przedsiębiorstw, przyznaje, że ich firmy już pracują nad wdrożeniem technologii blockchain w swojej strukturze.

 

Bitcoin od tygodnia kurs BTC waha się w wąskim przedziale, jednak popyt broni kursu przed spadkiem poniżej 6300 USD. Tendencja wzrostowa na wykresie H4 będzie zachowana tak długo, dopóki cena znajduje się powyżej 6 100 USD. Opór znajduje się w okolicach 6 800 USD, a wsparcie na 5 800.

 

Ethereum tendencja wzrostowa na wykresie H4 jest utrzymana. Dopiero spadki poniżej 190 USD spowodują jej załamanie. Natomiast wciąż na wykresie dziennym dominuje tendencja spadkowa, z kluczowym oporem na poziomie 305 USD. Zatem inwestorzy mają przed sobą okres walki o wskazanie dalszego kierunku notowań. Najbliższy opór jest na poziomie 225, a następnie 248 USD. Kolejne wsparcie na 150 USD.

CMC Markets

Podziel się postem:

Dodaj komentarz