Aktualności Analizy Forex Komentarze i opinie

Spore wahania na USDCNH, 13.12.2019r.

Podziel się postem:

 

Kurs chińskiego juana mocno zyskał jeszcze wczoraj po południu, kiedy to prezydent Trump zasugerował na Twitterze (jeszcze przed formalnym spotkaniem ze swoimi doradcami), że porozumienie z Chinami zostało prawie, że osiągnięte. Rynek odebrał to jako sygnał, że nie dojdzie do planowanej podwyżki ceł 15 grudnia. Później pojawiły się też doniesienia, że USA zaproponowały jeszcze 50 proc. redukcję wprowadzonych wcześniej ceł, a Chiny miały zdeklarować zakupy produktów rolnych z USA w kwocie 50 mld USD. Strony zgodziły się, co do takiej umowy, co sprawia, że wprawdzie nie jest jeszcze formalnie ogłoszona i podpisana, to jednak jest już dyskontowana przez rynki. Teraz pozostaje zerknąć tylko na jej szczegóły i ocenić na ile będzie ona rzeczywiście przestrzegana przez obie strony.

Zmniejszenie obciążeń celnych przede wszystkim jest korzystne dla Chin, stąd też mocny ruch na tamtejszych aktywach (juan i indeksy giełdowe nie jest zaskoczeniem). Pytanie na ile w zapisach znalazło się też sformułowanie o tym, że Chiny nie będą podejmować działań mogących prowadzić do osłabienia się kursu juana, co de facto może prowadzić do jego umocnienia w długim terminie (o ile nie dojdzie do wyraźniejszego pogorszenia się perspektyw dla chińskiej gospodarki).

Dzisiaj rano kurs USDCNH odbija po wczorajszej przecenie, która sprowadziła notowania poniżej listopadowego dołka przy 6,95. Mocny opór to okolice 6,9850. To, czy juan ponownie dzisiaj zyska, będzie zależeć od tego, jak rynki zinterpretują zapisy amerykańsko-chińskiego porozumienia. Istnieje ryzyko, że będzie one „papierowe”, głównie po to, aby jakoś wyciszyć temat do wyborów w listopadzie 2020 r., po czym Trump zajmie się „negocjowaniem” fazy drugiej porozumienia, gdzie znajdzie się też to, czego być może nie zobaczyliśmy w fazie pierwszej.

USDCNH

Wykres dzienny USDCNH

 

Marek Rogalski

Bossafx

Podziel się postem:

Dodaj komentarz