Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

Spokojny start w Europie, nadzieje związane ze szczepionką spadają, raporty CPI na radarze

Podziel się postem:

 

Rynki akcji notowały wczoraj względnie spokojny dzień w porównaniu z bardzo imponującymi ruchami zarejestrowanymi w poniedziałek. Brakowało ważnych wiadomości, więc inwestorzy nie mieli punktu zaczepienia. Europejska sesja handlowa była słaba, a na jej koniec wszystkie główne indeksy zaświeciły się na czerwono, z wyjątkiem DAX. Wydawało się, że inwestorzy akcji postanowili cofnąć swoje długie pozycje, ponieważ brakowało świeżych pozytywnych wiadomości. Nadrzędny temat, który rządy łagodzą w zakresie ograniczeń blokowania, jest nadal aktualny. Optymizm wokół potencjalnej szczepionki Covid-19 firmy Moderna nieco osłabł, co było przyczyną osłabienia Dow Jonesa i S&P 500. Artykuł w wiadomościach STAT stwierdził, że w pierwszej fazie Moderny brakowało wystarczających dowodów na sukces, więc wątpliwości te zostały poddane obserwacjom. Wczorajsze spadki były jednak niewielkie w porównaniu z zyskami, które zostały zanotowane w poniedziałek, więc benchmarki akcji pozostają w swoich ostatnich trendach wzrostowych. Rynki akcji na Dalekim Wschodzie są mieszane, ponieważ sesja charakteryzowała się niską zmiennością, a indeksy europejskie są na dobrej drodze do otwarcia w zasadzie bez zmian w ciągu dnia.

Złoto zyskało wczoraj na popularności, gdy traderzy zamieniali akcje na metal. Na początku tygodnia, kiedy akcje notowały wzrosty, złoty kruszec tracił na wartości, ponieważ inwestorzy byli skłonni podejmować większe ryzyko. Wczoraj nastąpiło odwrócenie tej tendencji, a fundusze zostały przelane z powrotem na złoto. Towar wykazuje tendencję wzrostową od połowy marca, a jeśli dojdzie do przełamania ostatniego maksimum, może dojść do testu 1800 USD. Metale przemysłowe, takie jak srebro, platyna i pallad, również zyskały na wartości.

 

Liczba wnioskó w o zasiłek dla bezrobotnych w Wielkiej Brytanii wzrosła w kwietniu do ponad 856 000, co jest rekordowym wynikiem, ponieważ blokada gospodarcza sparaliżowała brytyjską gospodarkę. Raport z rynku pracy nie miał większego wpływu na funta.

 

Wiadomości o pakiecie ratunkowym UE prawdopodobnie napłyną w najbliższym czasie. Francja i Niemcy poparły pakiet o wartości 500 miliardów euro. Program przewiduje rozdzielanie dotacji dla tych części strefy euro, które zostały najbardziej dotknięte przez koronawirusa, a mianowicie do Hiszpanii i Włoch. W UE istnieje podział w tej kwestii, ponieważ kraje takie jak Austria, Dania i Holandia wolą udzielać pożyczek niż dotacji.

 

Rynek ropy był wczoraj nieco mieszany, ponieważ ropa WTI zyskała na wartości, a ropa Brent zakończyła sesję nieznacznie na minusie. Rynek energii przeszedł dużą zmianę w ciągu ostatniego miesiąca. Ponowne otwarcie gospodarek wywołało spekulacje, że popyt na ropę wzrośnie. Raporty z Chin i Indii wskazują na wzrost zapotrzebowania na paliwo. Wzrost na rynku ropy naftowej wynika również ze spadku wydobycia. OPEC+ wprowadził w tym miesiącu historyczne cięcia produkcji i mówi się, że przedłużyć cięcia również po czerwcu.

 

O 8:00 zostanie opublikowany CPI w Wielkiej Brytanii, a ekonomiści oczekują 0,9%, co byłoby dużym spadkiem z 1,5% opublikowanych w marcu. Główny odczyt wynosi 1,4%, ale pamiętajmy, że poprzedni odczyt wynosił 1,6%. Oczekuje się, że CPI strefy euro spadnie z 0,7% w marcu do 0,4% w kwietniu. Podstawowy raport ma  wynieść 0,9% i byłby to spadek w porównaniu z 1% zarejestrowanym w marcu. Dane zostaną ogłoszone o godzinie 11:00. CPI w Kanadzie poznamy o 14:30. Raport ma wynieść -0,1% i byłby to ogromny spadek w porównaniu z 0,9% opublikowanym w marcu.

 

Raport EIA będzie dzisiaj w centrum uwagi, ponieważ ropa naftowa odnotowała znaczny wzrost w ostatnim miesiącu. Przewiduje się, że zapasy ropy w USA wyniosą 900 000 baryłek, podczas gdy zapasy benzyny spadną o 1,7 miliona baryłek. Raport poznamy o 16:30.

 

EURUSD – kurs znajdował się ostatnio w konsolidacji a przełamanie poniżej 1,0768 może otworzyć drogę na 1,0636. Wzrost  tego miejsca ma szansę wyhamować na oporze przy 1,1000.

 

GBPUSD –  para miała ostatnio problem z obraniem kierunku, ale dopóki utrzymuje się poniżej 50-dniowej MA przy 1,2292, tendencja pozostaje spadkowa i kurs może się kierować na 1,2000. 200-dniowa MA przy 1,2654 może stanowić opór.

 

EURGBP – dopóki utrzymujemy się powyżej 100-dniowej MA, przy 0,8684, tendencja pozostaje wzrostowa, a poziom 0,9000 stanowi opór. Przełamanie poniżej 0,8684 może otworzyć drogę na test 0,8600.

 

USDJPY – kurs notował spadki od marca, a przełamanie poniżej 106,00 może skierować parę na 104,00. Poziom 108,27 oraz 200-dniowa MA stanowi teraz opór.

 

FTSE 100 – oczekiwany spadek na otwarcie o 15 punktów do 5,987

 

DAX 30 – oczekiwany spadek na otwarcie o 7 punktów do 11,068

 

CAC 40 – oczekiwany spadek na otwarcie o 2 punkty do 4,456

 

CMC Markets

Podziel się postem:

Dodaj komentarz