Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

Spokojniejszy start w Europie, dane z rynku pracy Wlk. Brytanii w centrum uwagi, 10.09.2019r.

Podziel się postem:

 

Europejskie rynki akcji zachowywały się wczoraj w dość mieszany sposób. FTSE 100 mocno ucierpiał przez kontynuację wzrostów na funcie. Inwestorzy czekają na czwartkowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego i nadal spekuluje się na temat możliwości poluzowania polityki pieniężnej. Mówi się, że EBC obniży stopy procentowe, uruchomi program skupu obligacji skarbowych, a może jedno i drugie. Niemcy są potęgą Europy, a ich gospodarka skurczyła się w drugim kwartale. Pogłoski na temat recesji wciąż powracają. Na poprzednim spotkaniu EBC Mario Draghi wezwał do rozważenia bodźca fiskalnego, stwierdzając, że bodziec pieniężny nie może załatwić wszystkiego. Mówiono, że Niemcy rozważają uruchomienie pakietu bodźców fiskalnych, ale niektórzy w rządzie niemieckim są przeciwni takiemu posunięciu.

W nocy Chiny opublikowały najnowsze dane o inflacji. Wskaźnik CPI wyniósł 2,8%, podczas gdy ekonomiści oczekiwali 2,6%. poprzedni odczyt wynosił 2,8%. Chiński PPI wyniósł -0,8%, a szacunki mówiły o -0,9%. Ceny wieprzowiny wzrosły w wyniku pomoru świń, co było czynnikiem wpływającym na odczyt inflacji, więc popyt może nie być tak wysoki, jak sugeruje to publikacja.

 

W Wlk. Brytanii parlament został zawieszony i zostanie ponownie otwarty w połowie października. Johnson musi albo uzyskać poparcie większości posłów, by zrealizować Brexit bez porozumienia do 19 października, albo będzie zmuszony starać się o przedłużenie z UE.

 

Rynki akcji w USA rozpoczęły tydzień wyjątkowo pozytywnie, jednak niektóre wzrosty nie trwały długo, a sesja zakończyła się mieszaną nutą. To był spokojny dzień pod względem wiadomości gospodarczych z USA Stany Zjednoczone i Chiny mają się spotkać w przyszłym miesiącu i według Stevena Mnuchina, sekretarza skarbu USA, Stany są przygotowane do zawarcia umowy, o ile będzie to dobre dla USA. Brak wrogiego nastawienia prawdopodobnie utrzyma giełdy w ruchu wzrostowym.

 

Wczoraj funt szterling osiągnął pozytywny wynik, ponieważ gospodarka Wielkiej Brytanii wydaje się być w lepszej kondycji niż oczekiwali inwestorzy. Szacunkowy PKB na lipiec wyniósł 0,3%, a ekonomiści spodziewali się 0,1%. Brexit nadal dominuje w nagłówkach politycznych, a premier Johnson wyraził chęć zawarcia umowy z UE, co przyczyniło się do pozytywnego posunięcia funta.

 

Złoto przeszło dużą wyprzedaż pod koniec ubiegłego tygodnia. Wczoraj kurs znalazł się poniżej 1500 $ – po raz pierwszy od końca sierpnia. Pozytywny ruch, który nastąpił na Wall Street na początku sesji handlowej, skłonił inwestorów do porzucenia bezpiecznego metalu. Dolar amerykański również spadł wczoraj, a to jest oznaką słabości złota, gdy traci ono na wartości w dniu, w którym dolar jest słaby.

 

Na rynku ropy wczoraj obserwowaliśmy wzrosty po tym, jak książę Abdulaziz bin Salman, nowy saudyjski minister energii, powiedział, że skoordynowany plan utrzymywania niskiej produkcji ropy naftowej wśród członków OPEC i członków spoza OPEC będzie trwać “dopóki śmierć nas nie rozłączy”. Informacja ta skłoniła inwestorów do zakupów, ponieważ ropa jest stosunkowo tania w świetle obaw geopolitycznych i gospodarczych.

 

O godz. 10:30 Wlk. Brytania opublikuje dane dotyczące bezrobocia i zarobków. Stopa bezrobocia ma się utrzymać na stałym poziomie 3,9%, a zarobki bez premii powinny wynieść 3,8%.

 

EURUSD – jeśli kurs utrzyma się powyżej 1,1000, notowania mogą skierować się na 1,1164. Jeżeli szerszy trend spadkowy będzie kontynuowany, kolejnym celem będzie 1,0900.

 

GBPUSD – świeca dzienna z ostatniej środy, może być młotkiem, a przełamanie powyżej 1,2200 może poprowadzić notowania w kierunku 1,2400. Wsparcie znajduje się przy 1,1900, a szerszy ruch spadkowy może być kontynuowany.

 

EURGBP – tygodniowa świeca z połowy sierpnia okazała się być formacją odwrócenia. Jeżeli kierunek spadkowy utrzyma się, celem może być poziom 0,8872. Odbicie może poprowadzić notowania w kierunku 0,9200.

 

USDJPY –  kurs odbił w zeszłym tygodniu i przełamał powyżej 107,15, gdzie znajduje się 50-dniowa MA. Notowania mogą kierować się na poziom 108,27 (100-dniowa MA). Jeśli szerszy trend spadkowy będzie kontynuowany, cena może dotrzeć do 104,50.

 

FTSE 100 – oczekiwany spadek na otwarcie o 15 punktów do 7,220.

 

DAX – oczekiwany spadek na otwarcie o 16 punktów do 12,210.

 

CMC Markets

Podziel się postem:

Dodaj komentarz