Aktualności Analizy Forex Komentarze i opinie

Spadkowy początek tygodnia na rynku miedzi, 13.05.2019r.

Podziel się postem:

 

Miniony tydzień na rynku miedzi zakończył się na minusie. Początek nowego tygodnia nie przynosi zmiany nastrojów inwestorów – nadal dominuje strona podażowa, która zepchnęła ceny miedzi w Stanach Zjednoczonych poniżej poziomu 2,75 USD za funt.

Kluczowym czynnikiem, który wywiera spadkową presję na notowania miedzi, jest zaostrzenie konfliktu handlowego pomiędzy Chinami a Stanami Zjednoczonymi. W piątek Amerykanie podwyższyli cła na kolejne dobra importowane z Państwa Środka, oskarżając przy okazji Chińczyków o to, że to oni doprowadzili do zerwania negocjacji i zanegowania poprzednich ustaleń. Chiny odbijają piłeczkę, twierdząc, że to USA były bardziej agresywną stroną w rozmowach dotyczących wzajemnego handlu.

Prawda zapewne leży pośrodku, ponieważ zarówno Chiny, jak i Stany Zjednoczone, mają stanowcze poglądy na temat tego, jak powinien wyglądać handel między nimi. Amerykanie oskarżają Chiny m.in. o nieuczciwą konkurencję i kopiowanie zachodnich rozwiązań, podczas gdy Chińczycy zarzucają Amerykanom stwarzanie nierealistycznych wymagań i próbę zmuszenia ich do działania wbrew własnym interesom.

Jedno jest pewne – sytuacja pomiędzy Chinami a USA jest napięta i nie zanosi się na razie na to, aby się to zmieniło. Jest szansa, że oba kraje spotkają się na posiedzeniu G20 w czerwcu, jednak nie musi to oznaczać postępów w rozmowach. Te kwestie negatywnie wpływają m.in. na notowania miedzi. Nie dość, że Chiny są największym importerem tego metalu, to jeszcze miedź należy do surowców powiązanych z koniunkturą. Napięcia na linii USA-Chiny potęgują obawy o spowolnienie gospodarcze na świecie, wywierając presję na notowania miedzi.

FCOPPER.Daily_13.05.png

Notowania miedzi w USA – dane dzienne 

 

Dorota Sierakowska

Bossafx

Podziel się postem:

Dodaj komentarz