Aktualności Analizy Komentarze i opinie Towary, surowce

Spadek zapasów ropy w USA i groźby ze strony Iranu, 4.07.2018r.

Podziel się postem:

 

Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej nie przynosi istotnych zmian, przynajmniej na razie. Aktywność inwestorów jest skutecznie ograniczana przez przygaszony handel związany z dzisiejszym Dniem Niepodległości w Stanach Zjednoczonych, wobec którego wczorajsza sesja w USA była skrócona, a dzisiejsza się nie odbędzie. W rezultacie, pierwsza połowa trwającego tygodnia na rynku ropy naftowej upłynęła pod znakiem konsolidacji na wykresie ropy Brent w okolicach poziomu 78 USD za baryłkę, a także wyhamowania wzrostów cen ropy WTI tuż powyżej poziomu 74 USD za baryłkę.

Wczoraj uwagę inwestorów na rynku ropy naftowej przyciągnął raport Amerykańskiego Instytutu Paliw (American Petroleum Institute, API), w którym podano, że zapasy ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych w minionym tygodniu spadły o 4,5 mln baryłek. To więcej niż zakładały rynkowe oczekiwania (-3,3 mln baryłek). Jednocześnie, jest to mimo wszystko mniejszy spadek zapasów niż imponująca zniżka z wcześniejszego tygodnia, przekraczająca 9 mln baryłek. Dodatkowo, w raporcie API podano, że zapasy benzyny i destylatów w USA również w minionym tygodniu spadły.

Raport API pokazuje, że w Stanach Zjednoczonych utrzymuje się duży popyt na paliwa, wynikający z trwającego sezonu letnich wyjazdów. Niemniej, kwestią, która przyczyniła się do spadku zapasów ropy w USA, był także przestój w wydobyciu ropy w jednej z firm produkujących ropę z piasków roponośnych w stanie Alberta, który może się przeciągnąć na większość bieżącego miesiąca.

FOILDaily_4.07.png

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne 

 

Publikacja analogicznego raportu Departamentu Energii USA, na ogół mająca miejsce w środę, tym razem jest przesunięta na czwartek ze względu na dzisiejsze święto w Stanach Zjednoczonych. W międzyczasie, ewoluuje sytuacja na Bliskim Wschodzie, gdzie zaostrza się sytuacja wokół Iranu. Kraj ten zdecydowanie sprzeciwia się narzuconym przez USA sankcjom i, w jego opinii, niesprawiedliwemu traktowaniu krajów OPEC, zwłaszcza w obliczu zmian w porozumieniu naftowym. O ile inne kraje mogą stopniowo zwiększać produkcję, nad Iranem rozciąga się perspektywa znaczącego spadku eksportu. Prezydent Iranu, Hassan Rouhani, wczoraj zagroził blokowaniem eksportu ropy z sąsiadujących z Iranem krajów, jeśli Stany Zjednoczone będą naciskać swoich sojuszników do całkowitego wycofania się z handlu ropą z Iranem.

FBRENTDaily_4.07.png

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne 

 

Dorota Sierakowska

Bossafx

Podziel się postem:

Dodaj komentarz