Aktualności Analizy Komentarze i opinie Towary, surowce

Spadek cen złota mimo obaw o eskalację wojny handlowej, 6.04.2018r.

Podziel się postem:

 

W bieżącym tygodniu na rynkach metali szlachetnych definitywnie przeważa strona podażowa. Dotyczy to także złota, którego notowania co prawda wzrosły w poniedziałek, a w środę na chwilę przekroczyły nawet poziom 1350 USD za uncję, jednak później zanotowały zniżkę. Dzisiaj rano cena złota zeszła poniżej poziomu 1330 USD za uncję.

Presja na spadek cen złota jest związana z siłą amerykańskiego dolara. W bieżącym tygodniu waluta USA radzi sobie dobrze, nawet pomimo obaw o eskalację konfliktu handlowego na linii Stany Zjednoczone-Chiny. Oba kraje zaczynają w tej batalii wytaczać coraz cięższe działa. Chiny wspomniały już o zamiarze narzucenia wysokich ceł na soję importowaną z USA, co dotychczas było uznawane za ostateczność. Na odpowiedź Donalda Trumpa nie trzeba było długo czekać – amerykański prezydent zaproponował kolejne cła wycelowane prosto w Chiny.

Złoto, jako aktywo uważane za „bezpieczną przystań” na globalnych rynkach finansowych, zyskiwało na początku tygodnia, przyciągając inwestorów o wysokiej awersji do ryzyka. Niemniej, w drugiej połowie tygodnia to amerykański dolar okazał się lepszą „bezpieczną przystanią” niż złoto – faktem jest, że USD również ma tendencje do dobrego radzenia sobie w okresach zwiększonej niepewności na globalnych rynkach.

Z technicznego punktu widzenia, złoto pokazało słabość w poprzednim tygodniu, kiedy to notowaniom tego kruszcu nie udało się dotrzeć do poziomów tegorocznych maksimów w okolicach 1360 USD za uncję. Obecnie najbliższe techniczne poziomy wsparcia to rejony 1325 USD, 1315-1317 USD oraz 1308 USD za uncję.

FGOLDDaily_6.04.png

 

Dorota Sierakowska

 

Bossafx

Podziel się postem:

Dodaj komentarz