Aktualności Analizy Komentarze i opinie Towary, surowce

Spadający eksport ropy naftowej z Iranu, 26.09.2018r.

Podziel się postem:

 

Po śmiałym, wzrostowym rozpoczęciu bieżącego tygodnia, notowania ropy naftowej wciąż są silne, jednak dynamika zwyżek nieco wyhamowała. Ceny ropy gatunku WTI wpadły w konsolidację tuż powyżej poziomu 72 USD za baryłkę, z kolei notowania europejskiej ropy naftowej Brent oscylują w okolicach 82 USD za baryłkę.

Obecnie na rynku ropy naftowej pojawia się coraz więcej zróżnicowanych stanowisk co do przyszłości notowań tego surowca. Publikowane są zarówno prognozy zakładające dotarcie notowań ropy Brent do okolic 100 USD za baryłkę już na początku przyszłego roku – jak i takie, które nie wierzą w tak duży potencjał wzrostowy, a wręcz zapowiadają rychłe spadki notowań.

To, w którą stronę podąży rynek, jest w sporej mierze kwestią polityczną, wynikającą z możliwych stanowisk największych producentów ropy naftowej. Ich działania są trudne do przewidzenia, ponieważ wiele krajów dostrzega problemy z podażą i topniejące zapasy, jednak nie komunikują one na razie zamiarów interwencji na rynku ropy naftowej.

FOILDaily_26.09.png

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

 

Jedno nie ulega jednak wątpliwości: presję na wzrost cen ropy naftowej wywiera sytuacja w Iranie. W maju Stany Zjednoczone ponownie narzuciły na ten kraj sankcje i same już się do nich dopasowały, natomiast swoim sojusznikom dały na to czas do 4 listopada. Do tego terminu został już niewiele ponad miesiąc, a procesy dostosowawcze są coraz lepiej widoczne. O stopniowym lub całkowitym wygaszaniu relacji handlowych z Iranem co jakiś czas informują kolejne firmy i kraje.

Wczoraj Instytut Finansów Międzynarodowych (Institute of International Finance, IIF) oszacował, że we wrześniu eksport ropy naftowej z Iranu najprawdopodobniej wyniesie około 2 mln baryłek dziennie, podczas gdy jeszcze w kwietniu wynosił on 2,8 mln baryłek dziennie. Tendencja spadkowa raczej się utrzyma, i to nawet pomimo faktu, że Iran oferuje kupującym coraz lepsze warunki: niższe ceny przy świetnej jakości ropy naftowej, a także zróżnicowane formy płatności. Gdy sankcje wejdą w życie, coraz większe znaczenie w irańskim handlu mogą mieć transakcje barterowe – kraje Unii Europejskiej już teraz przygotowują się do ich przeprowadzania w usystematyzowany sposób, aby umożliwić kontynuację wzajemnego handlu pomiędzy UE a Iranem.

FBRENTDaily_26.09.png

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

 

Dorota Sierakowska

Bossafx

Podziel się postem:

Dodaj komentarz