Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

Skarb Państwa zakręca kurek z dywidendami. Na mniejszych spółkach wciąż okazje, 7.05.2020r.

Podziel się postem:

 

To będzie katastrofalny rok pod względem dywidend z największych polskich spółek. Koronawirus zmusił wiele podmiotów do cięcia wypłat – informuje Bankier.pl. W zdominowanym przez banki i państwowe czempiony indeksie WIG20 sytuacja wygląda jednak dużo gorzej niż w mniejszych spółkach.

Suma dywidend 20 najważniejszych spółek warszawskiej giełdy sięgnie w 2020 roku najprawdopodobniej 2,4 mld zł – wynika z wyliczeń Bankier.pl. To aż o 80 proc. mniej niż w 2019 r., gdy było to 12,3 mld zł. Dodatkowo w ostatniej dekadzie ani razu suma ta nie spadała poniżej 7 mld zł, a obecna sytuacja jest nawet o wiele gorsza niż w kryzysowych latach 2008-09.

Jak prognozuje Bankier.pl, dywidendy wypłaci jedynie 5 z 20 podmiotów notowanych w indeksie WIG20, względem 13 przed rokiem. Największą jeszcze do wtorku proponował PKN Orlen, zarząd jednak po zakupie Energi zrewidował podejście i ściął plany o 67 proc. Na wypłaty mogą liczyć najprawdopodobniej także inwestorzy dwóch innych paliwowych spółek: Lotosu i PGNiG oraz telekomów: Play i Cyfrowego Polsatu (właściciela m.in. Plusa). Reszta zakręciła kurek w reakcji na koronawirusa bądź wcześniej. Ze względu na pandemię z dywidendą musieli się pożegnać np. akcjonariusze banków, którym Komisja Nadzoru Finansowego zaleciła zatrzymanie zysków.

– Koronawirus wpłynął na fatalny dywidendowy wynik WIG20, jednak skala spadków jest o wiele większa niż w gronie mniejszych spółek. Indeks największych polskich spółek już wcześniej nie uchodził za najlepsze miejsce do szukania ciekawych firm, które dzielą się zyskiem. W indeksie pierwsze skrzypce grają spółki Skarbu Państwa, dla których priorytetem jest dbanie o interes polityczny, a nie wypłaty dla mniejszych akcjonariuszy. Dodatkowo obecna sytuacja kopalń i energetyki jest na tyle słaba, że o dywidendy byłoby ciężko i bez koronawirusa. Wstrzemięźliwe w wypłatach są też prywatne podmioty notowane w ramach indeksu, jak np. Dino i CD Projekt. Spółki notują świetne wyniki, pieniądze inwestują jednak w rozwój – komentuje Adam Torchała, analityk Bankier.pl.

Mniejsze spółki również wstrzymują wypłaty, jednak nie na tak masową skalę, jak firmy duże. Z danych zebranych przez Bankier.pl wynika, iż do tej pory z powodu koronawirusa zatrzymanie wypłaty dywidendy zarekomendowały 22 zarządy firm notowanych na głównym rynku GPW. Chętnych do wypłaty mimo pandemii jest jednak dwukrotnie więcej. Dziesiątka z nich oferuje stopę dywidendy na poziomie przekraczającym 7 proc., która wygląda bardzo atrakcyjnie w obecnym otoczeniu makroekonomicznym.

Czytaj więcej na Bankier.pl: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Dywidendowa-katastrofa-w-WIG20-7877942.html i https://www.bankier.pl/wiadomosc/Te-spolki-wyplaca-dywidedne-mimo-koronawirusa-7876521.html

InfoWire.pl

Podziel się postem:

Dodaj komentarz