Aktualności Analizy Komentarze i opinie Towary, surowce

Siła kupujących na rynku kawy, 24.10.2018r.

Podziel się postem:

 

W ostatnich tygodniach notowania kawy radzą sobie wyjątkowo dobrze. Po kilku latach systematycznych zniżek i po fatalnej passie trwającej przez całe tegoroczne lato, wrzesień przyniósł więcej optymizmu na rynku kawy. W rezultacie, miniony tydzień był już czwartym z kolei tygodniem wyraźnych wzrostów cen kawy arabica w Stanach Zjednoczonych. O ile jeszcze w drugiej połowie września notowania tego surowca znajdowały się poniżej 100 centów za funt, obecnie przekraczają one poziom 120 centów za funt.

Zwyżki cen kawy były ostatnio wyjątkowo dynamiczne, co wynikało w dużej mierze z efektu short covering, czyli zamykania krótkich pozycji na rynku kawy przez licznych inwestorów instytucjonalnych, wcześniej nastawionych do tego rynku wyjątkowo negatywnie. Siła strony popytowej utrzymuje się również w bieżącym tygodniu: mimo poniedziałkowej, ponad 3-procentowej przeceny kawy arabica, już wczoraj strona popytowa odzyskała przewagę i zniwelowała niemal całą zniżkę z wcześniejszego dnia.

Ostatnie tygodnie były okresem zmniejszania się ilości krótkich pozycji na rynku kawy, co pokazały dane CFTC. Nie zmienia to faktu, że ilość jest wciąż relatywnie duża nawet na tle całego poprzedniego roku (największy przyrost krótkich pozycji obserwowany był latem), co sugeruje, że jeśli dane fundamentalne nie przeszkodzą, to wciąż istnieje potencjał do zwyżek cen kawy.

FCOFFEEDaily_24.10.png

Notowania kawy arabica w USA – dane dzienne

 

Dorota Sierakowska

Bossafx

Podziel się postem:

Dodaj komentarz