Aktualności Analizy Analizy akcji Ekonomia Komentarze i opinie

Sezon wyników na GPW – raporty Lotosu i Energi w centrum uwagi, 10.08.2018r.

Podziel się postem:

 

W dniu wczorajszym prym wiodła informacja o tym, że nie będzie fuzji Alioru i Pekao. W sytuacji ogłaszania informacji o potencjalnej fuzji zazwyczaj na wartości zyskuje podmiot przejmowany, a traci na wartości podmiot przejmujący. Odstąpienie od fuzji powinno wywołać efekt odwrotny. Wczoraj obie spółki zyskiwały jednak wzrosty na Aliorze były dużo słabsze. W dniu dzisiejszym wszystko wraca do normy ALR zalicza solidną, ok 3% przecenę podczas gdy PEO utrzymuje wczorajsze zyski.

Po solidnych wynikach około 2% zyskuje Energa, która znacząco poprawiła swoje dokonania na poziomie każdej pozycji w rachunku zysków i strat. Branża producentów i dystrybutorów energii elektrycznej nie ma w ostatnim czasie łatwego życia. Rosnące ceny produkcji energii oraz konieczność dużych inwestycji (Energa pierwszym półroczu zrealizowała inwestycje na poziomie ponad 600 mln zł) ciąży całemu sektorowi. Nie pomaga im też ryzyko polityczne wynikające z tego, że są to spółki, z znaczącym udziałem Skarbu Państwa. Mimo pozytywnej reakcji popytowej, którą obserwujemy w ostatnim czasie do odwrócenia trendu jeszcze trochę zostało.

Spośród innych dużych spółek na wartości zyskuje CCC, która również (jak w zasadzie prawie cały WIG20) również znajduje się w trendzie spadkowym nawet biorąc pod uwagę ostatni impuls popytowy. Inna sytuacja panuje na CDR, gdzie w zeszłym tygodniu można było spróbować wykorzystać korektę w trendzie wzrostowym do krótkoterminowych zakupów.

Najbliżej odwrócenia trendu spadkowego jest obecnie KGHM i to mimo nie najlepszej sytuacji na rynku miedzi, która z kolei wynika z polityki gospodarczej USA i nowych ceł nakładanych na Chiny. Tutaj ruch ponad 98 zł będzie pozytywnym impulsem.

Na rynku walutowym PLN nieznacznie osłabia się do wszystkich głównych walut.

 

CMC Markets

Podziel się postem:

Dodaj komentarz