Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

Sentyment w stosunkach handlowych poprawia się, banki centralne w centrum uwagi, 13.09.2018r.

Podziel się postem:

 

Amerykańskie rynki akcji zakończyły sesję nieco wyżej po tym, jak ogłoszono, że USA chcą wznowić negocjacje handlowe z Chinami. Do osiągnięcia porozumienia jeszcze daleko, ale chęć podjęcia rozmów zrobiła dobre wrażenie na rynku. Giełdy w Azji również wzrosły w nocy z tego samego powodu. Pekin pozostał zdecydowany w swoich założeniach, ale rosnąca liczba chińskich firm wyraża obawy związane z handlem, więc konstruktywny ruch z USA powinien podnieść sentyment na Dalekim Wschodzie.

Beżowa Księga przyniosła ogólnie pozytywne prognozy dla amerykańskiej gospodarki, ale wskazała też kilka słabych stron. Aktualizacja mówi, że gospodarka amerykańska rozwijała się w „umiarkowanym tempie”, ale pojawiły się „oznaki spowolnienia” w cenach towarów i usług. Pracodawcy mają trudności z przyciągnięciem pracowników, a to może prowadzić do firm oferujących wyższe wynagrodzenia.

 

Apple wprowadziło wczoraj trzy nowe iPhony i nowy zegarek. Producent smartfonów zdaje sobie sprawę, że jego produkty są drogie, a nowe smartfony prezentują dobry przekrój cen. XR zaczyna się od 749 $, Xs od 999 $, a Xs Max w górę od 1 099 $. Wszystkie nowe telefony mają szybsze procesory i ulepszone kamery, a także różny stopień wydłużenia żywotności baterii. Zegarek z serii 4 kosztuje od 399 do 499 USD, a ekran jest o 30% większy i ma więcej funkcji monitorowania kondycji.

 

Bank Anglii (BoE) ogłosi swoją decyzję w sprawie stóp procentowych o godz. 13.00, a traderzy nie oczekują zmian w oprocentowaniu ani programie skupu aktywów. BoE podniósł stopy procentowe w zeszłym miesiącu – pierwszy raz od czasu kryzysu kredytowego. Od Marka Carneya, szefa BoE, usłyszeliśmy, że przez kolejne kilka lat możemy zaobserwować jedną podwyżkę stóp rocznie. W tym tygodniu potwierdzono, że Carney pozostanie aktywny, aby zapewnić stabilność. Wydarzenia dotyczące wyjścia Wielkiej Brytanii z UE mają większy wpływ na funta niż aktualizacje ekonomiczne, a ekonomiści będą zwracać szczególną uwagę na sytuację.

Poprzeedni artykuł>

Z Europejskiego Banku Centralnego (EBC) również napłyną informacje na temat stóp procentowych o godz. 13.45. Nie spodziewamy się żadnych zmian. Konferencja prasowa odbędzie się o godzinie 14:30. EBC wyraźnie zaznaczył, że pod koniec tego roku zamierza zlikwidować resztę programu skupu obligacji, a inwestorzy będą uważnie słuchać wszelkich komentarzy na ten temat. Ostatnie dane inflacyjne ze strefy euro wykazały niewielki spadek kosztów utrzymania, co będzie nieco martwić Mario Draghiego, szefa EBC, ponieważ popyt zmniejszył się.

 

Traderzy wyceniają podwyżkę stóp procentowych w Turcji, ale prezydent Erdogan uprzednio dał do zrozumienia, że nie dąży do podwyżki.

 

Ropa Brent wzrosła powyżej 80,00 USD za baryłkę, a cena WTI zamknęła się wczoraj powyżej poziomu 70,00 USD. Huragan Florence kieruje się na wybrzeże USA, a traderzy martwią się, że będzie to miało wpływ na dystrybucję. Administracja ds. Informacji o Energii poinformowała, że zapasy ropy w USA spadły o 5,3 miliona baryłek, a Reuters przewidywał spadek o 805 000 baryłek. Stało się tak w obliczu obaw, że podaż spadnie, gdy Stany Zjednoczone nałożą na Iran nowe sankcje.

 

EURUSD – pomimo ostatniego odbicia między połową a końcówką sierpnia, rynek pozostaje w szerokim trendzie spadkowym, który rozpoczął się w kwietniu i dopóki znajdujemy się poniżej 1,1750 perspektywa pozostaje niedźwiedzia. Poziom 1,1510 może stanowić wsparcie, a przełamanie poniżej może doprowadzić rynek do 1,1300. Jeżeli 1,1750 zostanie osiągnięty, możemy się skierować na 1,1850.

 

GBPUSD – kurs był w trendzie spadkowym od kwietnia i jeżeli cena utrzyma się powyżej 1,3000, wówczas notowania mogą dotrzeć do 1,3200. Spadki mogą przynieść 1,2785, a poniżej wsparcie znajduje się przy 1,2661.

 

EURGBP – kluczowe tygodniowe i dzienne odwrócenie, który widzieliśmy pod koniec sierpnia może przynieść kolejne spadki ze wsparciem przy 0,8833 – 200-dniowej MA. Jeżeli szerszy ruch wzrostowy dojdzie do skutku, celem jest 0,9100 lub 0,9160.

 

USDJPY – ruch wzrostowy, który rozpoczął się w marcu wciąż jest w grze i jeżeli pozytywny sentyment się utrzyma, celem może być 112,15. Wsparcie znajduje się przy 109,79 – 200-dniowej MA.

 

CMC Markets

Podziel się postem:

Dodaj komentarz