Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

Sentyment rośnie na bazie nadziei na działania stymulacyjne, 10.03.2020r.

Podziel się postem:

 

Pogłębiający się kryzys zdrowotny i nowe napięcia między Arabią Saudyjską a Rosją w sprawie ceny ropy spowodowały w dniu wczorajszym duże ruchy na rynkach. FTSE 100, DAX i CAC 40 straciły ponad 7%, podczas gdy FTSE MIB spadł ponad 11%. Załamanie akcji było porównywalne z ruchami obserwowanymi podczas kryzysu bankowego. Część północnych Włoch – centrum przemysłowe kraju – została zablokowana w celu powstrzymania wirusa. Kilka godzin po zamknięciu handlu w Europie, włoski rząd podjął drastyczne środki, aby doprowadzić do blokady w całym kraju. Taktyka sprawdziła się w Chinach, ale wpływ gospodarczy był ogromny. W ostatnich tygodniach mieliśmy do czynienia z bardzo złymi danymi dotyczącymi produkcji i usług z Chin – odczyty były niższe niż w okresie 2008-2009, co zwiększało strach inwestorów w tej części świata.

W nocy rynki akcji w Azji notowały skromne wzrosty, a Nikkei 225 odnotował odwrócenie. Prezydent Trump powiedział, że ma nadzieję wprowadzić obniżkę podatków od wynagrodzeń, a także pomoc dla pracowników godzinowych z powodu kryzysu zdrowotnego. Prezydent USA zorganizuje dziś konferencję prasową. Haruhiko Kuroda, szef Banku Japonii, powiedział, że bank centralny jest gotowy podjąć odpowiednie działania, jeśli zajdzie taka potrzeba. Prezydent Chin, Xi Jinping, odwiedził Wuhan, epicentrum kryzysu. Ruch ten miał na celu wzbudzenie zaufania do sytuacji zdrowotnej miasta.

Straty na Wall Street były bolesne, ponieważ Dow Jones i S&P 500 spadły o ponad 7,5%. Skala spadków była podobna do tych zarejestrowanych podczas kryzysu finansowego. Na tle bodźców wywoływanych przez administrację Trumpa, nastąpiło znaczne odbicie w kontraktach terminowych na indeksy amerykańskie.

W ostatnich dniach jesteśmy świadkami politycznego konfliktu między Arabią Saudyjską a Rosją. Chcąc ukarać Rosję za to, że nie zgadza się na wprowadzenie cięć produkcyjnych, Arabia Saudyjska obniżyła ceny i rozważa zwiększenie produkcji. Królestwo chce obniżyć cenę ropy, aby wywrzeć presję na Rosję, dlatego wczoraj obserwowaliśmy ogromny spadek cen energii. Był to największy spadek na rynku ropy naftowej od czasu wojny w Zatoce Perskiej w 1991 roku. Putin nie jest znany ze swojego łagodnego podejścia do tego typu sytuacji, więc ten impas polityczny może trwać przez pewien czas. Ropa WTI i Brent wzrosły obecnie o ponad 8%, ponieważ rynek odrobił część strat.

Kryzys zdrowotny zasiał ziarno strachu o przyszły popyt na ropę, a załamanie cen surowca zwiększyło chaos. Gwałtowne ruchy zachęciły niektórych traderów do zamykania pozycji i przelewania gotówki na obligacje rządowe, gdzie rentowności spadły do rekordowo niskich poziomów. Indeks dolara amerykańskiego osłabiał się wczoraj, ponieważ inwestorzy uznali, że Rezerwa Federalna wprowadzi dalsze obniżki stóp procentowych. Dolar poniósł ciężkie straty w stosunku do jena, ponieważ inwestorzy poszukiwali bezpiecznych aktywów. Obecnie jednak obserwujemy silne odbicie w USD/JPY.

W nocy opublikowano chiński CPI, a odczyt wyniósł 5,2%, zgodnie z prognozami. Poprzedni odczyt wynosił 5,4%. Odczyt PPI wyniósł -0,4%, podczas gdy szacunek wyniósł -0,3%, a wcześniejszy raport 0,1%.

Francuska produkcja przemysłowa zostanie opublikowana o godz. 8:45, a ekonomiści oczekują odbicia z -2,8% w grudniu do 2% wzrostu w styczniu. Włoska produkcja przemysłowa ma wynieść 1 8%, co byłoby dużym odbiciem ze spadku o 2,7%, który został opublikowany w grudniu. Publikacja ta zostanie podana o godzinie 10:00. Skorygowany odczyt raportów PKB i zatrudnienia w strefie euro zostanie opublikowany o godzinie 11:00, a ekonomiści oczekują odpowiednio 0,1% i 0,3%.

EURUSD – kurs odreagował pod koniec miesiąca i jeżeli byki utrzymają tendencję, możliwym celem jest poziom 1,1570. Odreagowanie może wyhamować na wsparciu przy 1,1200.

GBPUSD – para notuje wzrosty od końca lutego, a przełamanie powyżej 1,3200 może skierować kurs na 1,3284. Poziom 1,2990, gdzie znajduje się 100-dniowa MA może stanowić wsparcie.

EURGBP – kurs umacniał się od połowy lutego i dopóki utrzymuje się powyżej 100-dniowej MA przy 0,8517, perspektywy pozostają pozytywne i możliwy jest ruch w kierunku 0,8786. Spadek poniżej 0,8600 może skierować cenę w okolice 1,8517.

USDJPY – kurs spada od ponad dwóch tygodni i dopóki utrzymuje się poniżej 200-dniowej MA przy 108,31, ruch spadkowy może się utrzymywać i kierować na 100,00. Ponowne podejście do 105,00 otworzy drogę na 106,48.

FTSE 100 – oczekiwany wzrost na otwarcie o 215 punktów do 6,180

DAX 30 – oczekiwany wzrost na otwarcie o 325 punktów do 10,950

CAC 40 – oczekiwany wzrost na otwarcie o 125 punktów do 4,832

 

CMC Markets

Podziel się postem:

Dodaj komentarz